Prośba o wytłumaczenie działania Active Port Forwardera

Cześć forumowicze,

mam do Was prośbę o wytłumaczenie jak dokładnie działa Active Port Forwarder. Z tego co zrozumiałem program ten stawiamy na serwerze z zew. adresem IP i klienta na np. swoim komputerze w domu który ma jakieś usługi np. ownCloud (bo o to mi chodzi), który jest za NAT-em, Firewallem i bóg jeden wie co jeszcze  podrodze.

 

Czyli:

 

komp w sieci lokalnej (10.0.x.x) —> | Firewall - Internet radiowy mojego dostawcy (trylion miktotików, switche itp.) | ----> Serwer z zew IP i subdomeną (np. cos.one.pl/zew IP)

 

 

Czy dobrze rozumiem, że będąc w podróży i chcąc się dostać do mojego ownCloud’a np z notebooka to muszę zestawić to jeszcze jednym klientem?

 

komp w sieci lokalnej (10.0.x.x) —> | Firewall - Internet radiowy mojego dostawcy (trylion miktotików, switche itp.) | ----> Serwer z zew IP i subdomeną (np. cos.one.pl/zew IP)   <------- Mój notebook (LTE czy inne połączenie - klient łączący do serwera?)

 

Będę wdzięczny za wytłumaczenie.

Pozdrawiam hosti.

Nie znam tego programu i nie wiem jak dokładnie działa, ale z twojego opisu wynika, że jesteś za NATem dostawcy (ISP), tak więc można się domyślać, że ta aplikacja tworzy po prostu VPN z pośrednictwem serwerów producenta aplikacji. To znaczy, aplikacja podłącza się do serwer i zestawia połączenie VPN, druga aplikacja podłącza się również do serwer i tworzy połączenie VPN, serwer na podstawie identyfikatorów z aplikacji tworzy sesję pomiędzy tymi dwiema aplikacja i zestawia tunel.

 

Nie musi być trylion urządzeń, bo w jednej sieci może być ich 20, a w innej tylko jedno. Wszystko zależy od wielkości sieci i tego jak ktoś ją zaprojektował.

Edit: Z tego co widzę na Wikipedii i stronie aplikacji, jest to tak jak pisałem, aplikacja do tworzenia tunelu VPN.

@roobal to jest ten program http://www.dobreprogramy.pl/Active-port-forwarder,Program,Windows,51750.html

to jeszcze jedno pytanie, czy zamiast apf lepiej będzie zestawić openvpn?

No już pisałeś co to za program, tu masz stronę domową :arrow: http://gray-world.net/pl/pr_af.shtml

Nie wiem czy lepiej, bo nie miałem nigdy do czynienia z APF. Możliwe, że APF jest łatwiejszy do ogarnięcia dla osoby niezwiązanej z IT. Problem w tym, że do OpenVPN potrzebujesz publicznego IP, jeśli nie masz publicznego IP, to tu potrzebny Ci będzie właśnie APF, który używa serwera pośredniczącego czy innego tego typu oprogramowania jak np. TeamViewer czy EasyVPN.