Prosta baza danych, jak to ugryźć

Siedze nad tym drugi dzień i nie bardzo wiem jak zacząć. Potrzebuję prostej bazy danych. 1 Tabela, kilka pól, np.

ID, Marka, Model, Nr seryjny 

 

I teraz chciałbym, żeby w jakiś prosty sposób można było przeszukać bazę i wyświelić tylko produkty marki X, albo produkt mający konkretny ID:

Do tego, żebym mógł zmienić dany rekord, albo dodać nowy. Kurcze, wydawało mi sie proste. Próbowałem w excelu, oo base, i wszędzie jak zabieram się do wyszukiwania rekordów do zaczynają sie strome schody. Serio nie da się zrobić wyszukiwarki bez ręcznego pisania jakichś makr, czy poleceń do sql? Bo to dla mnie czarna magia. Nie potrafię zrobić głupiego formantu, gdzie wpisywałbym np. ID i by mi w okienku niżej wyskakiwały wszystkie rekordy o takim ID :confused: Możecie mnie jakoś naprowadzić, bo może od początku w złą stronę kombinuję?

Skorzystaj z czegoś takiego jak kwerenda. I formularz który ją wywołuje.

Tylko jeśli dobrze widzę to w kwerendzie się ustala kryteria na stałe. Ja chciałbym mieć w formularzu pole ‘id’ gdzie po wpisaniu tego id wyskakiwałby mi rekord z tym ‘id’ i dalej mógłbym ten rekord modyfikować. Chyba, że o to Ci chodziło… heh, jak nie rozgryzę do końca roku to będę musiał się chyba do jakiegoś znajomego uśmiechnąć. 

 

W szkole to tyle z tego kiedyś miałem, że się guziczkami rekordy przewijało, albo się w kwerendach na stałe jakieś kryteria wpisywało :confused:

Było coś takiego, sam to jeszcze w ubiegłym roku szkolnym robiłem…

 

Jak wpisało się jakiś specjalny kod, znacznik czy coś w tym rodzaju jako parametr kwerendy, to wyświetlało się okno dialogowe. I można było tam wpisać konkretną wartość, której się szuka.

 

Nie czasem: [Treść okna dialogowego] ?

 

Na to by wyglądało: http://admzs3.wordpress.com/2013/10/06/access-kwerenda-parametryczna/

Dzięki, sprawdzę to, póki co walczę z filtrami zaawansowanymi w excelu :wink:

Radzę się przyglądnąć zapytaniom SQL, które tak naprawdę nie są trudne. Przykład:

SELECT * FROM tabela WHERE marka = X;

Select * - wybierasz wszystkie wpisy

FROM tabela - z tabeli o nazwie “tabela”

WHERE marka = x - gdzie marka wynosi “x”

 

Więcej naprawdę dobrze opisanych poleceń znajdziesz na wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/SQL

Dzięki :smiley: Po zimnym browarze Wam wiszę, bo zawsze to krok do przodu, a nie mogłem z miejsca ruszyć :slight_smile: