Projekt serwisu typu foobar3, wybór podejscia

Witajcie.

Chciałbym prosić o pomoc i poradę odnośnie projektu, który chce stworzyć za jakiś czas.

Nie jestem zupełnie zielony, wiem że trzeba mieć domenę, hosting, wgrać serwis + forum itp

Ale ja chciałbym to zrobić najlepiej jak się da a nie na zasadzie “no to robię portal” bo z

czegoś takiego to może tylko kupa wyjść, która rozpadnie się po pół roku nieaktywności.

Najważniejsza według mojej nikłej wiedzy jest dopasowanie do “idei web 2.0” czyli jak najwięcej

elementów dla zwykłego użytkownika typu: dodaj newsa, dodaj wtyczkę, dodaj skórkę itp

ponieważ takie elementy sprawią, że strona będzie mogła żyć i się rozwijać.

Jeżeli źle myślę to proszę mnie oświecić. Opiszę mniej więcej co chcę stworzyć:

  1. Serwis ma w założeniu służyć programowi tupu foobar3 czyli:
  • jest miejsce na newsy

  • jest miejsce na artykuły, nie wiem czy lepiej jako coś oddzielnego czy jedynie jako

“na www wyświetlany jest art z forum + komentarze z forum”

  • jest miejsce na najnowsza wtyczka, najnowsza skórka itp

  • jest dział download z podziałem na kategorie: wtyczki, skórki itp

  • jest opisywane przeze mnie funkcjonalność: dodaj cośtam, nie wiem czy to ma działać dla

wszystkich czy z nadawaniem rang, które są widoczne na forum

  1. Forum (zintegrowane z serwisem) ma w założeniu pomagać początkującym użytkownikom programu

w jego dosyć skomplikowanej konfiguracji:

  • ważną rzeczą jest możliwość szybkiej edycji postów “w locie”, bez przeładowania strony.

  • potrzebny jest silnik forum w którym jest obecna funkcja

“Pomógł” = Ten post pomógł następującym użytkownikom:

  • inne rzeczy godne polecenia
  1. Użytkownicy portalu: przede wszystkim nowi, reklama strony będzie w postaci filmu pokazującego

lepsze/większe możliwości programu którego dotyczy serwis.

  1. Konkurencja: trzeba zaznaczyć, że istnieje ale umiera śmiercią tragiczną. Ma trochę aktywnych

użytkowników ale serwis jest stary i odstrasza nawet swoim wyglądem.

Chciałbym żeby portal był bardzo przejrzysty i wygodny dla użytkowników. Chciałbym również żeby

miał tzw nowinki: logowanie poprzez OpenID i inne cuda, i np o taką sytuację, którą zauważyłem na przypadkowej anglojęzycznej stronie: wchodzę sobie na stronę serwisu, będąc jednocześnie zalogowany na Facebooku w innej karcie

i mam możliwość skomentowania newsa, napisania posta na forum itp Uważam, że to jest wartościowa rzecz.

Chcę zapłacić komuś albo za wykonanie takowego serwisu albo za skorzystanie z

szablonu, który posiada. Chciałbym tez zapłacić za wykonanie grafiki dla takiego portalu.

I teraz pytanie, uwzględniające to że będzie on nieznaną przez nikogo konkurencją dla już istniejącego

ale umierającego serwisu:

Czy jeżeli zapłacę komuś za stworzenie takowego serwisu (serwis + grafika + dopasowanie forum +

ogarnięcie tego wszystkiego) to czy efekt będzie o wiele lepszy, niż w przypadku gdybym

skorzystał z darmowych rozwiązań obecnych w internecie ?

Nie wiem jakie możliwości oferują takie darmowe CMS’y. Czy komercyjne rozwiązanie ma zalety przekładające

się na sukces (zdobycie stałych użytkowników i przyciąganie młodych) takiego nowo powstałego serwisu ?

Po prostu muszę ten projekt wykonać najlepiej jak się da, żeby w przypadku jego niepowodzenia

nie mieć do siebie pretensji “a mogłem jednak zapłacić za portal bo może byłoby lepiej”.

Proszę o fachową pomoc od doświadczonych użytkowników.

P.S. To jest jedyne forum z działem webmastering, jeżeli jest jakieś inne gdzie mogę również otrzymać fachową pomoc to proszę o info.

Powiem tak, sposób prezentacji tej strony jest ważny, ale najważniejsze jest, to, czy będziesz miał do zaprezentowania coś na tej stronie.

Piszesz, że nie chcesz, aby strona nie umarła po pół roku nieaktywności.

W internecie wygląd jest ważny, ale ważniejsza jest zawartość. Bo choćbyś miał super wypasiony serwis web 2.0 + 100 wodotrysków. To jeśli ludzie będą wchodzić i nie znajdą tego co szukają, to już nie wrócą. i będzie wielka lipa.

