Prośba o ocenę zestawu za 4500 zł

Witam.
Jak w temacie. Proszę o sugestie do poniższego zestawu. Ramu jest mało ale to jest jeszcze do przedyskutowania. Komputer jest dla młodociana raczej do grania.

  1. Musi być Intel ?
  2. Musi być 1060 TI? (celowałbym w 580 z 8GB i taniej i ram nie braknie, a 1060 to już “starsza generacja”)
  3. Szarpnij się na 50 zł i weź już Windowsa BOX, nie OEM. Mniej problemów z wymianami, modernizacjami etc.

Ja już bym brał GTX 1660 podobna cena, a generacja najnowsza i osiągi o niebo lepsze. A jeszcze lepiej dorzucić te 300PLN i kupić wersję TI

I tak na marginesie: po co Ci napęd DVD (to już historia). Koszt jego lepiej przerzucić na OEM Windows.

Proszę bardzo, wersja po paru korzystnych modyfikacjach:
Duży i dożo lepszy dysk SSD
Lepsza płyta główna obsługująca szybki RAM
16GB RAM
Ładniejsza obudowa
Lepsza grafika z dobrą wentylacją
Windows 10 w wersji BOX, licencja dożywotnia na dowolne urządzenie
Zasilacz mniejszy, ale zestaw będzie osiągał max 300W, więc i tak ma ogrom zapasu.

Zastanowiłbym się również nad dopłatą 300PLN do monitora. Nie kumam tego upartego trzymania się tych 24 calowych “pyrtków”. Praca i gra na większym naprawdę jest dużo bardziej przyjemna.
Sam posiadam 27’ monitor i gdybym dziś kupował pewnie kupiłbym jeszcze większy. Przesiadka z GeForce GTX 660 na 1060 nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak wymiana ekranu na większy!

Moja propozycja:

Lite-On iHAS122-14 SATA czarny OEM
Microsoft Windows 10 Home PL 64bit OEM DVD
G.SKILL 16GB 3000MHz Aegis CL16 (2x8GB)
Crucial 500GB 2,5" SATA SSD MX500
be quiet! System Power 9 500W
SilentiumPC Armis AR3 TG z oknem
ASRock Z390 PRO4
Intel i5-9400F 2.90GHz 9MB BOX
MSI GeForce GTX 1660 Armor OC 6GB GDDR5

Zestaw bez monitora lecz budżet na monitor zostawiłem. Zasilacz wystarczy 500W z zapasem dodatkowo lepszej jakości dysk MX500 od Crucial, płyta główna do nowej serii Z390 nie potrzeba aktualizowania biosu.
Jeżeli chcesz taniej możesz zmienić na wcześniejszy model ASRock Z370 Pro4
Zostawiłem napęd optyczny młodemu może być przydatny.

Dzięki za odpowiedzi.
Na pewno zostaje Intel i NVIDIA. Napęd DVD może i jest archaiczny ale ja np. go używam więc też zostaje. Macie rację z tym Windowsem BOX. Kartę 1060 wybrałem bo szwagier taką ma. Ja w ogóle nie gram dlatego tak postąpiłem. Myślę poważnie jeszcze żeby zejść z ceny do 700 zł żeby starczyło na klawiaturę i mysz. Kartę można za dwa lata zmienić a młody nie wie nawet co fps. Wtedy wystarczy 8 GB RAM. Wiem, że płyty z chipsetem “Z” obsługują szybsze pamięci ale do tego trzeba jeszcze dopłacić do szybszych pamięci, a młody wspomina jeszcze o słuchawkach albo głośnikach.

Masz na myśli grafikę?

Tak chodziło mi o grafikę za 700 zł. Wiem, że procek będzie się śmiał ale chyba nie starczy kasy.

Już za chwileczkę, już za momencik - dokładnie za miesiąc - NVIDIA ma wypuścić “budżetowca”, czyli 1650. Myślę, że warto poczekać, bo w tym przedziale cenowym na razie pozostaje 1050ti.

Tylko co będzie warta ta nowa karta? Można by objechać ten miesiąc na zintegrowanej. Ten 1050ti biorę pod uwagę.

Nie bierz :wink:

Szkoda pieniędzy, to taka niższa klasa średnia, szybko zacznie brakować, 1060 starczy na “średnie” na kilka ładnych lat.

Będzie to najtańsza karta z serii Pascal i prawdopodobnie dostanie wsparcie dla raytracingu. Nawet jeśli okaże się beznadziejna, to zawsze istnienie szansa, że ceny starszych kart spadną.

Właśnie słyszałem, że GeForce serii 10 w przyszłym miesiącu mają dostać wsparcie dla raytracingu. Przyznam, że jako posiadacz GTX 1060 mnie to ucieszyło (np. po wprowadzeniu wsparcia dla monitorów z FreeSync odczułem duży wzrost komfortu podczas grania).
Zastanawia mnie jednak jak to będzie z wydajnością skoro najnowsze RTX mają jej spory spadek po włączeniu śledzenia promieni świetlnych

Zaktualizowałem o nowe wymagania, zostaje 400zł na napęd, słuchawki i cośtam jeszcze.

@panicagaming to ja tylko podszepnę dwie rzeczy. Po pierwsze brakuje napędu DVD. Po drugie - jak ma być DVD, to Gladius się nie nadaje (brak zatoki 5,25).

Weźcie kartę Palita 36 miechów zamiast 24, różnica 40 zł :wink:
Lepiej sprzedawać nawet z paroma miechami sklepowej - i kupujący ma komfort i Ty, jak padnie, to sklep;-)

To grafe sobie daj rx570 :wink: świetny stosunek i jest szybszy od 1050ti


1660 to z dwoma wentylatorami

Witam. Po czasie zaszła mała zmiana. Monitor będzie używany, za którego zapłacę coolerem widocznym na liście. Zatem traktuję go jako monitor. Macie jakieś większe zastrzeżenia?

@Grzesiekk

Dysk SSD nie jest, delikatnie mówiąc, najwyższych lotów. Pamiętaj, że po zapełnieniu ponad połowy tego dysku, dość drastycznie spada jego prędkość zapisu i odczytu. Dysk systemowy powinien być nieco lepszej klasy.

Ja bym dołożył do lepszego dysku.
Na kościach MLC

Napisz mi PW to ci wyślę nagrywarkę DVD, niewiele używana. Za piwo :wink:

Pamięć Ram

1 polubienie