Programy komercyjne Adobe a RAID

Chciałem napisać o problemie z produktami komercyjnymi Adobe (cały pakiet np. CS3, czy też pojedyncze programy jak Photoshop czy Flash) w powiązaniu z macierzami dyskowymi RAID (chyba tylko gdy na nich jest system, ale domniemuję tylko).

Produkty komercyjne Adobe nie działają na macierzach dyskowych RAID, do czego w końcu doszedłem w bólach.

Adobe ma ten problem od dawna, a nawet o tym nie informuje w wymaganiach softu.

Oto potwierdzenie, ze nie jest to przypadek:

#Problem opisany i poruszany na Adobe przez użytkowników:

http://www.adobeforums.com/webx/.3c0573c5

i także tu http://www.adobeforums.com/webx/.59b725de

Całe rozwiązanie ze strony Adobe brzmi w skrócie tak (drugi podrozdział strony): „wiemy, zdarza się, możesz do nas zadzwonić w ostateczności (ale i tak nic nie poradzimy)”:

http://kb.adobe.com/selfservice/viewCon … &sliceId=1

Artykulik na ten temat:

http://www.pdfzone.com/c/a/Document-Man … lles-Heel/

Jako ciekawostkę dodam, że scrackowane wersje programów działają bez zarzutu, bo problem tak stricte leży w aktywacji produktu.

Zatem mam na półce i zainstalowany legalny soft, a wszystkie główne pliki exe programów podmienione na scrackowane :> (tzw. „Fix”). Inaczej musiałbym zrezygnować z dysków w raid’zie jeśli chciałbym by pakiet Adobe mi funkcjonował (czyli z bezpieczeństwa danych, a ostatnio dysk mi siadł, więc wiem co robię) albo zrezygnować z Adobe. Dodam też, że dokładnie na tym samym sprzęcie (zanim wstawiłem RAID – dwa takie same dyski, nawet z tej samej serii produkcyjnej) wcześniej wszystko działało bez problemu.

Nie rozumiem tego, że w polskim supporcie (http://www.adobe.com/pl/aboutadobe/contact.html) nikt nie ma zielonego pojęcia o problemie, mimo że w USA jest znany.

Totalną jednak według mnie już paranoją jest to, że Adobe nie zamierza nic z tym zrobić. Mają przecież sztab zapewne świetnych programistów, są cenioną firmą i zarazem ceniącą się. Na produktach w wymaganiach sprzętowych powinno być zaznaczone, że prawdopodobne są problemy w przypadku posiadania systemu operacyjnego na dyskach połączonych w RAID.

Adobe tak się zabezpieczyło, że karze w ten sposób użytkowników posiadających legalne oprogramowanie, a nagradza „spryt” posiadających wersje scrackowane. Gratulować polityki firmy…

Jestem ciekaw czy w programach z pakietu, w nowym pakiecie CS4 jest nadal ten problem. Zapewne niestety tak. Chętnie bym się dowiedział zanim w przyszłości coś zakupię.

ja czytałem że programy adobe oznaczają niektóre sektory dysku jako nieczytelne żeby nawet po formacie dysku można było stwierdzić że już było wcześniej zainstalowane czyli de fakto uszkadzają dysk na macierzach RAID zapewne ze względów technicznych zrobić tego nie może

Powiedzmy, że w porządku, ale instalator powinien o takim problemie poinformować albo powinna być informacja przynajmniej o prawdopodobieństwie takiego problemu w wymaganiach sprzętowych programu.