Prośba o analizę - interpretację wyników z HD Tune

Witam
Bardzo proszę o interpretację wyników, gdyż zaniepokoiło mnie głośne terkotanie przy rozruchu dysku po nocy, trwające ok 3 min
Zakupiłam dwa nowe dyski z czego ten pierwszy jest ok.

Tu jest scan w trakcie przeglądania plików

Możliwe, że uszkodzona jest mechanika dysku - nagrzeje się i przestaje hałasować lub może jest źle zamocowany w obudowie? sprawdź.

Smart wygląda OK (dysk w/g smart nowy), choć ma dziwne odczyty - porównaj co pokazuje najnowsza Aida64, zakładka magazyn i smart.

Cześć
Wstawiam scan

Mam jeszcze jedno pytanie.
Jak pisałam wcześniej zakupiłam 2 dyski, tylko ten drugi nie jestem w stanie sprawdzić, ponieważ jest w drugim komputerze i żaden program nie widzi tego dysku.
W menadżerze urządzeń jest i w zarządzaniu dyskami też - no przecież instalacja Win 7 przebiegła bez problemu.
Co może być przyczyną braku odczytu

Samsung OK jak na ponad 27 tysięcy godzin pracy.

Może drugi dysk niesystemowy, nie ma założonych partycji i nie są sformatowane - zrobisz to z poziomu zarządzania dyskami.

np:

https://support.wdc.com/knowledgebase/answer.aspx?ID=7093&lang=pl

No ja jestem zdolna :)))

Nówka - OK.

Na drugim komputerze te programy nie widziały poprzedniego dysku, więc myślałam , że coś jest nie tak, dlatego zakupiłam nowe 2 dyski.
Jak się okazuje tego nowego tez nie widzą.

Zdarza się, że tak jest - zależy od płyty głównej i kontrolera sata - prawdopodobnie wiekowa?

Ewentualnie w celu sprawdzenia tego dysku podpinasz go jako drugi/kolejny dysk sata do innego kompa i test.

Lub w biosie trzeba włączyć opcje kontroli smart na enable i zapisz na końcu bios SAVE

Wiesz szczerze mówiąc nie wiem, komputer z 2003 r
Dysk nowy jest zainicjowany, partycje utworzone i system wgrany , więc tu chyba problemu niem , że może coś źle zrobiłam.
Zależy mi , żeby i ten drugi przetestować, bo są na gwarancji, a nie chcę go znów przekładać, bo mam obecnie 7 dysków i już mi się znudziło ciągłe przekładanie dysków :frowning:

Dopisałem - ostatnia nadzieja lub test na innym kompie.

No właśnie może w biosie leży przyczyna ?

Dziękuję , wieczorem sprawdzę w biosie, ogólnie z tym biosem jest coś nie tak.

Jeśli komp pracuje OK, to w biosie zostaje tylko ta jedna opcja, jak jest - smart lub podobnie.

W tych starych płytach nadrzędnym kontrolerem dysków był kontroler IDE, a sata, to dodatek i programy sobie nieraz nie radzą z odczytem smart dysku sata. Co ciekawe stare programy diagnostyczne radziły sobie, a nowe już nie…