Programy w wersji portable

Witam,
Z reguły softy w wersji portable są instalowane na nośnikach usb. Czy umieszczając je jednak na dysku “C” (czyli systemowym) dalej nie ingeruje w system, nie zaśmiecam tam, jak to jest w przypadku instalacji standardowej? Czy wszystkie wpisy, zmiany które powstają podczas instalacji i wszystko co jest związane z danym programem mieści się w folderze gdzie znajduje się dany program a nie rozchodzi się po całym systemie? Ma to jakieś znaczenie dla Windowsa na jakiej partycji czy na nośniku usb jest dany program? Nieważne czy na partycji “C”, “D” czy usb?
Chciałbym jak najwięcej zacząć używać programów portable właśnie z takiego powodu, że czym więcej jest ich instalowanych w sposób standardowy, to tym szybciej Windows zaczyna się rozwalać przez różne aktualizacje i inne takie tam i szybkość coraz bardziej cierpi na tym.

Programy w wersji portable zwykłe trzymają konfigurację w pliku cfg/config/xml itp. w swoim katalogu (zamiast w rejestrze Windows), zwykle nie używają katalogu użytkownika systemu do przechowywania swoich danych, nie robią wpisów w rejestrze, menu, uruchamiają usługi tylko na czas swojego działania itd. Poza tym możesz taki program uruchamiać z dowolnej lokalizacji.
Używanie takich aplikacji nie rozwiąże Ci w.w. problemów.

To, że Windows zwalnia to po pierwsze fragmentacja, po drugie zazwyczaj skutek aktualizacji. Nie raz jest aktualizacja, która próbuje naprawić skutki poprzedniej aktualizacji :wink:
Osobna sprawa to niektóre aplikacje, które działają w tle i wpływają negatywnie na wydajność systemu.
Windows po prostu tak ma i raz na dłuższy czas trzeba zainstalować go na świeżo. (w zależności też co się na nim robi)
(m. in. dlatego używam systemu Linux na co dzień, a Windows do gier :wink: )

2 polubienia

Dzięki za odpowiedź. Nie jestem pewny czy dobrze zrozumiałem z tym stwierdzeniem :

[quote=“Domker, post:2, topic:523193”] Używanie takich aplikacji nie rozwiąże Ci w.w. problemów.
[/quote]
Więc wszystko trzymają w swoim katalogu czy jednak roznosi się to po systemie? Bo jeżeli trzymają rejestry itp. w swoich katalogach, to nie ma przecież żadnego problemu do rozwiązywania, nic z systemem się nie miesza.
Fragmentacji nie chce mi się robić, bo strasznie długo to trwa a efekty nie zawsze są zadowalające. Wolę już zainstalować czysty system.
Ten Linux przewija mi się co jakiś czas po głowie. Nigdy nie miałem z nim do czynienia, więc nawet nie wiem czym różnią się poszczególne wersję, a są różne z tego co orientuje się. Polecisz jakąś sprawdzoną na 64 bit system i link aby ściągnąć? Czy dalej ten system jest mało logiczny i trudny do codziennego używania? Wiele komentarzy i niektórzy moi znajomi właśnie mówią że ciężko się go używa.

Aplikacje portable w swoim katalogu trzymają wszystko.
Co do drugiej części pytania to możesz sobie wypróbować Manjaro ze środowiskiem graficznym KDE:
https://sourceforge.net/projects/manjarolinux/files/release/17.0/kde/manjaro-kde-17.0-stable-x86_64.iso/download?use_mirror=autoselect
A tym go wgrasz na pendriva:
https://rufus.akeo.ie/?locale=pl_PL
(dane na USB zostaną usunięte)
Na początek potestuj go sobie tylko uruchamiając z pendriva.
Filmik

Czy dalej ten system jest mało logiczny i trudny do codziennego używania? Wiele komentarzy i niektórzy moi znajomi właśnie mówią że ciężko się go używa.

Jak moja mama i siostra używa i jest zadowolona to chyba nie jest trudny :slight_smile:

Jeżeli trzymają wszystko to oczywiście spokojnie mogę to trzymać na dysku “C”?

