Programy OCR

Witam! Tu znowu ja :smiley: Poszukuję jakiegoś darmowego programu OCR. Może znacie?? Z góry thx :lol:

yyy… ze co ? mozna cos wiecej … do czego dokladniej ?!

pozdrawiam

OCR (ang. Optical Character Recognition) to technologia umożliwiająca zamianę znajdującego się w pliku graficznym tekstu (zeskanowanego uprzednio np. z papierowego dokumentu) na zwykły, możliwy do przeedytowania tekst literowy. Dzięki programom komputerowym wykorzystujących technologię rozpoznawania pisma OCR lub ICR, nie musimy już ręcznie ‘wklepywać’ do komputera wielostronicowych tekstów. Wykorzystując skaner można już bowiem zamienić zawarty na papierowych stronach tekst na pliki graficzne, a te z kolei poddać procesowi rozpoznawania tekstu co w efekcie doprowadzi do szybkiego i zazwyczaj bezbłędnego utworzenia wiernej kopii tekstu w postaci edytowalnej, czyli takiej jak po ręcznym wprowadzeniu za pomocą klawiatury. W procesie OCR, poszczególne litery tekstu są porównywane z obrazami liter jaki program OCR posiada w swojej bazie, a następnie prezentowane użytkownikowi w postaci gotowego tekstu. W większości przypadków gdy program ma problemy z rozpoznaniem graficznego wizerunku jakiegoś znaku, np. w przypadku gdy litery są do siebie podobne (L - Ł) a zeskanowany tekst nie był najlepszej jakości (wyblakły lub pomięty), program prosi użytkownika o pomoc w właściwym wyborze. Generalnie optyczne rozpoznawanie znaków jest możliwe jedynie w przypadku tekstów drukowanych, rozpoznawanie pisma ręcznego który jest zazwyczaj bardzo zróżnicowany jest o wiele bardziej skomplikowane i programy rzadko kiedy potrafią sobie z tym bezbłędnie i samodzielnie poradzić. Najbardziej znane tego typu aplikacje to: Recognita, Fine Reader, Read iris, Prima Page, Omni Page i Text Bridge.

zródło: http://www.sk.hoga.pl/

Do każdego skanera producent dołącza takie narzędzie :wink: najczęściej jest to program FineReader (najlepszy?), lub też oprogramowanie tego samego producenta.

ale zeby uzywac programow OCR nie trzeba kupowac sknera i pewnie dlatego to pytanie… sam ostatnio musialem przerobic mala ksiazeczke… nie mam skanera, ale za to uzylem aparatu cyfrowego… szybciej i dokladniej, ale musialem posluzyc sie wersja demo FineReadera.

http://www.idg.pl/drzewo/tree.asp?sortu … amy&id=261 :slight_smile:

Właśnie zrobiłem zdjęcie aparatem cyfrowym tekstu. Posłuzyłem sie Fine Readerem 4.0 i zupełnie mi tego nie rozpoznał…

ja zrobilem 150 stron, wszystkie odczytaly sie bez problemow… pewnie zalezy to od jakosci aparatu i sposobu zrobienia foty,

Mam Canona PowerShot G6 Zdjęcia robi super…

Własnie w tym problem, że program dołączony do skanera (nawiasem mówiąc skaner zakupiony 3 lata temu :smiley: ) nie rozpoznaje polskich znaków :-x

a ja mam HP720 i daje rade

i przyklad… fotka zrobiona z lampa w sredniej jakosci, wszystko na auto, aparat trzymany w rekach… zdjecie robione z okolo 50 cm.

IM000044.th.jpg

i przyklad rozpoznanego tekstu w formacie doc i sxw

http://stefe75.webpark.pl/IM000044.sxw (open office)

http://stefe75.webpark.pl/IM000044.doc (MS Word)

u mnie juz tez działa

chociaz trzeba trochę poprawic… ale to normalne.

To widać bez zbędnych słów!

A jeżeli chodzi o OCR-y to z tego co wiem tylko profesjonalne za 1-2 tyś złotych bezbłędnie rozpoznają teksty, reszta to imitacje tegoż oprogramowania, chyba, że się mylę !!

Żaden program nie rozpoznaje polskich znaków :wink:

O czym Ty mówisz ?? :? :? :?

Finereader radzi sobie z tym bez najmniejszych problemów.

Wersja czasowa do pobrania:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=49&id=262