Prośba o sprawdzenie poprawności adresacji

Witam, czy taka adresacja będzie działała?

Router_01 ma mieć adres 192.169.100.1 Sieć przy routerze_41 ma mieć adres 192.168.1.0, sieć przy routerze_42 ma mieć adres 192.168.2.0

http://imageshack.us/photo/my-images/717/adresacja.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/82 … cznie.png/

Dilexio ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Nie powinieneś mieć problemów, jeśli by się uprzeć można by jeszcze zwiększyć maski. IMO dns w takiej tabelce nie ma sensu (i tak pewnie będzie pobierany z routera, w zamian mógłbyś tam dopisać co innego)

Dzięki, DNS’y kazał nam wpisać nauczyciel.

Swoją drogą, po co ci 3 routery ? IMO wystarczyłby 1. Do stworzenia podsieci mógłbyś użyć masek, a jeśli koniecznie chcesz rozdzielić te 2 sieci mógłbyś użyć routera z obsługą vlan. Switche tak samo (chociaż tutaj decyduje aspekt czysto praktyczny).

Też o tym myślałem, ale znajomy przysłał mi schemat na podstawie którego mamy zbudować sieć, to tak robię, nie wiadomo co kolesiowi do łba strzeli przy ocenianiu :slight_smile:

Tak nie za bardzo, bo router_01 ma adresację 192.168.100.1/16 to oznacza, że adresy 192.168.1.0/24 i 192.168.2.0/24 nakładają się na siebie, ponieważ router_01 ma przydział adresów od 192.168.0.0 do 192.168.255.255.

Tak poza tym ze schematu wynika, że masz 4 sieci, a nie 3 sieci, łącznie wszystkich sieci masz 5 (licząc połączenie z internetem).

Może właśnie dostaniesz wyższą ocenę za samodzielne myślenie i poważne podejście do tematu :wink:

Na przykład po to, gdy padnie router_41, nie działa tylko jedna podsieć, gdy pada router_01 nie działa od razu żadna sieć. Druga sprawa, brama do internetu może pełnić rolę zapory sieciowej, bądź odpowiadać za NAT co wpływa też na wydajność routera, natomiast ruch między podsieciami nie musi być NATowany i na tych routerach NAT nie musi być uruchomiony, router działa wydajniej. Dla dwóch podsieci właściwie wystarczyłyby 2 routery, jeden dla podsieci bez NAT i jeden jako brama do internetu z NAT.

To jak to rozwiązać, bo ja już się w tym gubię? ;/

A jakby router_01 miał adres 192.168.100.1 /24i przydzielił routerowi_41 adres 192.168.100.2 /24 a routerowi_42 192.168.100.3 /24. A routery przydzielały komputerom kolejno adresy 192.168.1.1…2…3…4, 192.168.2.1…3.4… /24. Tylko czy wtedy komputery mogą mieć bramę z innej podsieci, tj.

K1_41

IP: 192.168.1.1

Maska /24

Brama: 192.168.100.2

Pójdzie w ten sposób?

Tak już może być, ale pytanie w jaki sposób podłączone są routery, ale o tym później, najpierw skupmy się na adresacji.

Tak nie może być, ponieważ bramą dla hosta, jest adres interfejsu sieciowego, do którego są podłączone, skoro komputery podłączone są do interfejsu z adresem 192.168.1.1 to bramą dla tej sieci jest adres 192.168.1.1.

Wracając do pytania w jaki sposób routery są podłączone i jakie to są routery. Ze schematu wynika, że routery połączone są do różnych interfejsów, a dwa interfejsy nie mogą być podłączone do jednej sieci, dlatego pisałem, że masz 4 sieci (bez połączenia z internetem). Jeśli są to routery SOHO, czyli takie domowe lub routery z modułem, który pracuje jako przełącznik, to one są podłączone do przełącznika (w przypadku routera SOHO wbudowanego w urządzenie) i wtedy oba routery mogą być w jednej sieci. Ale to musisz jednoznacznie określić, w jaki sposób podłączone są routery, z użyciem przełącznika czy bezpośrednio.

Jeśli adresacja może być dowolna, ja proponuję zrobić to tak.

  • Router_01 - brama do internetu.