Prośba o ocenę zestawu

(Lipton) #1

Proszę o ocenę zestawu. Generalnie komputer ma być do codziennego użytku + gier (nie jestem fanatykiem FPS i ustawień ultra), stąd budżet jaki chcę przeznaczyć to ~2000 zł. Proszę o ocenę poniższego zestawu. Na zestawieniu nie ma karty graficznej, którą kupiłem używaną na Allegro - RADEON R9 380 4GB. Czy ten zestaw będzie dobrze ze sobą współgrał?

(panicagaming) #2

Wg mnie do zmiany płyta na tą samą tylko zamiast pro-vd to pro-vdh (4 sloty RAM) i zamiast 1 kości 8GB to 2x4GB.

(Lipton) #3

Pierwotnie było 2x 4GB, ale w sklepie zaproponowali mi - “nie polecam brać 2 x 4 GB i w tak wysokim taktowaniu którego nie obsługuje ta płyta główna.” Czy po zmianie na płytę główną na tą którą poleciłeś, wtedy RAM 2x4GB będzie ok?

(chomik325) #4

Jeżeli 50 zł dopłaty nie boli, to jak najbardziej bierz MSI B360M PRO-VDH. Dodatkowe sloty RAM mogą w przyszłości okazać się bezcenne. :wink:
2x4GB RAM to podstawa bo masz dual channel - dwie kości z dwa razy większą przepustowością względem pojedynczej. Jeżeli chodzi o taktowanie “obsługiwane” przez tą płytę - owszem, standardowo obsługuje do 2666 MHz, a wyższe wartości to po prostu jest OC i trzeba będzie ręcznie w BIOS to ustawić. Z drugiej strony - procesory Intela nie są tak wrażliwe i nie tracą wiele przy niższych częstotliwościach, i można wziąć np. takie

A nawiasem - moja płyta z Ryzenem obsługuje niby max 2400 MHz a jakoś mam 3000. :joy:

(panicagaming) #5

Nie słuchaj co pitolą, przecież wszystkie te wersje płyt MSI z B360 obsługują 2666MHz na luziku. Co do RAMu podannego od chomika, to z tym dokładaniem 50zł to jak chcesz, tego mniejszego o 1 CL w sumie nie zauważysz, wziąłbym cokolwiek najtańszego prócz goodram.

(chomik325) #6

Przecież tylko ja się wypowiedziałem póki co. :open_mouth:

A kto napisał, że nie?

Nie mam zielonego pojęcia o czym tutaj mówisz. :open_mouth: Mi chodziło, o dołożenie 50 zł do płyty. Ta co ma na liście z 2 slotami ram jest ~50 zł tańsza, od VDH z 4 slotami na ram.

(Lipton) #7

Czyli generalnie zmiana płyty głównej na PRO-VHD z 4 slotami i zamiast jednej kości RAM 8GB, 2x 4GB. Poza tym wszystko spoko?

(chomik325) #8

Reszta zestawu jest dokładnie taka jak ja poleciłem w Twoim poprzednim wątku o laptopie, także jak najbardziej. :stuck_out_tongue: Zasilacz da radę z jakimiś fajnymi kartami jakbyś chciał wpakować, podstawka najświeższa, która ogarnie w przyszłości dużo lepsze CPU - jakbyś chciał wymieniać. No i właśnie dodatkowe sloty na RAM, bo niedługo 8GB do gierek może być mało. Nie do najniższych ustawień…ale kiedyś na pewno zabraknie. :wink: A wtedy lepiej dołożyć RAM, zamiast go wymieniać.

A co z kartą? Ty tą może kupiłeś?

Bo jak nie, to ktoś fajną kartę Ci sprzątnął za 500 zł. :stuck_out_tongue: Idealną do takiego zestawu.

(hindus) #9

pogrubienie moje :wink:

(chomik325) #10

O…nie doczytałem. :joy: No to super. Za taką kasę świetna oferta. :wink:

(Lipton) #11

Dokładnie, kupiłem kartę z tej oferty. Ok, to dziękuję za pomoc w złożeniu kompa :slight_smile: Powiedzcie jeszcze proszę czym się różni 2x4GB od 1x8GB RAM?

(hindus) #12

2x4GB pracuje w dual channel (szybciej), 1x8GB pracuje w single channel (wolniej). Bywa jeszcze opcja z triple channel (mam taką u siebie na płycie pod i7 pierwszej generacji - FCLGA1366) i zdaje się quad channel, ale to już serwery.

Więcej info: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dual_channel

(chomik325) #13

Stacje robocze. :wink: Threadrippery i Core i7X oraz i9 też potrafią quadem. :stuck_out_tongue:

@Lipton najprościej to wyjaśnić - droga jednopasmowa i dwupasmowa. :wink: Dwupasmową wiadomo, że podwójna ilość samochodów może jechać jednocześnie. W trybie single channel, nawet jak masz powiedzmy dwie kości, które nie mogą działać w trybie dual (np. o różnych pojemnościach), są jakby traktowane jako jedna pamięć. Mają jeden ten tytułowy kanał, którym płyną dane. W trybie dual channel, do obu kości pamięci dane płyną jednocześnie więc i szybkość przesyłu jest podwojona. W grach to ma duży wpływ i różnica może być rzędu nawet 20 fps.

Jak kupujesz np. dwie kości po 4GB, to też koniecznie zestaw 2x4GB, tak jak w linku powyżej. Nie oddzielnie dwie kości po 4GB. Pamięci sprzedawane w takich zestawach są testowane pod kątem pełnej kompatybilności i funkcjonalności w trybie dual.

(Lipton) #14

Dziękuję za rzeczową pomoc :slight_smile: W poniedziałek będę składał zamówienie