Jeżeli chodzi o Linux to dodatkowo sprecyzuje co mam a czego oczekuję po systemie.
Posiadam już leciwy laptop Asus K50ij z 4 GB RAM-u.
Czego oczekuję:

  • stabilność systemu
  • jestem uczulony na “mielenie” prockiem, kiedy użycie jego wskakuje na paręnaście, parędziesiąt procent a wiatrak zaczyna chodzić jak szalony
  • szybkość
  • względna lekkość
  • kompatybilność (nie chcę za każdym razem szukać czegoś brakującego, bo coś nie mogę odpalić)
  • funkcjonalność
  • łatwość obsługi

Używam laptopa głównie do internetu, YouTube, oglądanie filmów, office, muzyka.

Jak to jest ze sterownikami, kodekami?
Czy do Linuxa także musi być zestaw antywirusowy, zapora, blokady reklam, itp?
Czy ta wersja posiada mniej więcej to wszystko co standardowy Windows 7 Home, czy będzie trzeba instalować jakieś specjalne dodatki?
Windowsa na usb instalowałem za pomocą programu WinSetup 1.0 i nigdy nie było z nim problemów. Czy tym programem też mogę to zrobić i czy odbywa się tak samo jak w przypadku Windowsa?

Nie wiem jak edytować.
Miało być :Windowsa umieszczałem na usb do instalacji na kompie za pomocą programu WinSetupFromUSB
Rozumiem że Manjaro spełnia moje wymagania?

Jeszcze pytanie. Aby mieć Linuxa obok Windowsa na kompie muszę dodatkowo dzielić na kolejną partycję?

Odbiegamy całkowicie od tematu wątku jaki założyłeś, ale niech Ci będzie.

Jeżeli trzymają wszystko to oczywiście spokojnie mogę to trzymać na dysku “C”?

Tak możesz.

  • stabilność systemu : TAK
  • jestem uczulony na “mielenie” prockiem, kiedy użycie jego wskakuje na paręnaście, parędziesiąt procent a wiatrak zaczyna chodzić jak szalony : zależy od tego co robisz
  • szybkość : TAK, na miarę posiadanego sprzętu
  • względna lekkość : TAK, ale tutaj zamiast wersji z KDE to XFCE bym Ci proponował
  • kompatybilność (nie chcę za każdym razem szukać czegoś brakującego, bo coś nie mogę odpalić) : jak będziesz trzymał się określonych zasad nie powinno być problemu
  • funkcjonalność : z tego, co widzę do czego będziesz używał to TAK
  • łatwość obsługi : TAK, ale niektóre nawyki będziesz musiał zmienić

Jak to jest ze sterownikami, kodekami?

“Out of Box” najpopularniejsze formaty wideo i audio działają

Czy do Linuxa także musi być zestaw antywirusowy, zapora, blokady reklam, itp?

  1. NIE 2) niekoniecznie 3) w przeglądarce internetowej tak jeżeli nie lubisz reklam na stronach

Czy ta wersja posiada mniej więcej to wszystko co standardowy Windows 7 Home, czy będzie trzeba instalować jakieś specjalne dodatki?

System po zainstalowaniu jest gotowy do pracy. Trzeba jedynie doinstalować paczki językowe, ale o tym powiadomi Cię komunikat i wyskoczy ikona koło zegara spod, której możesz to wykonać.

Windowsa na usb instalowałem za pomocą programu WinSetup 1.0 i nigdy nie było z nim problemów. Czy tym programem też mogę to zrobić i czy odbywa się tak samo jak w przypadku Windowsa?

NIE - pobierasz Rufus, obraz ISO Linuxa, wskazujesz obraz ISO Rufusowi i wgrywasz, zapyta o metodę zapisu zaznaczasz “DD”.

Jeszcze pytanie. Aby mieć Linuxa obok Windowsa na kompie muszę dodatkowo dzielić na kolejną partycję?

TAK, ale najpierw potestuj uruchomionego prosto z USB i zobacz, czy Ci odpowiada.
Będzie działać wolno z nośnika USB, ale możesz się “rozejrzeć” jak co tam wygląda.
Tu masz Manjaro z lżejszym środowiskiem graficznym na słabszy sprzęt:
https://sourceforge.net/projects/manjarolinux/files/release/17.0/xfce/manjaro-xfce-17.0-stable-x86_64.iso/download?use_mirror=autoselect

Tu Rufus do wgrania Linux na USB:
https://rufus.akeo.ie/?locale=pl_PL

Aplikacje przenośne nie wymagają żadnego procesu instalacyjnego, dlatego nie pozostawia śladów na komputerze. Nie wpływa również na wydajność komputera. Jeśli potrzebujesz przenośnych aplikacji dla swojego komputera, DownloadBull jest dobrym źródłem oprogramowania przenośnego.