Projektor - jaka najlepsza rozdzielczość?

Witam. Od razu chciałbym przeprosić jeśli ten temat nie pasuje do tego działu ale nigdzie indziej mi nie pasował :slight_smile: Zastanawiam się nad kupnem projektora i stąd moje pytanie jaką powinien on posiadać podstawową rozdzielczość? Jest dużo możliwości do wyboru i nie wiem, która rozdziałka jest najlepsza :? Projektor ma służyć w 100% do oglądania filmów i do gier na ps3. Myślałem nad różnymi rozdzielczościami i na pewno odpada dla mnie 800 x 600 oraz 1920 x 1080 (cena :frowning: ). Mógłby mi ktoś pomóc i napisać, która z tych rozdzielczości będzie najlepsza i dlaczego; 1024 x 768, 1280 x 720, 1280 x 768, 1280 x 800, 1280 x 1024, 1600 x 1200 no chyba, że jeszcze jakaś inna, kurna za dużo tego do wyboru :? Aha i jeszcze jakie firmy warto wziąć pod uwagę przy kupnie? Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam serdecznie :slight_smile:

Im większa tym lepiej… Na małym monitorze oglądanie filmów z odległości około 2 metrów, to coś zupełnie innego, niż oglądanie filmu rzucanego na ścianę. Tutaj każdy piksel będzie ogromny, dlatego aby mieć w miarę klarowny obraz, warto wykorzystać dużą rozdzielczość. Mimo, iż większość filmów jest panoramicznych, polecam 1600x1200 - niepotrzebne pasy nie będą po prostu wyświetlane (jak to sobie ustawisz) a będziesz miał przynajmniej sporą rozdzielkę w szerokości.

Jakie firmy? Epson np. oferuje dość dobrą jakość za rozsądną cenę.

PS: Warto kupić specjalny ekran (taki tam papier czy jaki to materiał jest, nie wiem :stuck_out_tongue_winking_eye: ), aby uzyskać dobry obraz, bo farby naścienne mają różne właściwości odbijania światła, poza tym nie są idealnie gładkie.

Jeśli do projektora ma być podłączone PS3 i nie masz wystarczająco pieniędzy na 1920x1080 to moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie 1280x720, gdyż jest to jedna z natywnych rozdzielczości konsoli. W pozostałych przypadkach obraz zostanie jedynie rozciągnięty co przy graniu na tak dużym ekranie może mieć negatywne skutki.

No ok, a to nie jest tak, że jak będę miał rozdzielczość projektora 1600x1200 to wtedy bezproblemowo wyświetli mi rozdziałkę 1280x720 tylko, że np. z czarnymi pasami czy też wtedy następuje jakieś skalowane? Bo tak na chłopski rozum to 1280x720 “mieści się” w 1600x1200 :slight_smile:

Aha i jeszcze jedno pewnie głupie pytanie, czy projektor 1280x800 wyświetla obraz jakości hd ready czy też jedynie hd ready uzyskuje się z 1280x720? No bo większość projektorów jest z 1280x800 i tak patrząc na nie, nigdzie nie widziałem aby w specyfikacji miały hd ready, a przecież różnica między 1280x720 jest minimalna.

Zapewne będzie do wyboru w opcjach obrazu rozciągnij/wyświetl oryginalny. Wtedy nie ma problemu z dostosowaniem obrazu do własnych potrzeb.

Jak sama nazwa wskazuje urządzenie jest “gotowe” na wysokie rozdzielczości ale może nie wykorzystać całego potencjału tej technoligii. Więc tak naprawdę każda rozdzielczość pomiędzy 1280x720 a 1920x1080 jest HD Ready.

Witam.

Mam bardzo podobne pytanie.

Jaka jest różnica pomiędzy projektorami 1280x720 a 1280x800? Też nie zauważyłem aby te drugie miały HD Ready?! Czy to wiąże się z 720p? Chyba nie ma 800p?!

Poza tym jaka jest różnica pomiędzy projektorami dedykowanymi do kina domowego a prezentacyjnymi jeśli mają TAKIE SAME PARAMETRY? Nie rozumiem.

Proszę o poradę.

Pozdrawiam.