Prośba o sprawdzenie dysku

Witam wszystkich. Mam nadzieję ze napisałem we własciwym dziale.

Od 2 dni coś dziwnego dzieje sie z moim dyskiem. Otóż Wszystko chodzi normalnie aż do momentu kiedy nie wejde w jeden konkretny folder na partycji /D. Wejście/Skanowanie/Próba czegokolwiek z tym folderem powoduje zawieszenie laptopa + stukanie którego nie jestem w stanie zlokalizowac. Domyslam sie ze to dysk. Przy skanowaniu bad sectorów, proces dochodzi do 90 paru procent i problem powtarza sie. ( do tych 90% nic nie wykryło ). Zamieszczam screen z HD Tune. Pytanie brzmi: Dlaczego dzieje sie tak tylko przy wejsciu w ten konkretny folder, a po calym dysku moge sie poruszac. Oraz ile jeszcze zostało mu zycia :frowning: bo domyslam sie ze juz nie da sie go uratowac.

Dziękuje za pomoc.

Dysk ma bad sectory w liczbie 5 przy C5 iC6 wartość w kolumnie DATA. Prawdopodobnie folder do którego nie można wejść znajduje się na uszkodzonych sektorach albo w pobliżu gdzie czasy dostępu są dosyć długie. Ale jak zawiesza się to można postawić tezę że na uszkodzonych. Wszystkie pięć bad sectorów zakwalifikowane jest do uszkodzeń fizycznych jak jest przy C6 . Więc zaleca się dokonać następujące operacje a przed wszystkie dane z dysku przekopiować na inny dysk. Czyli zerowanie gdzie wymaże całą zawartość dysku dlatego dane przekopiować i następnie operacja Remap i sprawdzić SMART czy przy C6 zniknęły liczby i jest 0. Jeśli tak to można na danym dysku zainstalować system i dobrze jak niepokojące odgłosy z dysku też znikną i były następstwem że dysk próbował odczytywać dane na uszkodzonych sektorach. Do wyżej opisanych operacji może posłużyć program MHDD i należy zapoznać się z instrukcją dostępną w internecie.

Dzięki za przydatną wskazówkę. Będe próbował, może akurat jeszcze coś da się z tym zrobić

Cześć,

Kiedyś miałem identyczną “przygodę” ze swoim starym Seagatem i żaden remapping, zerowanie, MHDD, cuda na kiju niestety nie pomogły. Przede wszystkim zalecam jak najszybsze zabezpieczenie ważnych i wrażliwych danych na innym nośniku. Tyle z mojego doświadczenia :slight_smile: Może jacyś zaawansowani użytkownicy Ci pomogą, ja jedynie chciałem Cię ostrzec aby nie bagatelizować tego problemu.

Pozdrawiam

Na początek zrób kopię ważnych danych w bezpiecznym miejscu (pendrive, DVD).

Pobierz SeaTools (nagraj na płytę, uruchom z niej komputer).

Na pierwszym ekranie kliknij I Accept.

Następnie kliknij Basic Tests i uruchom Short Test, jeśli nic nie wykryje to wykonaj Long Test (jeśli w którymś teście wyskoczy informacja czy naprawić znalezione błędy to zatwierdź aby je naprawił).

Po całej operacji sprawdź ponownie SMART.

skopiuje najważniejsze rzeczy i będe próbował. Dam znać co wyszło

Dzięki za szybkie odp

Dodane 16.12.2012 (N) 23:00

a więc:

Zrobilem test poprzez SeaTools. Short test nie chcial odpalic sie w ogole a long po ponad godzinnym skanowaniu doszedł do 88% gdzie zaczęło wywalać błędy - Erorr za errorem, po czym pojawił sie ten komunikat "

Your seatools test Code: bla bla bla

Unforunnately, your Seagate hard drive has failed an important diagnostic test, possibly caused by problem sectors which are difficult to read. Now sie good time to make sure you have a current backup of your important data.

