Proszę o pomoc z wybraniem routera DUAL WAN z WAN failover


(Agraham) #1

Właśnie zastanawiam się nad kupnem Synology RT1900ac lub Synology RT2600ac albo jakiegoś urządzenia Draytek(ale jeśli chodzi o Draytek to nie jestem pewien czy qos/bandwith limiter spełni moje oczekiwania). Router chcę wykorzystać w domu. Mam obecnie router asus rt-ac68u i nie jestem z niego zadowolony. Ponieważ failover działa dziwnie, raz router zmieniał sieci przez 10minut aż go zrestartowałem, pomimo że 2WANy działy stabilnie, co sprawdziłem. Żadna z opcji QoS nie sprawdza się. Naprzykład jeśli mamy w sieci 3 urządzenia i na dwóch oglądam YouTube a na trzecim gramy w FPS online gdzie bardzo ważny jest ping, to pomimo najwyższego priorytetu dla 3urządzenia -PC połączonego przez LAN są odczuwalne spore lagi.

Dlatego proszę o pomoc w poleceniu mi jakiegoś urządzenia. Wcześniej miałem router TP-link TD-W8980 króry dobrze zażądzał transferem jednak nie miał DUAL WANU oraz usb 3.0.Funkcje które musi posiadać router to:
*WiFI 2.4Ghz
*Dual WAN oraz WAN failover,
*bardzo dobre zarządzanie transferem(pobieranie) Mam internet 10Mbit -ADSL, plus backup router LTE ~30Mbit i potrzebuję:
++nadanie limitów pobierania/wysyłania dla grup urządzeń
++nadanie priorytetów grup urządzeń
++dobrze by było gdyby router miał możliwość określenia maksymalnego oraz gwarantowanego transferu dla urządzeń lub grup urządzeń

Funkcjonalności które były by mile widziane
*wymienne anteny wifi, tak abym mógł zmienić na większe
*port usb 3.0
*LAN 1Gbit
*VLAN(chciał bym np. zablokować dostęp do Internetu dla niektórych urządzeń jeśli będzie używany drugi WAN)
*Guest network

Nie interesuje mnie:
*load balancer(to że router może korzystać z dwóch sieci wan w ustalonych proporcjach np 2:1 )
*wifi 5Ghz
*wygląd intrejsu oraz to czy router można kontrolować aplikacją
*VOIP


(roobal) #2

Daj sobie spokój z tymi pseudorouterami TP Linka, Synology itp. tylko popatrz za porządnym sprzetem, który oferuje Mikrotik i da Tobie wszystko czego oczekujesz. MT da Ci nawet nie dual WAN, a tyle WANów ile będziesz chciał. Do tego failover i prawdziwy QoS z bandwith limit (uprzedzam tylko, że tu musisz znać się na rzeczy, bo tu nie ma kreatora, który ustawi za Ciebie. To naprawdę bardzo zaawansowane narzędzie). Rozbudowany firewall (iptables), wbudowany DNS, SMB, VPNy, VLANy (w tym 802.1q), protokoły routingu od RIP do BGP. Zresztą RouterOS to Linux w ich wydaniu. Mikrotik robi sprzęty dla ISP, a te do domu niczym się nie różnią softem, jedynie hardwarem (proc, ram). To właśnie fajne jest w MT, nie ważne czy router jest za 2k PLN czy za 200, soft jest ten sam, w tej samej wersji i na bieżąco aktualizowany. Różnica jest jedynie w poziomie licencjonowania, ale jeszcze nie spotkałem na tanich MT licencji poniżej 4 poziomu.


(Agraham) #3

Akurat tak jak pisałem z tp linka byłem bardzo zadowolony. Też było to 8 stopniowy priorytet aczkolwiek nie był aż tak rozbudowany. Więc jaki model mógł bym kupić, chciał bym router z WIFI? Czy RB2011UiAS-2HnD-IN będzie okej? Kolejne pytanie to gdzie będę mógł uzyskać pomoc jeśli nie poradzę sobie z konfiguracją? Mogę nawet zapłacić za pomoc zdalną.