Prośba o radę, legalność systemu

Witam, chcę zakupić dla siebie legalny system Windows, wystarczy mi Vista, chcę kupić dwa albo trzy licencje na 2 lub 3 maszyny, znalazłem taką ofertę http://allegro.pl/show_item.php?item=1828977064

W związku z tym że gubię się trochę w różnych licencjach Microsoftu, proszę o radę czy taki system jak w ofercie powyżej będzie legalny kiedy zainstaluję go na swoim komputerze (dwa na laptopie, trzeci ewentualnie na składaku PC)

Na zdjęciu widać wyraźnie że napis jest " TYLKO DO ROZPOWSZECHNIANIA TYLKO Z KOMPUTEREM " więc sam sprzedający łamie prawo sprzedając je i coś tanio http://www.ceneo.pl/1644681

Zadałem sprzedającemu pytanie o ten napis, wg niego jest na każdym systemie i nic nie szkodzi. Więc jak to jest? Legalny czy nie? Jak nie, to dlaczego jest ich tyle na allegro, ludzie kupują, allegro zarabia i co? nikt nic z tym nie robi?

powiem tak nie chcę kolegi w błąd wprowadzać najlepiej będzie jak kolega zadzwoni do infolini microsoftu 801802000i tam o licencjach można pogadać ( ja dzwoniłem miło się rozmawia ) bo oem można było kupować bez komputera ale przy viście trochę kombinowali z licencjami :slight_smile:

Bo każdy chce zarobić? Bo Polska to dziki kraj? Bo każdy ma prawo w de? Nie wiem :wink:

System z tej aukcji jest dedykowany dla konkretnej marki komputerów, zwróć uwagę na “NOWY NOŚNIK Z SYSTEMEM (recovery - do preinstalacji)”, czyli to recovery np HP i tylko na HP będzie legalny. Oczywiście dostajesz naklejkę z kodem! “stan idealny (bez dedykacji) - certyfikat NOWY” = odklejasz z obudowy od biurowego sprzętu, gdzie system nie był aktywowany żyletką, fakt jest jak nowa :slight_smile:

Podsumowując masz “nową” naklejkę z certyfikatem, płytki recovery (które dostajesz np. do laptopów), cały system będzie działał wszędzie, ale legalny będzie tylko na dedykowanym komputerze, na Allegro najczęściej to HP, NTT, Dell.

Oryginalny system kupisz np. w Komputroniku czy innych sklepach za cenę ~400zł.

Szkoda, cena nie jest zła, a potrzebuję 3 licencji. Wydawało mi się, że jeżeli pakiet jest nowy,nie był otwierany, sticker nie był zrywany , firma wystawia fakturę to wszystko jest ok.

Głównym problemem zakupów na Allegro są podróbki. Jeżeli oferowany system nie jest produktem dedykowanym ( HP, FS,Dell) a oryginalność nośnika oraz certyfikatu COA nie budzi zastrzeżeń to może Pan zakupić ten produkt. Polska jest jednym z nielicznych wyjątków (np. w Rosji nie sprzedaje sie OEM tylko GGWA) gdzie możemy zakupić licencję systemu operacyjnego bez sprzętu. Oczywiście jest zapis ,że mamy określony czas by zainstalować system na zakupionym osobno sprzęcie. Sprzedaż licencji OEM nie powinna nikogo dziwić. Dziś wg. Microsoft Polska możemy nabyć licencje Office OEM bez sprzętu!

Nikt nie zakwestionuje oryginalności systemu operacyjnego jeśli posiadać Pan będzie 3 atrybuty legalniości oprogramowania. Pamietajmy jednak ,że na Allegro jest pełno podróbek. Nawet jeśli nośniki i pudełka są oryginalnym produktem nikt nie da nam gwarancji, że klucz aktywujący system nie został już wcześniej użyty. Na koniec pamiętajmy o paragonie lub fakturze od sprzedawcy.

Co do OEM

to tu jest taki przykład

http://allegro.pl/windows-xp-profession … 56840.html

fragment z aukcji

Zgodnie z licencją OEM sprzedajemy program z komputerem HP EVO D430 na którym byl wczesniej zainstalowany


Oświadczamy iż transakcja przeprowadzona jest zgodnie z warunkami licencji OEM Firmy MICROSOFT


i Regulaminem Serwisu ALLEGRO zawartym w zakładce Program Współpraca w Ochronie Praw


"(Systemy operacyjne) w wersji OEM mogą być sprzedawane tylko z częściami komputerowymi nieperyferyjnymi, niezbędnymi do uruchomienia komputera ([b]za części takie uznaje się np., dysk twardy, płytę główną, CD Rom, pamięć RAM, obudowę, stacje dyskietek, myszki[/b]"

Czyli wychodzi na to a przynajmniej powinno (z opisu aukcji) że sprzedawca dołącza do systemu operacyjnego komputer HP EVO D430, albo jakąś jego cześć

a to wszystko za 68zł

Aha jasne :slight_smile: I do tego może jeszcze faktury wystawia? :wink:

Ten akurat chyba nie (nic o tym nie pisze)

ale inni z tego co widziałem wystawiaj.ą faktury.

Pozwólcie, że powiem coś od siebie :slight_smile: Kupowałem Windows 7 niedawno na allegro oryginalny wersja OEM, zainstalowałem, wszystko pięknie działa.

Nie musiałem kupować nic dodatkowego. Cena 288 złoty + 14 złoty koszt przesyłki. To wtedy była najtańsza na allegro oferta :smiley:

Jeżeli jeden system, zainstalujesz na 3 komputerach, aktywujesz je np. poprzez sieć, to u firmy Microsoft pokaże się, że 1 system jest na 3 komputerach.

Wtedy to już będzie poniekąd piractwo, bo nie przestrzegasz licencji, że nie będziesz rozpowszechniał tego systemu nielegalnymi kopiami.

Kupując oprogramowanie firmy Microsoft zgadzasz się z postanowieniami, że nie będziesz wynajmował, pożyczał, nielegalnie kopiował, i nie instalował

na innych komputerach :slight_smile:

  • To, że sprzedający pisze, że można instalować na 3 komputerach, to pisać sobie może, ale pytanie, czy tak jest faktycznie. Jeżeli nie ma nic tak napisane na opakowaniu,

to można tylko i wyłącznie na jednym.

Podam przykład. Gra Splinter Cell Conviction na pudełku DVD jest napisane.

Nieograniczona liczba instalacji

Jak to się ma do Windows - a ?? A no tak, że jeśli nie jest napisany na pudełku punkcik, a pro po instalacji,

na ilu komputerach można instalować, to licencja stosuje się tylko do jednego komputera.

Aby zainstalować na kilku potrzebujesz wersji Enterprise, ona chyba jest na 10 :slight_smile:

Bzdura, co ma wersja systemu do ilości stanowisk na których może być zainstalowany system ??

To, że używając tego samego Windowsa i tego samego klucza na kilku komputerach w wersji OEM,

to już będzie piractwo,bo nie przestrzega umowy licencyjnej.

Chłopie to już całkiem namieszałeś, OEM czy BOX nie ma tu nic do rzeczy, OEM różni się głównie tym od BOXa że wolno ci go przenieść na inny komputer, a OEMa nie. Nieistotna jest też wersja systemu, nawet jak będziesz miał wersję Enterprise jednostanowiskową to wolno ci ją zainstalować tylko na jednym komputerze.