Prosty Lan Ethernetem, coś jak hamachi

Witam,
Ostatnio mam więcej potrzeb podłączania się PC-PC/laptop kablem, nie czuję się w tym najlepiej i często jest wysyp błędów, albo problemy z konfiguracją.

Czy jest może program jak hamachi który łączy urządzenia bez połączenia internetowego np. Ethernet, Wifi w trybie offline? program który instalowało by się na 2 urządzeniach nadawało mu prawo, podłączyło komputery, ustaliło hasło sieci i tyle 10 sekund+instalacja jednorazowa coś na zasadzie Plug and play.

Tak działa grupa domowa… musisz mieć komputery przynajmniej w jednej sieci. Totalnie offline nie da rady, bo jak? Podłącz wszystkie do jednego routera, włącz odnajdywanie sieci i udostępnianie plików. Upewnij się, że zapora nie blokuje.

Totalnie offline nie da rady,

Co?

  1. Połącz dwa komputery bezpośrednio kablem ethernet (w przypadku starszych maszyn konieczne może być użycie kabla krosowanego).
  2. W systemie pojawi się nowe połączenie.
  3. Wchodzisz w panel sterowania -> Centrum sieci i udostępniania -> Zmień ustawienia karty sieciowej -> Na używanej karcie klikasz prawym przyciskiem myszy i wybierasz właściwości.
  4. Na wyświetlonej liście szukasz protokół TCP/IP v4 , wybierasz właściwości i wpisujesz wymyślony adres IP 192.168.1.10, maskę 255.255.255.0 i bramę 192.168.1.1*
  5. Zatwierdzasz

Na drugim komputerze wykonujesz te same kroki ale przydzielasz inne ostatnie dwie cyfry adresu ip. np 192.168.1.11, reszta pozostaje taka sama.

Klikasz mój komputer/Ten komputer - > Właściwości i sprawdzasz czy w obu komputerach grupa robocza ma taką samą nazwę (zwykle WORKGROUP). Jeżeli wszystko się zgadza to komputery powinny się widzieć.

I to według Ciebie jest offline?
A LAN to co to jest? To nie jest sieć? Idź Pan w…

Tak jak chciał autor tj. bez połączenia internetowego
Nazewnictwo zostawiam językoznawcom.

Ostatnio miałem taki nietypowy problem, opiszę go na podstawie poradnika z YT


Dlaczego ten youtuber wpisał login Krystian_2, skoro nazwa komputera nazywa się Krystian-ACER?
Przykladówo mój laptop nazywa się MSI, Domena MSI i była informacja o złym loginie lub haśle…

Wpisał LOGIN użytkownika, który jest na tym komputerze. To normalne, że nie wpisuje nazwy komputera, tylko dane logowania…

Uściślając: login jest w formie nazwa_komputera\login (ew. nazwa_komputera@login), czyli np.
KRYSTIAN-ACER\Krystian_2. Uściślając jeszcze ze dwie rzeczy:

  • do budowy sieci domowej nie jest wymagany router - wystarczy bezpośrednie połączenie dwóch hostów, ew. switch/AP
  • na 99% @Majster1942 nie musi nic konfigurować, bo pewnie ma w domu skrzynkę, która poza routerem i switchem pełni też rolę serwera DHCP nadając odpowiednie adresy IP.

Jest plug and play i nazywa się APIPA - podłączasz 2 komputery w sieć, czekasz aż system przypisze sobie adres link local z autokonfiguracji, sprawdzasz adresy, sprawdzasz komunikację, jeśli trybi, problem masz rozwiazany. Jednakże to adresacja wyłącznie lokalna, bez wyjścia poza sieć lokalną, tym samym do Internetu.

1 polubienie

po próbach i błędach znalazłem alternatywę szybką opcje na zasadzie plug and play. Windows 10 Włączenie hot spot wifi i podłączenie się do sieci drugiego laptopa a w wypadku PC tethering przez usb.

Na pewno nie jest szybsza od autokonfiguracji. Tu po prostu podłączasz kompy kablem, czekasz chwilę i masz. Hot spot czy usb thetering to już nie plug and play, bo musisz to sobie włączyć.