Prośba o analizę SMART - temperatura

Przypadkowo zajrzałem do HD TUNE i odkryłem dziwne wskazanie SMART jak na screenie poniżej. Czy Temperatura aktualna według HD TUNE oraz CrystalDisk to około 30 stopni. Zakładam, że to jakiś błąd SMART itp. Czy można to jakoś zweryfikować? Czy mogło być tak, że SSD nagrzał się od HDD leżącego pod nim? Jeśli tak to czy da się jakoś (prosto) zresetować SMART, żeby zweryfikować czy błąd później też wystąpi? Ogólnie z dyskiem 0 problemów, 0 bluescreenów i innych cudów. Poniżej screeny z HD TUNE i CrystalDisk

obraz

Wygląda na błąd HD Tune, który jest spowodowany przez zbyt nowy dysk SSD (może go nie obsługiwać).
Temperatury w spoczynku są ok.

Zobacz czy kobyła od Micron może zapisywać temperaturę:

Mój niby nagrzał się do maksymalnie 53 stopni a zazwyczaj ma do 40 stopni Celsjusza.

Screen z narzędzia podanego przez Krystian -

Aktualna temperatura 34 stopnie. Jak na razie przyszła mi do głowy teoria z nagrzaniem się od dysku HDD leżącego niżej (podniosłem tego SSD)

Screen :slight_smile: bo uciekł z rozpędu

Jeszcze raz poprawny screen z CrystalDisk bo widzę, że nie ten dysk pokazałem.

Krystian dzięki, przetestuje czy działa.

Czyli nie nagrzał się chyba nigdy do tych 70 stopni włączony.

Raczej HD Tune 2.55 Free zostaje do testowania kondycji HDD skoro od 13 lat nie ma aktualizacji a twórcy idą w rozwijanie płatnego pro z 30 dniami testowymi.

Gorące macie te dyski:

W trakcie intensywnej pracy dysk mógł się nagrzać do takiej temperatury, dla dysków SSD to nie jest żaden problem. Parametr pokazywany przez HD Tune to jednorazowa zarejestrowana maksymalna temperatura pracy, krytyczna z punktu widzenia urządzenia jeśli będzie się powtarzać. Dyski BX 500 mają niestety ten problem, że ze względu na konstrukcje i jakość użytych podzespołów osiągają spore temperatury.

Ale 13 letni program ma jakiś błąd, że widzi temperaturę wyższą niż wykrywa oprogramowanie dedykowane i rozwijany Crystal Disk Info (błąd 4-5 st. Celsjusza).

To niech pobierze najnowszą wersję HD Tune i sprawdzi czy jest tak samo.

Wtedy uruchomi sobie trial i awaryjnie nie sprawdzi kondycji posiadanego HDD jak i w 2.55 to szwankuje.

A niby czemu. Trial nie zmienia funkcjonalności programu HD Tune tylko ogranicza go czasowo.

No potem trzeba by grzebać gdzie wersja Pro zapisuje “timestamp” lub z Live CD/DVD/USB go odpalać.

HD Tune pokazuje ten parametr jako dodatkowa temperaturę kontrolera. Do weryfikacji warto odpalić bardziej rozbudowany program podający temperatury z różnych czajników w tym dyskowych HWiNFO. Jeśli przy dysku BX500 będą podane dwie różne temperatury to jedna na 100% dotyczy kontrolera.

Tak wygląda smart z HWiNFO. Ale podsumowując dyskusję -> najprawdopodobniej HDTune po prostu jest stary, oszlalał i nie ma co się przejmować?

Tak, HDtune jest stary. Jest wszystko ok.

Niestety nie masz racji. SMART zarejestrował taką maksymalną temperaturę(70 °C) w parametrze C2 dla Twojego dysku i HD Tune nic tu nie oszukuje po prostu program pokazuje to samo co SMART czyli zarejestrowane krytyczne parametry dysku, bieżącą temperaturę pokazuje Ci w innym miejscu. Normalnie nie ma się czym martwić, jeśli SSD w trakcie długotrwałego obciążenia sporadycznie notuje takie temperatury, co innego gdy np. podczas gry dysk mocno się nagrzewa. Wysoka temperatura może zaszkodzić SSD i skrócić jego żywotność, przy wysokich temperaturach może pojawiać się throttling i transfery z dysku będą mocno spadać, w grach może się to objawiać, rwaniem obrazu i dropami FPS. Warto przy tej okazji sprawdzić jak wygląda chłodzenie tego dysku czy da się coś w tej kwestii zrobić. Może dołożyć dodatkowy wentylator do obudowy lub przenieść dysk w inne lepiej chłodzone miejsce.