Prosty Lan Ethernetem, coś jak hamachi


(Majster1942) #1

Witam,
Ostatnio mam więcej potrzeb podłączania się PC-PC/laptop kablem, nie czuję się w tym najlepiej i często jest wysyp błędów, albo problemy z konfiguracją.

Czy jest może program jak hamachi który łączy urządzenia bez połączenia internetowego np. Ethernet, Wifi w trybie offline? program który instalowało by się na 2 urządzeniach nadawało mu prawo, podłączyło komputery, ustaliło hasło sieci i tyle 10 sekund+instalacja jednorazowa coś na zasadzie Plug and play.


(Direwolf) #2

Tak działa grupa domowa… musisz mieć komputery przynajmniej w jednej sieci. Totalnie offline nie da rady, bo jak? Podłącz wszystkie do jednego routera, włącz odnajdywanie sieci i udostępnianie plików. Upewnij się, że zapora nie blokuje.


(sadaj72) #3

Totalnie offline nie da rady,

Co?

  1. Połącz dwa komputery bezpośrednio kablem ethernet (w przypadku starszych maszyn konieczne może być użycie kabla krosowanego).
  2. W systemie pojawi się nowe połączenie.
  3. Wchodzisz w panel sterowania -> Centrum sieci i udostępniania -> Zmień ustawienia karty sieciowej -> Na używanej karcie klikasz prawym przyciskiem myszy i wybierasz właściwości.
  4. Na wyświetlonej liście szukasz protokół TCP/IP v4 , wybierasz właściwości i wpisujesz wymyślony adres IP 192.168.1.10, maskę 255.255.255.0 i bramę 192.168.1.1*
  5. Zatwierdzasz

Na drugim komputerze wykonujesz te same kroki ale przydzielasz inne ostatnie dwie cyfry adresu ip. np 192.168.1.11, reszta pozostaje taka sama.

Klikasz mój komputer/Ten komputer - > Właściwości i sprawdzasz czy w obu komputerach grupa robocza ma taką samą nazwę (zwykle WORKGROUP). Jeżeli wszystko się zgadza to komputery powinny się widzieć.


(Direwolf) #4

I to według Ciebie jest offline?
A LAN to co to jest? To nie jest sieć? Idź Pan w…


(sadaj72) #5

Tak jak chciał autor tj. bez połączenia internetowego
Nazewnictwo zostawiam językoznawcom.


(Majster1942) #6

Ostatnio miałem taki nietypowy problem, opiszę go na podstawie poradnika z YT


Dlaczego ten youtuber wpisał login Krystian_2, skoro nazwa komputera nazywa się Krystian-ACER?
Przykladówo mój laptop nazywa się MSI, Domena MSI i była informacja o złym loginie lub haśle…


(Direwolf) #7

Wpisał LOGIN użytkownika, który jest na tym komputerze. To normalne, że nie wpisuje nazwy komputera, tylko dane logowania…


(bachus) #8

Uściślając: login jest w formie nazwa_komputera\login (ew. nazwa_komputera@login), czyli np.
KRYSTIAN-ACER\Krystian_2. Uściślając jeszcze ze dwie rzeczy:

  • do budowy sieci domowej nie jest wymagany router - wystarczy bezpośrednie połączenie dwóch hostów, ew. switch/AP
  • na 99% @Majster1942 nie musi nic konfigurować, bo pewnie ma w domu skrzynkę, która poza routerem i switchem pełni też rolę serwera DHCP nadając odpowiednie adresy IP.

(roobal) #9

Jest plug and play i nazywa się APIPA - podłączasz 2 komputery w sieć, czekasz aż system przypisze sobie adres link local z autokonfiguracji, sprawdzasz adresy, sprawdzasz komunikację, jeśli trybi, problem masz rozwiazany. Jednakże to adresacja wyłącznie lokalna, bez wyjścia poza sieć lokalną, tym samym do Internetu.


(Majster1942) #10

po próbach i błędach znalazłem alternatywę szybką opcje na zasadzie plug and play. Windows 10 Włączenie hot spot wifi i podłączenie się do sieci drugiego laptopa a w wypadku PC tethering przez usb.


(roobal) #11

Na pewno nie jest szybsza od autokonfiguracji. Tu po prostu podłączasz kompy kablem, czekasz chwilę i masz. Hot spot czy usb thetering to już nie plug and play, bo musisz to sobie włączyć.