Prosty i lekki CMS

Czy ktoś jest w stanie polecić lekkiego CMS podobnego do WordPress (pod względem funkcji) ?

WordPress generuje na bierząco strony co obciąża serwer… chyba, że wtyczki do cache wszystko załatwią ?
Bo generują NIBY statyczną stronę więc wtedy serwer odpoczywa gdy ktoś ogląda X stronę i WordPress nie musi generować stron - dobrze myślę i rozumiem ?

Dobrze myślisz, pytanie czy gra jest warta świeczki. Jeśli nie mówimy o milionach odwiedzających dziennie to nie wiem czy taka optymalizacja ma sens. Jaki jest powód dla którego nie chcesz generować cały czas na bieżąco treści strony?

Są 2 wiodące wtyczki które cachują zawartość strony, ale trzeba mieć świadomość jak to działa. W momencie zmian jakiś na stronie takie zmiany mogą nie pojawić się od razu i trzeba będzie wyczyścić cache. Takie wtyczki nie powodują że w ogóle podczas obsługi żądania w ogóle nie jest używany php i nie jest wczytywany wordpress - ponieważ jest, optymalizacja polega na tym że nie jest odpytywana tak mocno baza danych oraz treści nie są przetwarzane przez cały skrypt i pluginy.

Jest też opcja generowania samych plików html - czyli w pełni statycznej strony na podstawie strony opartej na WP, jak to działa nie wiem. Wiem, że taka opcja istnieje, ale się nigdy tym nie interesowałem bo takiej potrzeby nie miałem.

mam https://www.ovh.pl/hosting/hosting-osobisty.xml (oferta perso2014) która pozwala na 30 jednoczesne połączenia do bazy co wyczytałem że jest bardzo małą ilością.

Wtyckzki które posiadam na WordPressie:

  1. AddToAny Share Buttons (wyświetlanie buttonów pod wpisami)
  2. Advanced Ads (Dosyć prosta ale rozbudowana wtyczka do zarządzania reklamami. Myślę czy z niej nie zrezygnować… muszę znaleźć jakąś wtyczkę do reklam która będzie wyświetlała reklamy w wpisie)
  3. Comet Cache (Wydawała mi się najmniej skomplikowaną wtyczką, po każdej zmianie strony (\edytowaniu wpisu itp) robi nowe cache automatycznie, więc teoretycznie silnik WP nie musi generować strony tylko widgety i dane wtyczek dla przeglądającego stronę)
  4. Coming Soon Page & Maintenance Mode by SeedProd (tryb konserwacji, chwilowa wtyczka)
  5. Contact Form 7 (Zawsze ją miałem, prosta w obsługę, ale jak to ma się do obciążenia serwera tego nie wiem.)
  6. Contextual Related Posts (Wyświetlanie podobnych wpisów pod każdym wpisem - to muszę mieć i ta wizualnie mi odpowiada)
  7. Cookie Law Info (Info o cookies na dole strony, chyba że lepiej zrobić samemu jakiś kod który wrzucę w stopkę ?)
  8. Exifography (Generuje dane EXIF zdjęcia do postu - każdy post ma zdjęcie. Ułatwiłem sobie życie, jeśli zbytnio obciąża serwer będę wpisywał ręcznie a nie chce mi się szczerze mówiąc)
  9. Google Captcha (reCAPTCHA) by BestWebSoft (reCaptcha dla komentarzy i logowania)
  10. Google XML Sitemaps (generuje mapę strony)
  11. Limit Login Attempts Reloaded (Zabezpieczanie logowania, ale i tak trudno dostać się do logowania bo trzeba ustawić odpowiedniego user-agenta)
  12. Loco Translate (Tłumaczenie wtyczek itp - tymczasowa wtyczka)
  13. Relevanssi (W końcu wyszukiwarka WP daje porządne rezultaty)
  14. Stop Spammers (Zabezpiecza przed spamem w komentarzach, sporo opcji - nie wiem jak z obciążeniem serwera)
  15. Wordpress Firewall 2 (Kilka opcji zabezpieczających stronę)
  16. wp-polls (Ankiety, nie wiem czy nie będzie w każdym wpisie jedna ankieta)
  17. WP-Sweep (Czyszczenie bazy z “głupot”)

Sporo wtyczek, mam się czym martwić, czymś je zastąpić… Czy może to wszystko da mi inny mniejszy CMS ?

No przyznam nie jest to porażająca wielkość, do tego masz dużo wtyczek. Myślę, że Ciężko będzie Ci to czymś zastąpić i na pewno nie będzie to dużo lżejsze.
Co to za strona? Dużo osób ją odwiedza? Są jakieś problemy z jej działaniem? Jeśli nie to nie wiem czy warto się bawić i męczyć w przenoszenie czy optymalizację.

Generalnie ograniczenie jakie ma Twój hosting (w uproszczeniu bo to dość skomplikowane) sprawi że, jeśli w tym samym czasie będzie generowana Twoja strona dla więcej niż 30 osób na raz to każdy kto zażądał strony po tych pierwszych 30 osobach jej nie zobaczy, tylko zobaczy informację o błędzie.
Ta liczba 30 osób nie jest sztywna i jest to najbardziej optymistyczna (maksymalna) liczba. Dużo zależy od CMS i pluginów i liczba ta może być w rzeczywistości mniejsza.
Więc jeśli strona nie jest bardzo popularna to nie powinno być problemów. Osobiście uważam, że zamiast kombinować i bawić się w optymalizację dla strony która ma kilka tysięcy unikalnych użytkowników w miesiącu lub bawić w zmianę silnika to lepiej zmienić hosting na bardziej sensowny.

Na lepszy hosting brak siana (a nie będę dzwonił do bociana ;-)).

Stronę dopiero tworzę, dlatego już teraz myślę nad silnikiem aby później nie kombinować z problematycznym przenoszeniem - taki cwaniak jestem :stuck_out_tongue:

Na stronie będą wpisy a w każdym zdjęcie, ankieta, proponowane winne wpisy (8 sztuk), dane EXIF no i reklama google pewnie. Pod wpisem możliwość udostępnienia materiału i możliwość skomentowania.
Z boku najnowsze komentarze, może jakaś ogólna ankieta, reklama i pierdoły typu archiwum wpisów czy kategorie.
Problem może być jak bot będzie chciał spamować to będzie działać wtyczka antyspam i captcha, ale to już chyba nie obciąży serwera.

No i się zastanawiam nad kodem jakimś php który będzie wyświetlał monit o cookies zamiast wtyczki.

Więc jak najszybciej zanim stronę będę chciał puścić chcę mieć jakąś pewność, że nie padnie raz dwa… A WP lubi czasami pozjadać serwera z wtyczkami bo bez nich to trochę lipa.

Myślę że w tej cenie (10 zł/mc brutto) można znaleźć hosting który takich limitów mieć nie będzie, jedyne czego nie dostaniesz to tyle miejsca na dysku co w OVH. Pytanie tylko po co aż tyle przestrzeni dyskowej skoro baza danych może mieć maks 200mb.

Ja osobiście wolałbym już coś co daje mi przestrzeń na całość i mogę sobie zagospodarować sam co ile mi pochłonie. Czyli np. mając 1 GB przestrzeni używam 10 MB na pliki, a reszta na bazę danych (tylko taki przykład).

1 polubienie

Cóż, Wordpress taki jest. To musiałoby pewnie być jakieś dedykowane rozwiązanie, skoro masz takie obciążenie, że serwer nie domaga.
Jeżeli masz jakiś budżet to może tutaj jeszcze dopytaj: https://itcenter.pl/oferta/oprogramowanie-dedykowane/