Prośba o pomoc w doborze distro dla rodziców


(walgav) #1

Jak w temacie. Prosiłbym o pomoc w doborze distro do dość leciwego laptopa, użytkowanego przez rodziców.
Dane techniczne:
HP Pavilion dv600

  • procek Intel T2060 2x1,60 GHz
  • Ram 1 GB (DDR2)
  • grafika zintegrowana

Jaką dystrybucję byście polecili na taki sprzęt? Jest to niestety dość leciwy sprzęt, z czego zdaję sobie sprawę, alematka nie chce za Chiny Ludowe go zmieniać, “bo za nowy laptop trzeba zapłacić a ja się do tego przyzwyczaiłam”. A że sprzęt działa na Win XP, to chciałbym chociaż jakiegoś Linux’a jej zainstalować


(quantumrush) #2

Linux Mint Xfce - wersja z lekkim środowiskiem graficznym Xfce https://pl.wikipedia.org/wiki/Linux_Mint
Distrowatch http://distrowatch.com


(saturno) #3

Debian z MATE.

Ps.: A generalnie od tego typu problemów jest ten temat: Jaki Linux - wybór dystrybucji


(GForce) #4

Sprawdź nasz polski Mabox, to openbox bazujący na Manjaro, naprawdę świetne i bardzo lekkie distro, dużo lżejsze od Xfce i LXDE :slight_smile: https://pl.maboxlinux.org/przewodnik-uzytkownika/wprowadzenie-do-mabox-linux/

PS. Obejrzyj sobie na YT jak to wygląda, bo środowisko openbox jest dosyć specyficzne i nie każdemu pasuje… https://www.youtube.com/watch?v=tbYlUpfQP5M


(GForce) #5

Na Distrowatch masz w opcjach sortowania “Old computers”: https://distrowatch.com/search.php?ostype=Linux&category=Old+Computers&origin=All&basedon=All&notbasedon=None&desktop=All&architecture=All&package=All&rolling=All&isosize=All&netinstall=All&language=All&defaultinit=All&status=Active#simple


(macios4) #6

Ja u rodziców zainstalowałem Debian Stable, środowisko KDE, dlatego że jest dość stabilny i po prostu ma działać. Pokazałem co się tam robi i jak, żeby mniej więcej co tydzień puszczać aktualizacje i tyle.


(GNUser) #7

Trisquel Mini - wersja z lekkim LXDE https://trisquel.info/en
Albo Slackware - http://www.slackware.com/


(roobal) #8

Z własnego doświadczenia, gdy instalowałem Linuksa na laptopie Mamy czy kuzynki - Debian. Stawiasz raz i zapominasz o problemie. Od czasu do czasu aktualizujesz system i znowu zapomicasz o problemie. Debian nigdy Ci się nie wysypie, a mama Twoja bedzie zadowolona. Ewentualnie Ubuntu, ale LTS co byś nie musiał co pół roku upgradowac systemu, chyba że nie interesuje Cię aktualizowanie systemu i jego bezpieczeństwo.

Nie stawiałbym tu zadnych rolling release w oparciu o Archa, bo to proszenie się o problemy, bo podejrzewam, że nie będziesz tego systemu aktualizował na bieżąco. Z wlasnego doświadczenia powiem tylko tyle - arch nieaktualizowany przez pół roku sprawia problemy i potrafi się rozsypać przy pierwszej aktualizacji. Jedyne rolling release jakie mogę polecić, to Gentoo - stabilny jak skała, nawet po roku nieaktualizowania nie wysypie się podczas aktualizacji. Jednak na tak słaby sprzet Gentoo nie polecam, kompilacja na tym będzie trwała wieki, a wątpię abyś kompilował po tcp/ip na mocnym hoście :wink:


(adamserce) #9

Na tak leciwy komputer z małą ilością RAM-u poleciłbym Ci Point Linux oparty na Debianie.
https://distrowatch.com/table.php?distribution=point


(pocolog) #10

Potwierdzam opinię @roobal’a, z tym że o Gentoo to bym nawet nie wspominał w takiej sytuacji :wink:
Nie ma sensu brać mniej popularnej dystrybucji lub jakiegoś forka, bo nie wiesz, na jakie problemy wieku dziecięcego tych distro się natkniesz. Poza tym mamie niepotrzebne najnowsze oprogramowanie, tylko szybie i stabilne. Debian z lekkim środowiskiem graficznym będzie najlepszym wyborem.


(roobal) #11

O Gentoo wspomniałem w kontekście dystrybucji rolling-realese, a nie jako system, który polecam. Gentoo to też rolling realese, jednak tu devy stawiają na stabilność. Chociażby maskowanie pakietów ma na celu utrzymanie stabilności. W koncu to system typowo na serwery, desktop to raczej cel drugorzedny. W Archu to bardziej desktop jest celem, a serwer dla ludzi lubiących adrenalinę.

Na taki sprzęt Gentoo się nie nada, sam kompilowalem na celeronie i to trwa wieki. Owszem Gentoo mozna postawić na celeronie czy nawet na RPi i kompilować po tcp/ip na hoście z Xeonem, ale tu na 99,99% taka sytuacja miejsca mieć nie będzie.


(GForce) #12