Jeśli masz plan na rozwój serwisu - a nie tylko liczysz, że jeśli będzie ładny i praktyczny to użytkownicy będą z niego korzystali - to już jest dobrze.

Darmowe rozwiązania są dobre, szablon strony zapewne też znajdziesz dobry.

Jeśli zapłacisz za wykonanie wszystkiego komuś, to też będzie dobrze, przyznam (sam się czymś takim zajmuje - ale się w tej kwesti nie chce reklamować tutaj) to taka osoba może ci to wszystko ładnie spiąć w jednolitą całość. Ale to musi być ktoś kto się zna, a nie weźmie gotowe rozwiązania i nałoży jakiś szablon. Ale jak ktoś się zna i zrobić ma to dobrze, to ceni się również na pewno dobrze.

Zastanów się również, czy strony konkurencji umierają z powodu wyglądu - czy braku zainteresowania tematem użytkowników, albo złym podejściem administracji - brak życia…

Najważniejsza jest treść - zgadzam się i ją już posiadam. Nie całość ale około 75%.

Konkurencja umiera i głównym powodem nie jest wygląd tylko brak nowości i przestarzałe informacje.

Rozwiązanie darmowe: który CMS wybrać dla moich potrzeb opisanych wyżej ? Który z darmowych silników forum posiada modyfikację “Pomoc”, edycję “w locie” i np: pole Jabber w danych użytkownika ? Nie sądzę, żeby jakieś darmowe rozwiązania posiadały to co ma np: vBulletin abo IPB.

Rozwiązanie płatne: chciałbym żeby mi ktoś napisał orientacyjną cenę wykonania takiego projektu(1000zł starczy ?) oraz powiedział o tym jak wygląda późniejszy support. Czy za wszystko “po oddaniu” trzeba płacić spore sumki ?

Dziękuję za odpowiedź.

Przecież cms’a, czy forum możesz sobie dostosować, dodać jakieś mody, zmodyfikować istniejące, napisać nowe. A które skrypty? To już zależy od ciebie.

1000 ? raczysz chyba żartować! Za tyle wizytówki chodzą, a ty myślisz, że ktoś ci za tyle cały i to jeszcze jakiś mega wypasiony serwis zrobi?!

Oczywiście, pewnie znajdzie się jakiś gimnazjalista albo inny fachura co za tyle (a może nawet taniej) odwali ci jakiegoś koszmarka.

Ok. Dziękuję za oświecenie bo właśnie tego się obawiałem, że zapłacę komuś za zrobienie jakiegoś badziewia. Skoro dobry serwis wymaga o wiele większych nakładów gotówki to na razie póki nie dostałem premii chciałbym się skupić na rozwiązaniu darmowym.

Ok ale ja chciałbym wiedzieć, który darmowy CMS najlepiej się nada do potrzeb, które opisałem wyżej czyli: program ala foobar3 z wtyczkami + skórkami i możliwość uploadowaina zawartości przez userów. Boję się sytuacji, że zrobię już wygląd głównego portalu a tu nagle okaże się, że silnik np: nie ma oceny plików i co wtedy ?

Macie już duże doświadczenie, znacie możliwości darmowych CMS’ów, pomóżcie w wyborze. Zaproponujcie np: 3 które uważacie ze nadadzą się.

Osobna sprawa to grafika dla strony: czysta, schludna i przyjemna dla oka. Korzystanie z gotowej grafiki to nie jest dobry pomysł prawda ? Bo strona będzie wyglądać jak setki innych ?

Tak z czystej ciekawości - jak można mieć content w 75%, a potem pisać że konkurencja umiera bo nie ma nowości?

Rozumiem że te pozostałe 25% to właśnie mają być nowości - twój dział redaktorski, dbający o aktualność, świeżość i kontakt z czytelnikami ? :slight_smile:

O zawartość naprawdę nie trzeba się martwić - będzie rzeczowa i często uaktualniana. Użytkownicy również otrzymają rzetelną pomoc. Konkurencja umiera bo np: jest sobie FAQ gdzie nic nie jest aktualne, polowa linków nie działa itp i nikomu nie chce się tego poprawić zmienić itp

Naprawdę potrzebuję pomocy przy wyborze tego CMS’a. Dowiedziałem się, że popularny jest joomla i do tego jest jfusion który integruje CMS z każdym silnikiem forum. Dla was obeznanych w temacie od razu widać czy jakieś rozwiązanie będzie oferowało lepsze możliwości itp więc proszę o pomoc.

Dodane 05.08.2010 (Cz) 12:00

Jeszce jedna ważna rzecz: Flipy, to takie pokazywanie/chowanie tekstu po kliknięciu. Świetnie robi się F.A.Q. z tym. Znacie jakiś darmowy CMS, który to ma ?