Prośba o ocenę zestawu

Proszę o ocenę zestawu. Generalnie komputer ma być do codziennego użytku + gier (nie jestem fanatykiem FPS i ustawień ultra), stąd budżet jaki chcę przeznaczyć to ~2000 zł. Proszę o ocenę poniższego zestawu. Na zestawieniu nie ma karty graficznej, którą kupiłem używaną na Allegro - RADEON R9 380 4GB. Czy ten zestaw będzie dobrze ze sobą współgrał?

Wg mnie do zmiany płyta na tą samą tylko zamiast pro-vd to pro-vdh (4 sloty RAM) i zamiast 1 kości 8GB to 2x4GB.

1 polubienie

Pierwotnie było 2x 4GB, ale w sklepie zaproponowali mi - “nie polecam brać 2 x 4 GB i w tak wysokim taktowaniu którego nie obsługuje ta płyta główna.” Czy po zmianie na płytę główną na tą którą poleciłeś, wtedy RAM 2x4GB będzie ok?

Jeżeli 50 zł dopłaty nie boli, to jak najbardziej bierz MSI B360M PRO-VDH. Dodatkowe sloty RAM mogą w przyszłości okazać się bezcenne. :wink:
2x4GB RAM to podstawa bo masz dual channel - dwie kości z dwa razy większą przepustowością względem pojedynczej. Jeżeli chodzi o taktowanie “obsługiwane” przez tą płytę - owszem, standardowo obsługuje do 2666 MHz, a wyższe wartości to po prostu jest OC i trzeba będzie ręcznie w BIOS to ustawić. Z drugiej strony - procesory Intela nie są tak wrażliwe i nie tracą wiele przy niższych częstotliwościach, i można wziąć np. takie

A nawiasem - moja płyta z Ryzenem obsługuje niby max 2400 MHz a jakoś mam 3000. :joy:

1 polubienie

Nie słuchaj co pitolą, przecież wszystkie te wersje płyt MSI z B360 obsługują 2666MHz na luziku. Co do RAMu podannego od chomika, to z tym dokładaniem 50zł to jak chcesz, tego mniejszego o 1 CL w sumie nie zauważysz, wziąłbym cokolwiek najtańszego prócz goodram.

1 polubienie

Przecież tylko ja się wypowiedziałem póki co. :open_mouth:

A kto napisał, że nie?

Nie mam zielonego pojęcia o czym tutaj mówisz. :open_mouth: Mi chodziło, o dołożenie 50 zł do płyty. Ta co ma na liście z 2 slotami ram jest ~50 zł tańsza, od VDH z 4 slotami na ram.

Czyli generalnie zmiana płyty głównej na PRO-VHD z 4 slotami i zamiast jednej kości RAM 8GB, 2x 4GB. Poza tym wszystko spoko?

Reszta zestawu jest dokładnie taka jak ja poleciłem w Twoim poprzednim wątku o laptopie, także jak najbardziej. :stuck_out_tongue: Zasilacz da radę z jakimiś fajnymi kartami jakbyś chciał wpakować, podstawka najświeższa, która ogarnie w przyszłości dużo lepsze CPU - jakbyś chciał wymieniać. No i właśnie dodatkowe sloty na RAM, bo niedługo 8GB do gierek może być mało. Nie do najniższych ustawień…ale kiedyś na pewno zabraknie. :wink: A wtedy lepiej dołożyć RAM, zamiast go wymieniać.

A co z kartą? Ty tą może kupiłeś?

Bo jak nie, to ktoś fajną kartę Ci sprzątnął za 500 zł. :stuck_out_tongue: Idealną do takiego zestawu.

1 polubienie

pogrubienie moje :wink:

O…nie doczytałem. :joy: No to super. Za taką kasę świetna oferta. :wink:

Dokładnie, kupiłem kartę z tej oferty. Ok, to dziękuję za pomoc w złożeniu kompa :slight_smile: Powiedzcie jeszcze proszę czym się różni 2x4GB od 1x8GB RAM?

2x4GB pracuje w dual channel (szybciej), 1x8GB pracuje w single channel (wolniej). Bywa jeszcze opcja z triple channel (mam taką u siebie na płycie pod i7 pierwszej generacji - FCLGA1366) i zdaje się quad channel, ale to już serwery.

Więcej info: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dual_channel

1 polubienie

Stacje robocze. :wink: Threadrippery i Core i7X oraz i9 też potrafią quadem. :stuck_out_tongue:

@Lipton najprościej to wyjaśnić - droga jednopasmowa i dwupasmowa. :wink: Dwupasmową wiadomo, że podwójna ilość samochodów może jechać jednocześnie. W trybie single channel, nawet jak masz powiedzmy dwie kości, które nie mogą działać w trybie dual (np. o różnych pojemnościach), są jakby traktowane jako jedna pamięć. Mają jeden ten tytułowy kanał, którym płyną dane. W trybie dual channel, do obu kości pamięci dane płyną jednocześnie więc i szybkość przesyłu jest podwojona. W grach to ma duży wpływ i różnica może być rzędu nawet 20 fps.

Jak kupujesz np. dwie kości po 4GB, to też koniecznie zestaw 2x4GB, tak jak w linku powyżej. Nie oddzielnie dwie kości po 4GB. Pamięci sprzedawane w takich zestawach są testowane pod kątem pełnej kompatybilności i funkcjonalności w trybie dual.

Dziękuję za rzeczową pomoc :slight_smile: W poniedziałek będę składał zamówienie