Propocycja artykuły - systemy i bezpieczeństwo

(mozilla007) #1

Właśnie tak myślę o takim artykule, bo jak był kiedyś, to nie widziałem i nie czytałem lub wcale nie było. Chodzi mi dokładniej o porównanie systemów na PC i to w kwestii bezpieczeństwa, podczas surfowania po internecie. Te systemy to Apple OS, Linux i Windows. Każdy bez asysty antywirusa i firewalla. Wtedy można by dojść na pewno do ciekawych wniosków. Dokładniej test opierał by się na wchodzenie na strony które są potencjalnym zagrożeniem i otwieranie zainfekowanej poczty itp, by wykazać jaki system jest najlepszy do takich zadań. Pewnie wielu użytkownikom PC taki artykuł przypadł by do gustu, bo są testy antywirusów, ale czemu nie ma takiego testu systemów, by poznać jak każdy producent systemu podszedł do sprawy i jak zabezpieczył system sam w sobie. Test może byłby pracochłonny, ale na pclabie dali test procesorów na koniec świata i raczej obrócenie paru systemów nie byłby ciężkim zadaniem. Najważniejsze by był uczciwy, bo nie wiem jak to może wpłynąć na relacje między DP a MS.

(fiesta) #2

mozilla007 , hmmm a co to ma do działu O Portalu ??

Chcesz się bawić, to się baw (imhho zabawa bez sensu) a wnioskami podziel się na swoim blogu na portalu.

:arrow: Na Luzie

(mozilla007) #3

Właśnie taki jest cel tego testu, pokazanie ludziom jak producent traktuje klienta, który sobie kupuje lub pobiera taki system. Dlatego takie pisanie daj sobie spokój mija się z celem. Można to samo napisać testując karty graficzne i CPU tylko pod Windowsem. Zobacz ile % więcej na tym samym sprzęcie masz wydajności pod systemem nie Windowsowym.

@fiesta

Dzięki za przeniesienie, ale i tak twierdzę że to byłby dobry test.

(Bogdan_G) #4

Jaki windows - mnóstwo wirusów?

Mam XP na pc i w laptowie win7. Prawie dwa lata na pc nie ma antywirusa. Nic jeszcze poważnego nie wlazło. Czasem przeskanuję system w poszukiwaniu robaka, nawet w plikach rozruchowych. Czasem się pobrał, mimo odznaczenia jakiś claro, czy babilon, ale to parę minut i nie ma tego, nawet otl nie znajdzie. Może mój XP jest lepszy? Dwa lata temu odpuściłem tej wadliwej ochronie na laptopie, bo antywirus wpuścił wirusa. Może to antywirusy chłoną robactwo z neta? Win7 u mnie jakiś lepszy, niż innych?

Zapory, łatki bezpieczeństwa i rozsądek podczas używania netu, to podstawa. Dobrany arsenał eliminacji zagrożeń, to narzędzia spokojnego używania komputerów. Wiadomo, że w Ciemnolandzie świecą intencje tych, co wmawiają swoje produkty, jako lek na cale zło z internetu. Każdy lek przedawkowany, czy użyty niewłaściwie, grozi chorobą lub wykończeniem systemu.

Porównując systemy pod względem wydajności... łatwości używania, to nie mam zastrzeżeń do windowsów. XP pierwszą reinstalację z mojej winy miał po prawie czterech latach. Chodziłby do dziś, tylko antywirus zarżnął system, gdy wgrałem sterownik do gamejacka4. To był główny powód rozwodu z antywirusami.

(mozilla007) #5

Bogdan_G tylko mi tu chodzi o porównanie co się dostaje za kasę i chyba sam się podejmę temu wyzwaniu i podzielę wynikami. Wiadomo każdy system będzie odizolowany i będzie to test na złośliwe oprogramowanie itp, również poszukam sobie listę stron, które infekują i na każdym systemie sobie po takich pochodzę. Taki test pokaże czy warto wydawać kasę na system, choć wiem jaki może być wynik, ale bym chciał to eksperymentalnie zrobić. Jak masz jakieś strony które infekują, to może ktoś się podzieli taką listą.

(Bogdan_G) #6

Ryzykant z Ciebie. Na PW wiadomość.