Projekt Ulotki A5 - kilka pytań

Witam, z powodu braku finansów muszę sam zaprojektować ulotkę :slight_smile: Znam się trochę na grafice, Photoshopem potrafię się posługiwać. Mam tylko pytania:

-Jakie mam dać wymiary projektu jeżeli ma on być wydrukowany jako A5.

-O co chodzi z liczbą dpi, jaka ilość będzie odpowiednia?

-Mam projekt w formacie A4. W jaki sposób zmiejszyć go bez utraty jakości do formatu A5?

Ulotka jest dwustronna na papierze “śliskim”. Bardzo proszę o pomoc, nie chcę zrobić błędu przy wydrukowaniu 4 tyś ulotek :slight_smile: Używam programu photoshop :slight_smile:

Dodane 08.07.2011 (Pt) 11:30

refresh…

Photoshop posiada wymiar projektu dla A5 więc go wybierz

ilość punktów na cal, 72 jest ok, drukarka i tak ma pewien próg którego nie przekroczy

W grafice rastrowej (domyślam się że w takiej działasz) utrata jakości bedzie zawsze można ją tylko minimalizować a zrobisz to zwyczajnie zmniejszając (CTRL+T) lub ALT+CTRL+I, photoshop dobrze sobie z tym radzi

to wydrukuj raz, jak będzie ok to puść serię… ehhh

Mógłbyś mi jeszcze powiedzieć w jakim formacie to zapisać? To idzie do zwykłej drukarni, nie wiem jaki jest standardowy format…

drukarnia powinna mieć photoshopa więc .psd powinien być dobry

Musisz dodać spady po 2-3 mm z każdej strony czyli format będzie np. 148 + 6 i 210 + 6 (lub + 4 przy 2 mm spadach)

Przy grafice rastrowej miniumum 300 dpi na offset i przestrzeń barwna CMYK, pamiętaj, że jeśli masz czarne wypełnienia zadaj je z mieszanki, u mnie najlepiej sprawdza się CMY po 50 i K na 100

  • powiększamy z utratą jakości, pomniejszamy bez utraty jakości, chyba, że mamy wektory wtedy problem nie występuje.

Na jakim papierze jest ulotka maszynie offsetowej nie robi różnicy, to kwestia drukarza aby było dobrze.

Na koniec wszelkie czcionki rasteryzujemy (drukarnia może ich nie posiadać) albo dołącz do PDFa, ja zawszę spłaszczam warstwy i zapisuję tiffa, na ulotki wystarczy. W przypadku tiffa 2 odzielne pliki, w przypadku pdfa możesz dać w jednym 2 strony.

Porady pain3hp sa ok, ale jeśli drukujesz na drukarce domowej.

Wybór odpowiedniego rozmiaru: Image->image size->148x210mm

300 dpi, CMYK. Nie dodawaj zbyt dużo czerni.

WNCREATION, drukujesz na offsecie bez spadów??? I czy ja też mogę sobie w stopce walnąć reklamkę??