Projekty MATE i CINNAMON - czy warto?

Witam.

Słyszałem ostatnio zarówno o jednym jak i o drugim. Zainteresowało mnie to z tego względu iż byłem stałym użytkownikiem Gnome2.

Niestety nie mam odpowiednich warunków, aby móc swobodnie przetestować oba środowiska.

Widzę, że Linux Mint jest wydawany równolegle zarówno z pierwszym jak i z drugim.

Czy te projekty będą nadal rozwijane :?: Czy można ich już używać na codzień :?: Jak jest ze stabilnością i używalnością :?:

Używałem Cinnamon swego czasu, normalnie to działa ale Gnome2 to nie przypomina, raczej coś nowego. Na Twoim miejscu wybrałbym MATE. Zresztą możesz też rozważyć Xubuntu - bardzo fajna alternatywa dla Ubuntu.

Używałeś kiedyś środowiska Xfce? Sprawdź - nie musisz od razu instalować - za pomocą Grub można uruchomić system z obrazu *.iso, który siedzi na dysku twardym.

Od kiedy przesiadłem się z Unity na Cinnamon tak pozostałem. Mate używałem kiedyś na Mint i dla mnie bardzo przyjemne środowisko, chociaż Cinnamon bardziej przypadł mi do gustu. Cinnamon w wersji jest stabilny, szybki i nie jest zasobożerny. Póki co nie testowałem lepszego zestawu Ubuntu + Cinnamon z nakładką Minty. Gorąco polecam.

Jak chcesz mogę wrzucić screena jak to się u mnie prezentuje :wink:

Mate to fork Gnome 2. Cinnamon to nakładka na Gnome 3, przypominająca gnome 2.

Bierz Mate jak masz słabszy sprzęt, Cinamon wymaga akceleracji 3d czyli lepszego sprzętu. Na razie krótko go testuje i nie ma póki co problemów ze stabilnością.

Jeżeli Cinamon będzie dalej w tym tempie rozwijany to zdeklasuje Unity, można dodać jeszcze jedno WOW dla twórców :wink:

Właśnie Mate na słabym sprzęcie to kwestia sporna, naturalnie wcina mniej niż Unity, Gnome 3 i Cinnamon ale aż taki lekki nie jest.Nie babrałbym się w ten projekt, bo trudno powiedzieć jaka czeka go przyszłość, jest rozwijany przez kilku maniaków i wspierany przez twórców Minta - nic więcej :wink:

XFCE jest bliźniaczo podobne do Gnome 2, prostota, ergonomiczność i wygoda. Zresztą, ile osób tyle gustów. Przetestuj sobie XFCE, LXDE, Mate i sam dokonaj wyboru. Pierwsze dwa są jak najbardziej stabilne. Tutaj znajdziesz więcej środowisk, ale większość z nich nie grzeszy funkcjonalnością na starcie.

Jeśli jesteś starym użytkownikiem Gnome2 co wnioskuje z postu, to może lepiej postawić Debiana/Gentoo z Gnome 2? Odpowiednio skonfigurować i systemik będzie stał, zamiast bawić się w rolling release :wink: