Prosty i skuteczny serwer domowy w celu udostępniania plików poza sieć - jak zrobić?

Witam jestem laikiem w tych sprawach także proszę o wyrozumiałość.

System Windows 7 home premium.

Intel core i3 2130, 4 gb ram, gtx 260.

Chcialbym postawić prosty serwer na użytek domowy i udostępniać duże ilości danych rodzinie - zdjęcia, filmy itp. Rodzina jest rozsiana po całej Polsce. Jak to zrobić najprościej, a żeby to było skuteczne? Zależy mi, żeby mogli sobie wchodzić w udostępniony przeze mnie folder i pobierać co chcą. Ja też mógłbym im sam coś tam wysłać.

Moja sieć wygląda tak:idzie kabel Ethernet z korytarza i od razu wpinam go do portu WAN w routerze tp-link wr543g. Router jest mój.

Najprościej to będzie postawić serwer FTP. Ewentualnie dostęp do SMB po VPN. W pierwszym rozwiązaniu użytkownik łączy się z serwerem FTP przez przeglądarkę lub Eksplorator plików, lub klienta FTP. Użytkownik podaje hasło dostępu i ma dostęp do plików. W drugim przypadku, użytkownik łączy się z Twoim komputerem przez VPN i ma dostęp do Twoich zasobów i zasobów w Twojej sieci.

W zasadzie już serwer jest. Program Filezilla serwer. Mam w routerze odblokowane wszystkie porty potrzebne do trybu pasywnego - 21,20 i pula portów powyżej 1024. Zarezerwowalem już też stałe IP dla mojego kompa. Firewall ma już wyjątek dla tego serwera i wszystko śmiga - w sieci i poza siecią bo już testowałem. Jednakże mam problem. Na komputerze w pracy mam Filezilla client, ale w nim mam tylko opcję otwierania folderów z mojego serwera i przenoszenie do komputera klienta metodą przeciągnij - upuść, ale jak klikne na folder na serwerze to opcja POBIERZ się nie podswietla mimo iż przenoszenie działa. Z serwerem normalnie się klient łączy po zewnętrznym stałym IP. Hmmm zdaje mi się, że to się powinno podswietlac ale ani to ani dodaj do kolejki się nie podświetla. Jakiś pomysł?