Projekt 72 dpi a 300 dpi do druku

Zrobilem projekt do druku w 72 dpi ( rozmiar druku ma być 6cm x 10,5cm , ja zrobilem obrazek o wym 12x21 , nie wiem czy to ma jakies znaczenie).

Czy moge obecnego .psd - ka powiekszyc do 300 dpi i bedzie w porzadku?

czy musze robic projekt od nowa, tworzą nowy plik z 300 dpi i wrzucac warstwy po kolei?

Jak z założenia ma być coś do druku to robi się 300dpi od początku. Jeden parametr determinuje drugi. Radzę zrobić nowy plik 300 dpi o wymiarach 6 x 10,5 i będzie po problemie. Zawsze możesz powiększać stary, ale…

jeżeli swój obrazek o wymiarze 12 cm zmniejszysz do 6 cm, to rozdzielczość wzrośnie dwukrotnie (do 144 dpi), możesz wtedy spróbować zwiększyć rozdzielczość do 150 lub 180 dpi, ale tego raczej unikam, bo może nieco pogarszać jakość obrazka (ostrość, krawędzie)

czy 150 dpi wystarczy do druku zależy od technologii drukowania i zawartości obrazka (drobne elementy);

gdy miałem jakieś duże tła, to dawałem 120-150 dpi i wychodziło całkiem dobrze

tego 300 dpi nie trzeba się kurczowo trzymać, jeśli projekt pójdzie do druku cyfrowego lub offsetowego (np. z liniaturą 150 lpi), to wystarczy rozdzielczość 200-220 dpi

wartość ta bierze się z pomnożenia liniatury przez 1,41 (pierwiastek z 2 – przekątna kwadratu o boku 1, z tw. Pitagorasa); dawniej przyjmowało się mnożenie liniatury razy 2, dla ułatwienia obliczeń w pamięci