Propozycja newsa na temat przeglądarek

Witam,

jak zapewne czytelnicy Vortalu DP wiedzą, była niedawno informacja na temat IE9 i jego super działaniu, sprawdzałem na stronie ie.microsoft.com/testdrive (test z rybkami) przeglądarkę IE9, Firefox 3, Firefox 4 Beta 7, Google Chrome w wersji 7, 8 (beta) oraz 9 (dev).

IE9 wspiera sprzętowe przyspieszenie i z tym testem radzi sobie wspaniale, jeżeli chodzi o Firefoxa 3 to test wychodzi tragicznie, cały komputer przymula, przy Firefoxie 4 Beta 7 test wychodzi wspaniale, według mojego testu nawet lepiej niż IE9 (przy tysiącu rybek chodzi płynniej niż w IE9), wersja Chrome 7, 8 i 9 nie radzą sobie z tym testem, cały czas niska ilość FPS i rybki mają zero płynności.

Zainteresowało mnie to i proponuję napisać coś na temat Google i jego chroma, a także pozostałych przeglądarek. Dlaczego proponuję? Dlatego, że Chrome od wersji 8 wspiera “sprzętowe przyspieszenie”, a tego nie widać, na teście wychodzi tragicznie wersja 8 jak i 9.

Nie sprawdzałem Safari bo tego nie używam i jakoś mi nie pasuje, jeżeli chodzi o Operę to też nie sprawdzałem, bo nie pobierałem wersji Beta, a wolałem, żeby test był kompletny.

Sprzęt na jakim to sprawdzałem jest w podpisie, ale podam tutaj mniej więcej dane.

Procesor: Intel Core 2 Quad 2.50 GHz

RAM: 4GB

Grafika: Palit GeForce GT 240 Sonic 1024MB DDR5

Mógłbym przygotować jakiś Video, w którym sprawdzałbym po kolei każdą przeglądarkę i widoczne byłby efekty, ktoś z redakcji napisał by treść i opisał sytuację.

Taka moja propozycja. :]

Pomysł powstał dlatego, że trochę się słyszy na temat tego całego przyspieszenia, Google tak chwali swoją przeglądarkę, a jednak mimo opcji nic nie widać. ;p Opcję GPU oczywiście włączałem w about:flags w obu wersjach.

Bo ja wiem? Po pierwsze test MS jest robiony pod ich przeglądarkę i ma za zadanie “sprawdzić”, jaką szybką i jak dobrze wykorzystującą akcelerację przeglądarką jest nowe IE9. A więc sam test jest już do bani i trzeba znaleźć inny - niesponsorowany i bezstronny.

Po drugie - w tej chwili większość przeglądarek wykorzystujących akcelerację jest w wersjach beta/alpha (IE 9 beta, FF 4 beta, Opera 11? [tutaj mnie niech ktoś poprawi czy Opera będzie wykorzystywać akcelerację], również Google Chrome ma tak naprawdę wykorzystywać tę funkcję od przyszłej wersji), więc na razie póki wszystkie te przeglądarki są w wersjach rozwojowych to taki test jest bez sensu, bo to ciągle będzie się zmieniać. Jedna z wersji beta Firefoxa sprawiła, że test z rybkami zaczął działać na nim dwa razy wydajniej…

Po trzecie - po co? Po pierwsze w większości jest to zależne od sprzętu. Każdy ma inny sprzęt, nawet komputery z podobnymi komponentami, ale dwóch różnych marek mogą się pod tym względem trochę różnić. Każdy może sobie taki test zrobić, ale nawet w tej chwili ani tego nie wykorzysta tak jak należy, ani nie wykaże, że IE9 jest szybsze od FF 4, bo obie są ciągle dopracowywane i za miesiąc, dwa może się to zmienić. Obie wychodzą w przyszłym roku, więc jeszcze dużo czasu i jeszcze może się sporo zmienić…