Proszę o pomoc do konstrukcji bazy danych do e-dziennika

Witam.

Do szkoły na zaliczenie muszę zrobić projekt w ASP.NET. Wybrałem sobie chyba dość trudny temat (wydawał się łatwy) i mam ogromne problemu z bazą danych. Nie wiem jak ją zrobić tak, żeby miała ręce, nogi i sens.

Owocem mojej pracy jest to:

http://img96.imageshack.us/img96/2315/bazaw.png

Proszę o jakieś wskazówki, rady. Nie potrafię jakoś sensownie tego rozplanować.

IMO to nie ma sensu w ogóle (przynajmniej te połączenia).

Powinieneś mieć 4 tabele:

-nauczycieli (id, oraz dane)

-uczniów (id, id_klasy, dane)

-klasy (id, id_wychowawcy, dane)

-przedmiot (id, id nauczyciela, id_klasy, dane)

-oceny (id, id ucznia, id_przedmiotu, dane)

(gdzie pierwsze pola to id_nazwa)

Zaraz skonstruuje i zobaczę jak się to przedstawi. Druga sprawa. W tabeli przedmioty muszę je wpisać bezpośrednio w bazie czy mogę sobie dowolnie manipulować nimi z poziomu aplikacji?

To już raczej twoja wena, ważne by połączenia tabel były dobrze zrobione.

Jak za mało, to dodaj jeszcze tabele “osoba”, w której wyciągniesz powtarzające się dane z uczniów/nauczycieli (imie… nazwisko…)

Swego czasu robiłem coś podobnego jednak projekt zarzuciłem, baza wyglądała mniej więcej tak:

dt-Y90G.png

Zastrzegam sobie, że diagram może zawierać błędy - jeżeli takie znalazłyby się tutaj proszę o informację.

Sorry za off-topic ale możesz zdradzić jakim programem wykonujesz takie schematy bazy danych? Wygląda ciekawie, a mi zwykle wystarczała kartka papieru :slight_smile:

Zależy kogo pytasz. W Microsoft Visual Web Developer 2010 Express samo się robi takie coś po zrobieniu bazy. Otwierasz bazę danych i dodajesz diagram.

Ja robiłem to MySQL Workbench - bardzo fajne narzędzie, na początek polecam jakiś samouczek w języku angielskim(do znalezienia w sieci, wideo). Z programem pracowało mi się całkiem przyjemnie, zalecam jednak częste zapisywanie pracy - program potrafił mi się czasem zawiesić(ma wbudowane odzyskiwanie projektu jednak lepiej mieć CTRL+S w pamięci :wink: ).

Faktycznie przyjemny program. Dzięki za odpowiedź, a CTRL-S to już mój odruch bezwarunkowy :slight_smile:

Mam pytanie. Opieram się na cytowanym szablonie. Zastanawiam się, czy nie lepiej jest zrobić jeszcze jedną bazę ‘opiekunowie’ i tam umieścić dane personalne opiekunów/rodziców? Druga sprawa, jak mam umieścić klucze obce? id_opiekuna w tabelce uczniowie czy id_ucznia w tabelce opiekunowie?

Dodane 18.01.2013 (Pt) 20:20

Tak to wygląda teraz. Co sądzicie?

8831253000_1358536786_thumb.jpg