Projekt sieci

Witam, mam do szkoły zrobić projekt pracowni 16 stanowiskowej i mam w związku z tym jedno pytanie.

Jeżeli będę Tworzył sieć, to rozumiem, że muszę użyć routera, huba, bądź switcha, najbardziej odpowiedni wydaje mi się router. Chciałbym aby była to sieć przewodowa, lecz mam pytanie:

Czy muszę do każdej jednostki ciągnąć kabel od routera, czy mogę to jakoś inaczej rozwiązać :?:

Wiem, że mogę wykorzystać po dwie karty sieciowe w komputerze, ale nie będę kontent z takiego rozwiązania, więc może są jakieś gniazdka, albo coś?

Głównie chodzi mi o zmniejszenie kosztów, żeby nie wykorzystywać zbyt dużej ilości kabla.

http://banita.pl/~pysiu/schematy/index.html kilka projektów

router jak zastosujesz to i tak na tyle komputerów musisz dodać switcza i od niego rozprowadzisz bezpośrednio do komputerów chociasz profesjonalnie było by żeby kable szły do gniazdek .:slight_smile:

Czyli jak, ciągnę kabelek z routera do switcha, a później od switcha do gniazdka i z gniazdka do komputera, jeżeli dobrze rozumiem :?:

To tak patrząc robiąc sieć na skrętce nie ograniczę kosztów, taniej mi wyjdzie WiFi, bo tam jeden router i komputery doposażyć w karty i po problemie.

EDIT: tak właśnie teraz spojrzałem, że bez switcha da radę, bo są routery 16 portowe.

Jak podliczysz koszt kart sieciowych radiowych to w sumie może wyjść nie wiele taniej a z wifi różnie bywa w takich budynkach czasem kombinować trzeba z antenami więc pamiętaj aby router miał odkrecalną antenke :slight_smile:

Tak, tak, wiem, ale do sali jest doprowadzane łącze, ja mam je tylko w jednej pracowni po tych 16 jednostkach rozprowadzić.

Edit: wydaje mi się, że ten router będzie ok

http://www.komputronik.pl/index.php/pro … T54GL.html

Akurat te routerki są niezłe :slight_smile:

Dzięki wielkie za pomoc, wiem że są dobre, bo w szkole mamy na nich sieć opartą :smiley:

Temat do zamknięcia.

W takiej sytuacji router nie jest konieczny, wystarczyłby access point. Ale za pomocą routera oddzielisz sieć w pracowni od reszty szkoły.

Dokładnie, chodzi o to, aby utworzyć odrębną podsieć.