Projektowanie CAD: sprzęt, użytkowanie, licencja studencka

Witam!

Z góry zaznaczę, że szukałam, ale wątki które znalazłam nie odpowiedziały w pełni na moje pytania.

Interesuje mnie grafika 3D. Rok temu podjęłam nieudolną próbę pracy z blenderem (przy pomocy publikacji “Wirtualne modelarstwo” pana Witolda Jaworskiego), ale jest to dla mnie program wysoce niezrozumiały :slight_smile: Jestem na studiach inżynierskich, miałam AutoCad’a na zajęciach i stwierdziłam, że to jest to. Spokojnie program “ogarniam”, może jeszcze nie w 100%, ale interfejs jest dla mnie dużo bardziej intuicyjny niż blender :slight_smile: Jednak AC służy typowo do projektowania, a mnie zależałoby jeszcze na animacji. Szukam czegoś, żebym mogła zdefiniować, że ta tulejka jest z metalu stopu takiego i takiego, żeby program “wiedział”, że ta bryła nie jest pusta w środku, albo z tektury czy styropianu. Animacja typu: obrót wokół osi, przełożenie ruchu na zębatkach czy łańcuchach, silniki i te sprawy :slight_smile: Pewna nie jestem, ale wydaje mi się, że SolidWorks działa na takiej zasadzie. Plus tekstury i renderowanie.

  1. Jakich programów do grafiki 3D w zakresie inżynierskim używacie? Może polecicie coś jeszcze w celach szkoleniowych.

  2. AutoCad’a używam na licencji studenckiej, mam konto mailowe z końcówką @student.xyz.edu.pl . Czy mogę pobrać i używać SolidWorks’a na tej samej zasadzie? Widziałam jakąś wersję studencką, czy to jest pełna wersja programu czy okrojona?

  3. Mój sprzęt:

Proc: Intel Core i5-2430M, 2.4GHz, 8GB ramu

Karta graficzna: Intel HD Graphics Family (to chyba zintegrowana? :slight_smile: ), NVIDIA GeForce GT 540M, chyba 1GB o ile nie okłamali mnie na naklejce :stuck_out_tongue:

64bitowy, cokolwiek to znaczy

O ile na początku AC fajnie pracuje, to już przy większej ilości kresek zaczyna ścinać. Nie wiem, zmieniać kartę czy coś? Przy renderowaniu raczej procesor jest potrzebny o ile dobrze pamiętam, ale już chyba nie na tym komputerze tylko na czymś “większym” :slight_smile:

  1. Jeśli używaliście jakichś fajnych książek z ćwiczeniami do AC albo Solida to prosiłabym o tytuły. Szukam też dokładnych, zwymiarowanych rzutów silników, podzespołów albo całych pojazdów; książek serwisowych, czy jak to się tam zwie; arkuszy konstrukcyjnych, wiecie o co chodzi :slight_smile:

Będę niesamowicie wdzięczna za jakąkolwiek pomoc, a szczególnie za te rzuty, których nigdzie nie mogę znaleźć :smiley:

Poczytaj o programie firmy Autodesk, który nazywa się Inventor. Co prawda na studiach doktorant tylko nam pokazywał jego możliwości, ale zdążyłem się przekonać, że to bardzo rozbudowany i funkcjonalny program, który ma wiele parametrów.

Dziękuję, o to mi właśnie chodziło :wink:

u mnie na studiach wertowaliśmy solidworks. bardzo fajny program, tak uważam. też był chyba na licencji studenckiej, nie wiem czy czegoś mu przez to nie brakowało.

nie pamiętam już czy można było w nim animację zrobić takie jak ty chcesz. pamiętam, że dostawaliśmy rysunki różnych skomplikowanych części maszyn głównie w 2d i tu już musiała zadziałać wyobraźnia :slight_smile: a potem robiliśmy bardziej złożone twory z tych właśnie części, np. układ zębatek tak aby oczywiście można nimi było obracać, który to w odpowiednim układzie był w stanie poruszyć większe koło. trzeba je było odpowiednio połączyć odpowiednimi wiązaniami i nie zespawać w niepotrzebnych miejscach.

a na koniec robiliśmy symulacje wytrzymałościowe - to wszystko ustawia się w programie, przystawia się siłę lub siły, w miejscu gdzie zapragniesz i jeszcze parę innych rzeczy i uruchamia się taką animację gdy już ustawisz te wszystkie parametry (w tym właśnie z jakiego materiału też jest wykonane) i na tej animacji podzespoły się wyginają i jakby maluje się na bieżąco siatka nacisków :slight_smile: (w miejscu najbardziej obciążonym i narażonym na uszkodzenia na czerwono, w najmniej narażonym na niebiesko a pomiędzy nimi kolory przechodnie). Ale czy da się zrobić taką animację, że np. obraca się wokół własnej osi to głowy sobie uciąć nie dam. Bo to jest taki właśnie też raczej inżynierski program tyle że w 3d, pomocny w badaniu wytrzymałości elementów maszyn lub innych wynalazków.

A koniec końców jak już stworzysz ten obiekt w 3d to możesz potem wygenerować rysunki techniczne w 2d ( tak jakbyś to w autocadzie robiła). :slight_smile:

bardzo miło wspominam ten program :slight_smile:

Osobiście polecam SolidEdge moim zdaniem jest znacznie łatwiejszy od autocada i znacznie przyjemniejszy w użytkowaniu. Dostępna jest wersja studencka, spolszczenie a nawet spora liczba samouczków dostępnych z poziomu programu jeśli się je ściągnie. Oczywiście da się robić animację, oraz pokazuję obciążenia choć nie jestem pewny czy w wersji studenckiej jest to załączone.

Ja polecam również program Inventor. To naprawdę potężne narzędzie do projektowania wszelkiego rodzaju grafiki 3D i nie tylko.

Jedynym minusem jest to że jest bardzo drogi. Solidwork nie próbowałem, ale pewnie też jest dobry.

zdecydowanie tańszy od wymienionych programów, a tez mocno funkcjonalny jest IronCAD. Jak się jeszcze łapiesz to ma wersje edukacyjna dla studentów za free