Prośba o sprawdzenie S.M.A.R.T

Witam Państwa :slight_smile:

Patrząc na analizę S.M.A.R.T zauważyłem że odczyt “01” wynosi 7 (wiem, że najlepiej powinien wynosić 0) ale mimo woli chciałbym Państwa zapytać - Czy mój dysk jest (póki co) w dobrej kondycji? Czy jeszcze przez kilka miesięcy mogę być spokojny o moje dane?
Pytam “czy przez kilka miesięcy”, gdyż właśnie niedługo zamierzam kupić nowy dysk. To jest dysk od laptopa, który robi za komputer stacjonarny (tzn. nie jest nigdzie ruszany) także mogą Państwo założyć że nie będzie nigdzie przenoszony :slight_smile:.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :slight_smile:.

01 to nic. Seagate tak mają, że są tu dziwne wartości.
Natomiast masz masę błędów w C8. Prawdopodobnie wpłynie to tylko na wydajność dysku, dane powinny przetrwać.

Nie.

Powinieneś kupić sobie dysk zewnętrzny niezależnie od stanu dysku, żeby robić kopie zapasowe ważnych plików. Zawsze może się coś zepsuć.

Znaczy, to że zawsze powinienem mieć kopię zapasową danych to wiem, ale chodzi mi przeze wszystkim o to w jakiej kondycji prezentuje się mój dysk w tym momencie :slight_smile:

Dla mnie w kiepskiej, bo ja trzymam ważne dla mnie dane, ale większość pewnie powie, że nie jest źle, bo to mało znaczące błędy.

Może Pan bardziej rozwinąć ten wątek? :slight_smile:

Co Pan ma na myśli?

No bo w jednej wiadomości pisze Pan w miarę pozytywnie o dysku (że w sumie są błędy ale jeszcze tak tragicznie nie jest) a w drugiej wiadomości pisze Pan, że dysk jest w kiepskiej kondycjii :slight_smile:
O danych nie mówię, bo tutaj wszyscy jesteśmy zgodni, że kopia zapasowa musi zawsze być. Mi chodzi o to, czy muszę się spieszyć z przerzuceniem tych danych (w sensie, że szybko szybko bo zaraz możesz je stracić!) i kupnem nowego dysku twardego. Zdaję sobie sprawę co oznaczają poszczególne odczyty w S.M.A.R.T tylko mi chodziło o to czy te błędy (np. w odczycie 01) są na tyle niebezpieczne że muszę JUŻ W TEJ CHWILI!!! (specjalnie z dużych liter, żeby podkreślić wagę tych słów ^^) przerzucić dane czy też miesiąc czy dwa później nie zaszkodzi im za bardzo :slight_smile:. Odczyt 01 ostatnio urósł z 05 do 07 i on nie rośnie w zatrważającym tempie patrząc na to ile już posiadam ten dysk (około 5 lat), a na laptopie siedzę często 10+ godzin więc jest to dosyć dużo czasu dziennej pracy dysku :slight_smile:

Myślę, że teraz bardziej rozrysowałem zarys tego czego chciałbym się od Pana lub ewentualnie innej osoby dowiedzieć :slight_smile: .

Proponuję wejść w Funkcje/Funkcje zaawansowane/Wartość Raw/ i zmienić to co jest na 10 [DEC] i wrzucić zrzut. Będzie czytelniej.
Nie wiem jakie znaczenie w tym dysku mają odczyty 01.
Moim zdaniem dysk pochodzi jeszcze wiele godzin i nie trzeba teraz przenosić danych w inne miejsce.