Prostowanie/kadrowanie fotografii - w czym?

Hej!

Szukam darmowego programu, w którym mógłbym kadrować fotografie w łatwy i wygodny sposób.

Używałem w tym celu Corel Paint Shop Pro X2, ale wersja próbna zainstalowanego przeze mnie Corela właśnie wygasa.

Nie chcę piracić, a kupowanie Paint Shop Pro za 250 zł nie ma sensu jeśli jedyną rzeczą, jakiej w nim ostatnio używam, jest kadrowanie zdjęć (a więc jedna drobna funkcja z rozbudowanego pakietu narzędzi).

Wiem, że możliwość ‘prostowania’ zdjęć daje Picasa, ale nie podoba mi się w niej sposób zmiany kąta obrotu (trzeba się sporo naklikać, aby dobrać odpowiedni kąt w niektórych zdjęciach).

Wypróbowywałem kiedyś jeszcze jedną aplikację służącą do ‘prostowania’, ale nawet nie pamiętam jej nazwy - obsługa była bardzo niewygodna i szybko ten program porzuciłem.

Pokażę jak wygląda to w Corel-u - może znacie odpowiednik jego funkcji, w którym rzecz wygląda tak samo?

  1. Ładuję źle wykadrowane zdjęcie, klikam na opcję kadrowania, na środku zdjęcia pojawia mi się pozioma linia narzędzia kadrowania.

Podobnie jak na poniższym obrazku - ustawiam linię równolegle do ‘przyszłego poziomu zdjęcia’ (ustawiam ją klikając na jej lewy lub prawy koniec i dowolnie je przesuwając).

[Kliknięcie na obrazek powiększy go do czytelnych rozmiarów]

resizeofpsp2.th.png

  1. Teraz klikam na “Zastosuj” i pojawia się efekt końcowy …

[Kliknięcie na obrazek powiększy go do czytelnych rozmiarów]

resizeofpsp3.th.png

Będę wdzięczny za pomoc (nazwy programów).

Czytając podobne wątki w archiwum natknąłem się na GIMPa i IrfanView - wolałbym jednak zdecydowanie znaleźć program, który prostuje zdjęcia w ten sam sposób jak pokazany na powyższych obrazkach (nakreślenie linii równoległej do obiektu, który chcemy zrobić ‘poziomym’ ułatwia niesamowicie sprawę gdy do obróbki mamy sporo fotografii).