Programy same kończą działanie - logi sprawdzone

Cześć,

Na lapku mojej dziewczyny dzieją się dziwne rzeczy tj. programy same kończą działanie. Nie ma reguły. A to sterowniki do grafy, a to daemon albo word.

Zrobiłem skan FRST. Będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś na niego zerknie.

Addition

Z góry dziękuję i pozdrawiam

1 polubienie

Witaj @konradkobiela88 na Forum DobreProgramy

Do wglądu załączyłeś tylko Addition
Potrzebny jest FRST.txt oraz Shortcut.txt

Zrób nowe skanowanie, lub odszukaj pliki w tym samym katalogu co uruchomiony FRST.exe
C:\Users\Agnes\Desktop

Pozdrawiam serdecznie

1 polubienie

@iJuliusz

Dzięki za info. Poniżej świeży skan:

Addition
FRST
Shortcut

1 polubienie

Pojawiły się nowe objawy. Komputer sam zaczął się uruchamiać od nowa.

1 polubienie

Witaj ponownie.

Chwilkę mi zajęło przejrzenie logów. Może gdyby były wirusy to byłoby szybciej :wink:
W logach nie widać infekcji.
Jest za to lista kilku ostatnich błędów systemowych.
Jedne pojawiają się z powodu Kaspersky’ego
Inne z powodu sterowników AMD

Wykonaj poniższe polecenia.

  1. Zawsze warto zabezpieczyć ważne pliki z komputera na pendrive lub na dysku zewnętrznym.

  2. Jeśli masz możliwość to zrób zdjęcia smartfonem każdej strony i podstrony w BIOS, aby móc go ustawić ponownie, gdyby aktualizacja BIOS zmieniła ustawienia.

  3. Odinstaluj Kaspersky. W razie potrzeby zainstalujesz go ponownie, ale dopiero, gdy komputer zacznie pracować lepiej.

  4. Twój laptop nie ma aktualnego BIOSu
    BIOS: LENOVO D7CN15WW(V1.01) 08/12/2015
    Ostatni dostępny
    D7CN35WW(V3.08) 17 Apr 2017
    BIOS Update for Windows 7 (32-bit, 64-bit), Windows 10 (32-bit, 64-bit)- Notebook

  5. Zrób aktualizację Java
    Version 8 Update 241

  6. Zrób aktualizację AMD Software, błąd w Menedżerze Urządzeń powinien zniknąć
    AMD Drivers and Support
    Odszukaj aktualne sterowniki odpowiednie do Twojej karty graficznej.

  7. .NET 3.5 jest dołączony do Windows 7, ale sprawdź czy możesz zainstalować wersję
    .NET Framework 3.5 SP1

  8. Pojawia się błąd kontrolera. Może być z winy sterowników lub właśnie problem sprzętowy
    Error: (03/18/2020 10:24:56 PM) (Source: atapi) (EventID: 11) (User: )
    Description: Sterownik wykrył błąd kontrolera na \Device\Ide\IdePort0.
    Zobaczymy czy aktualizacja BIOS wyeliminuje błąd.

Jeszcze tylko specyfikacja komputera, dopisz tylko jaką masz wersję karty graficznej.
Windows 7 Professional Service Pack 1 (X64)
BIOS: LENOVO D7CN15WW(V1.01) 08/12/2015
Płyta główna: LENOVO Lenovo B51-80
Procesor: Intel(R) Core(TM) i3-6100U CPU @ 2.30GHz
Procent pamięci w użyciu: 69%
Całkowita pamięć fizyczna: 3954.77 MB

Pozdrawiam serdecznie

Karta graficzna to Radeon R5 M330

Kasperskiego wywaliłem. Zaraz wezmę się za biosy i inne.

Z najnowszych objawów. Doświadczyłem właśnie tego ponownego uruchomienia i to nie jest takie zwykłe tylko blue screen.
Treść błędu poniżej:

Blue screen

Zajrzałem też do windowsowego dziennika zdarzeń i jest tam sporo błędów w tym właśnie krytyczne kernell-power

Jak działa teraz komputer?
Udało się zaktualizować Bios?

Błąd 41.
Wejdź do Menedżera Urządzeń -> Procesory -> PPM na jednym z nich -> Wyłącz jeden z procesorów i Restart
Sprawdź Dziennik zdarzeń

Bios zaktualizowany - nie zmieniło to losowego zamykania programów ani wyskakiwania błędu 41.

Mam niedostępną opcję “Wyłącz” w menadżerze urządzeń przy procesorze. Dostępne jest “Odinstaluj”, ale nie wiem czy to byłby dobry pomysł, więc nie klikałem.

Zrobiłem też szereg testów w OCCT i po ok 15-20 min nie wyskoczyły żadne błędy.

1 polubienie

Czy po kliknięciu właściwości i zakładki Sterownik, też nie masz opcji Wyłącz?
Jak odinstalujesz też powinno wyłączyć.
Sprawdź w BIOS czy można ustawić jeden procesor, albo wyłączyć multiprocessing

U mnie też ten błąd pojawiał się na starym lapku.
W Bios mam Core Multi-Processing Enabled, ale w Menedżerze jeden procesor Wyłączony

Problemy ustąpiły, laptop ma 14 lat i działa

Niestety, ten bios jest prosty jak konstrukcja cepa i nie ma tam tak skomplikowanych możliwości modyfikacji :slight_smile:
Czy wyłączenie jednego rdzenia w menadżerze urządzeń to to samo co wyłączenie jednego procesora przez msconfig? Bo tak zrobiłem. Czekam na efekty.

Po tym zabiegu dzieją się jeszcze dziwniejsze rzeczy. Wywala błędy typu:


Ogólnie komputer po pozostawieniu przez dłuższą chwilę bardzo słabo później reaguje na otwieranie jakichś aplikacji

W dzienniku zdarzeń jest bardzo dużo błędów związanych z atipi kod: 11

Moje pytanie jest takie. Uważasz że to błędy systemowe czy sprzętowe?
Bo jak systemowe to stawiam Windowsa od zera. Może zamiast 7 postawię 10?

EDIT: ponownie włączyłem w msconfig tamten rdzeń i dalej są problemy. Prawdę mówiąc wygląda to tak jakby mu się pogarszało z godziny na godzinę.

pytanko-Sprzet wyczszczony i wymieniona pasta termoprzewodzaca. Zazwyczaj problemy zaczynaja sie od tych problemów a następnie reinstalka systemu

Rozumiem, że próbujesz innych rozwiązań, ale ustawień msconfig nie ruszałem, aby rozwiązać mój problem.

Podałem przykład możliwości wyłączenia rdzenia przy Windows 10
U mnie w laptopie jest to problem sprzętowy.
Coś z napięciem, gdyż każda próba włączenia dwóch rdzeni powoduje błędy.

Jeśli jest tak i u Ciebie to próba instalacji Windows może obciążyć rdzenie procesora i instalacja nie dojdzie do końca. Wiem to z autopsji.
Wyłączenie Multi-Core w Bios rozwiązało problem. Możesz spróbować instalacji próbnej na innym dysku.
Ciekawostka. Błąd 41 i problemy nie występują, gdy uruchomisz laptop tylko na baterii.

Jeśli błąd 11 atapi nie ma związku z fizycznym uszkodzeniem napędu, taśmy, portu to mogą to być błędy systemowe, sterowniki kontrolera.
Myślę, że zmiana systemu na Windows 10 wyeliminowałaby błąd systemowy, ale w Windows 7 możesz spróbować usunąć kontroler IDE, nie SATA, z Menedżera Urządzeń i zrobić restart.
Zrób dla pewności Punkt Przywracania systemu.

To laptop, nie rozkręcałem go.

Z tym kablem to też tak sobie. Niby chodzi lepiej, ale też potrafi się uruchomić ponownie z blue screenem.
Dziwi to o tyle, że w OCCP leciał przez 20 min. na pełnym obciążeniu i nic nie wywaliło.
Spróbuję jeszcze odinstalować procesor w menadżerze urządzeń. Mam nadzieję, że odinstaluje rdzeń a nie całość.