Seagate recommends that you consider repearing the problem sectors. SeaTools for DOS may able to save you from the inconvenience and down time of exchanging the drive. For more information on this subject see our help topic " Bad Sector Found "

po Tym komunikacie zaznaczyłem opcje aby naprawił " all " więc zabrał sie do działania. Po jakimś czasie i końcowym tescie opreracja została zakończona, jednak zauważylem, że sporo rzeczy zostało przerwanych - tak jakby własnie nie mógł odczytac niektórych sektorów ani nic z nimi zrobic

SMART po SeaTools

Jak widać naprawił tylko jeden bad sector… Lekko sie podłamałem ale to już chyba koniec :frowning:

Nie masz chyba nic do stracenia aby uzyć programu MHDD.

http://forum.hotfix.pl/sprzet-komputero … -t665.html

http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

http://forum.komputerswiat.pl/topic/175 … gii-smart/

http://www.fixitpc.pl/topic/7334-film-i … -do-skanu/

Jak masz dysk na kabel sata to podłącz do pierwszego gniazda sata na płycie głównej żeby program wykrył dysk. A dysk na IDE ustawione na Master i dobrze jak tylko jedno urządzenie na jednej tasmie sygnałowej. Sea Tools działał selektywnie i dlatego masz jeszcze dostęp do danych dysku. Jak zrobisz zerowanie ale samo erase nie z wyboru menu erase delays-działa selektywnie też. Użycie Remap z MHDD będzie konieczne ostatnia nadzieja żeby bady zniknęły. Pamiętaj że system możesz nie uruchomić jak to nastąpiło po Sea Tools ale najwazniesze żeby naprawiło się i wtedy na nowo zainstalujesz system. Oczywiście decyzja należy do Ciebie czy zdecydujesz się użyć MHDD. Ten program ma pewne uwarunkowania dlatego napisałem i podałem linki żeby się zapoznać.

Tylko ze mój problem odnosi sie do laptopa… do tego dell gdzie zeby dostac sie do dysku trzeba sie niezle namęczyć, taki o urok tego modelu

Można by spróbować jeszcze raz uruchmic program i może tak będzie naprawiał po każdym uruchomieniu po jednym badzie. Ale istnieje ryzyko że każde następne uruchomienie może z powodować że dysk padnie po tym jak pisałeś że ileś operacji zostało przerwanych. Ale może to tak ma być i tylko takie odczucie z Twojej strony. Więc decyzja nalezy do Ciebie. Nie znam programu SeaTools a do programu MHDD w poradnikach można znaleźć informację żeby np. więcej niż raz uruchomić operacje Remap jeśli za pierwszym razem nie naprawi wszystkiego. I może być podobnie z SeaTools ale jak pisałem nie znam programu i co to były za komunikaty z interpretowane przez Ciebie jako przerwane operacje . Czy takie przerwania to jakieś poważne ostrzeżenie przed następnym uruchamianiem czy rzeczywiście poważne usterki nie do naprawienia. Albo program nie radzi sobie z więćej niż jednym naprawieniem badsectora naraz. To musiał by się ktoś wypowiedziec kto ma doświadczenie z SeaTools.

Chyba i tak będe musiał zamówić nowy dysk, bo jesli cos sie nie uda to zostane bez niczego a laptop jest mi niezbędny. Może wtedy jeszcze raz potraktuje go SeaTools. Dzięki za porady hirem. btw, możesz polecic jakis dysk zamiast tego? w przyzwoitej cenie, bo wiadomo święta idą :slight_smile:

A to wbrew pozorom dobrze, że idą święta. Niech bliscy zasponsorują :slight_smile:

Niestety na to nie moge liczyć :slight_smile: Jeśli ktoś mógłby cokolwiek polecic byłbym wdzięczny

Dla formalności podaj model laptopa.

Dodane 18.12.2012 (Wt) 19:01

Podaj mniej więcej kwotę.

Dodane 18.12.2012 (Wt) 19:26

Western Digital Scorpio Blue WD5000BPVT

faktycznie, mój błąd. Dell inspiron 1525. 150-180 zł

Western Digital Scorpio Blue WD3200BPVT

Może ten http://www.skapiec.pl/site/cat/8/comp/3 … omentarze/

w porównaniu do pierwszej propozycji Pana falcon89 , ten ma 7200 obrotów i dobre opinie można znaleźć. Chyba że coś przeoczyłem że może nie pasuje bo na szybko wstawiam z braku czasu.