Proszę o ocenę zestawu do 4300 zł

Witam.

Planuję zakupić nowy sprzęt. W tej chwili mam ogromny dylemat - komputer stacjonarny czy laptop? Mój budżet wynosi ok. 4000 zł, ale mogę go trochę naciągnąć - maksymalnie do ok. 4300 zł. Z tego wynika, że poszukuję raczej bardziej wydajnego sprzętu.

Co preferuję? Chciałbym laptopa, takiego, na którym bez problemu da się pograć. Rok temu kupiłem laptopa MSI z procesorem AMD APU A10-5750M (2.5-3.5 GHz), grafiką zintegrowaną AMD Radeon HD 8650G, grafiką dedykowaną AMD Radeon R9 M290X, 8 GB RAM, dyskiem SSD 120 GB i HDD 1 TB - za ten sprzęt dałem 3699 zł i przyznam, że byłem bardzo zadowolony z wydajności. Wtedy cena za laptopy Intel + NVIDIA GeForce była kilkaset zł wyższe! Niestety, sprzęt po paru miesiącach mi się znudził i się go pozbyłem. Wielu z Was byłoby zaskoczonych, gdyby zobaczyło, co AMD potrafi. Jak sytuacja wygląda teraz? Przeglądam oferty sklepów i jestem zawiedziony. Nie ma nic na AMD (liczyłem na AMD, bo zawsze kilka stówek taniej). Można teraz dostać jakieś laptopy MSI z NVIDIA GeForce GTX 950M, które mieściłyby się w moim budżecie, ale do tego musiałbym jeszcze zakupić mysz, podkładkę, torbę/plecak i pewnie też dysk SSD, bo większość takich laptopów ma tylko HDD, a to mi nie odpowiada. W rezultacie koszt przekroczyłby możliwości. W dodatku wspomniana karta wydaje się być trochę za słaba. Gdybym brał pod uwagę inne marki, to Lenovo odpada bezdyskusyjnie. ASUS jest nudny - każdy ich laptop wygląda podobnie, Acer tak samo. Może coś polecicie? Lub ktoś z Was słyszał/widział jakieś wzmianki o laptopach z AMD Radeon M390X? Bo na to liczyłem. Tak czy inaczej, to nie o tym miało być, bo tak naprawdę zaczynam sobie zdawać sprawę, że zakup laptopa, mieszczącego się w moich preferencjach, jest obecnie niemożliwy.

Złożyłem sobie wobec tego zestaw poglądowy na morele. Kiedyś już składałem sobie tam zestaw, więc pewnie zrobiłbym to kolejny raz, a to dlatego, że tylko w tym sklepie posiadają części, które spełniają moje oczekiwania. Poniżej link do koszyka:

http://www.morele.net/inventory/info/F3MFWt/

Proszę o opinie. Tak, wiem, że nie jest to idealny sprzęt i można złożyć w tej cenie coś lepszego. Gdybym miał składać sprzęt oparty o platformę Intel, to pewnie cenowo wyszłoby bardzo podobnie - droższy procesor, pewnie tańsza płyta itd. W poprzedniej stacjonarce miałem AMD FX-4100 (3.6-3.8 GHZ) i wydajność mi odpowiadała, a wydaje się, że wybrany w powyższym koszyku procesor jest jednak lepszy i w dodatku posiada przyzwoitą grafikę zintegrowaną. Nie posiadam szczególnie wymagających gier - najbardziej wymagającą będą Wiedźmin 3 - Dziki Gon oraz Dragon Age 3 - Inkwizycja, gdy je już nabędę. Myślę, że sprzęt sobie poradzi, niekoniecznie na najwyższych. Często lubię obniżać rozdzielczość z 1920x1080 do 1600x900 lub nawet 1280x720, ale tylko przy tytułach, gdzie to wygląda dobrze. Oczywiście, jak można się domyślić, zależy mi nie tylko na przyzwoitej wydajności, ale także na wyglądzie - czarny i czerwony kolor. Do powyższego zestawu miałem tylko problem z dobraniem dysku HDD. Może ktoś pomoże znaleźć dysk lepiej pasujący kolorystyką do reszty? Może jakiś inny monitor, koniecznie od ASUS? I szczególnie prosiłbym o pomoc w znalezieniu karty sieciowej WiFi od ASUS, która będzie dobrze łapała sygnał. Zastanawiałem się też nad zamianą procesora na AMD FX-8320 no i oczywiście płyty na AM3+.

 

Na koniec chciałbym napisać, jako podsumowanie, że pedantycznie trochę zależy mi na AMD + ASUS + Zalaman (obudowa i zasilacz) +czarny i czerwony kolor + A4 Tech klawiatura i mysz. Macie jakieś sugestie, to z chęcią wysłucham. Jeśli któraś z sugestii wyłamie się z moich koncepcji, to na pewno się nie pogniewam. Pozdrawiam. :slight_smile:

Laptopów z AMD będzie jeszcze mniej, bo AMD nie ma już człowieka odpowiedzialnego za dystrybucję i promocję produktów firmy w sieciach handlowych w Polsce.

Pojawiły się laptopy Dell Alienware z AMD Radeon R9 390X lub AMD Radeon R9 395X - nie jestem pewny. Jednak posiadają one procesor Intel, co zdecydowanie podnosi ich cenę i w dodatku mają tylko 15". Nie mówiąc już o tym, że cena jest sporo wyższa. Liczyłem na to, że będzie większy wybór, jeśli nie teraz, to może za kilka tygodni/miesięcy.

NVIDIA GeForce GTX 950 to karta przyzwoita, ale wolałbym GTX 860 lub GTX 960. Wielkiej różnicy nie ma, ale zawsze coś. Poza tym te karty działałyby z procesorem Intel, który pozytywnie wpłynąłby na wydajność. W opisanym wyżej MSI z AMD Radeon R9 M290X, wydajność tej karty blokował podobno procesor, choć dla mnie wydajność była idealna.

Co do stacjonarki, to nie mam żadnych komponentów z poprzedniego PC. Jeden przeszedł na ojca, a kolejny sprzedałem. Tak się składa, że każdy z tych komponentów jest potrzebny, choć ewentualnie mógłbym zmienić dysk HDD na 1 TB. Czy dokładanie lepszej grafiki nie będzie wiązało się z wymianą procesora na wydajniejszy?

 

no nie koniecznie drożej, ale lepiej i wydajniej :slight_smile:

zobacz sobie tak 

http://www.morele.net/plyta-glowna-asus-b150-pro-gaming-d3-b150-dualddr3-1600-sata3-hdmi-d-sub-atx-b150-pro-gaming-d3-770050/