Promise PDC20378 (SiXCOM) - niechciany RAID

Pierwotnie: Napisano 23.04.2015 - 19:58

 

Witam

 

Swego czasu na allegro i wielu sklepach był istny zalew bardzo tanich kontrolerów SATA na szynę PCI,  zbudowanych na układzie Promise PDC20378. Oryginalny kontroler firmy Promise na tym układzie, FastTrak S150 TX2plus, kosztował ponad dwie stówy, i wart był swej ceny. Te tanie miały na PCB nadruk “SiXCOM” i żadnego innego śladu producenta, nawet na pudełeczku.

 

Kontroler, który jest przedmiostem pytania, jest bardzo podobny do oryginału, lecz w żaden sposób nie udało mi się “przekonać go”, by był normalnym kontrolerem, a nie RAIDowcem :-D  - po podłączeniu dysku chce utworzyć RAID i amen.

 

Układ PDC20378 był dodawany do wielu płyt głównych - tryb pracy był wybierany w BIOSie. Oryginalne kontrolery Promise “przestawiało się” przez flashowanie, a to draństwo przy próbie wgrania “normalnego” BIOSu wywołuje komunikat o niepowodzeniu zapisu.

 

Pytanie za sto punktów: udało się gdzieś komuś rozgryźć problem?

 

Pozdrawiam i z  góry dziękuję za każdy ślad prowadzący do rozwiązania zagadki.

 

Edycja 25 kwietnia 2015

 

Myślałem, że ten scalak to prehistoria, a przekopując się przez net znalazłem oferty sprzedaż w ilościach typowo produkcyjnych, np. 780 000 szt, z datą produkcji Q4 13. Tylko opisu technicznego ani śladu, czyżby Promise nigdy nie opublikował?