Prosze o porade w kwesti doboru firewalla win xp

witam, mam następujące pytanie czy używając konta z ograniczeniami na win xp sp3(procesor pentium 4, 2 gb ram) i systemowa zaporą-mam swiadomosc ze to atrapa, muszę instalowa firewalla? mam avire 10 free, mbam free, co tydzien skanuje kompa dr web skanerem,wczesniej w takim ukladzie mialem zainstalowane Outpost Firewall Free 2009 6.5.1, obecnie srednio mi odpowiada ten program dlatego po formacie juz nie instalowalem go, testowalem PC Tools Firewall Plus 7.0.0.123 ale zmulil mi nieco kompa;/ jakos nie jestem przekonany do Comodo Personal Firewall 2011…testowałem rowniez Outpost Security Suite Free 2010 7.1.1 jest to program bardziej rozbudowany od jego bezplatnej wersji Outpost Firewall Free 2009 6.5.1…szukam bezpłatnego firewalla najlepiej po pl ale w wersji en tez moze byc, proszę o rade, kiedyś myslalem ze kozystajac z konta z ograniczeniami nie musze martwic sie o bezpieczenstwo kompa/systemu teraz juz sam nie wiem, wspomne rowniez ze nie wchodze na roznego rodzaju strony z xxx,cracami i nie sciagam filmow,aplikacji…pzdr

Privatefirewall po en ale to bardzo dobry firewall.

Możesz też spróbować Online Armor FREE (już niedługo będzie po polsku).

Gdzieś czytałem podobne pytanie, na które częściowo odpowiedziałem :slight_smile: Ok. do rzeczy…sprzętu i zasobów komputera z pewnością Ci wystarczy, więc jeśli chodzi o samodzielne zapory po polsku i to jeszcze pewnie darmowe to wyboru specjalnie nie ma - poza PC Toolsami zostaje Sunbelt i Ashampoo (obie na DP)…Sunbelt ma markę, ale wersja darmowa nie jest rozwijana od jakiegoś czasu poza tym bywa, że robi problemy z innym softem i trudno mi ją jakoś polecać, bo raczej nie mam z nią doświadczeń. Ashampoo jest prostą, ale funkcjonalną zaporą, również już nierozwijaną, niemniej sympatyczną w obsłudze. Możesz spróbować z OA Free - spodziewane jest wydanie najnowszej wersji już z polską lokalizacją.

Dzieląc inaczej zapory darmowe:

  • możesz wybrać klasyczne bez modułu ochrony proaktywnej (HIPS/monitor) i tu po polsku jest tylko Ashampoo

  • możesz wybrać klasyczne nie po polsku i tu wybór jest większy i choć to przeważnie starsze zapory to raczej mam dobre z nimi doświadczenia - Net.Veda, GhostWall, Sygate, Jetico a jedna z nich szczególnie mi przypadła do gustu czyli Filseclab

  • w osobnym miejscu wspominam o Look’n’Stop - najdoskonalsza, choć nieco skomplikowana w konfiguracji zapora - lekka, skuteczna, niestety płatna

  • możesz również wybrać zapory z HIPSem…o Outpoście pisałeś, więc nie wspominam więc wybór dla mnie to tylko dwaj kandydaci

  • Online Armor Free…mam ją u siebie na 2 komputerach z różnymAV (Avast i MSE) oraz z dodatkowym anty-loggerem (Zemana i SpyShelter)…zero problemów we współpracy, wystarczające funkcje do obsługi własnych połaczeń opartych bądź na LAN, bądź na wi-fi, lekka no i z niesamowicie skutecznym modułem ochrony proaktywnej

  • drugi kandydat to mało znana zapora Privatefirewall - lekka, z dość prostą konfiguracją wstępną, z wysoce czułem blokerem behawioralnym, świetna do zastosowań na komputerze stacjonarnym jak i przenośnym laptoku (predefiniowane ustawienia rodzaju sieci, współdzielenia plików i drukarek - podobnie ma Filseclab lecz jeszcze bardziej ma to rozbudowane).

Konto z ograniczonymi uprawnieniami wpływa bardziej na kontrolę działania aplikacji, niz kontrolę ruchu sieciowego, choc oczywiście jednym z działań aplikacji jest często próba nawiązania połączeń, jednak uważam że bez względu na to zapora jest pierwszą i podstawowa linią obrony.

marsellus wallace, dzieki za wytypowanie,chyba spróbuję Online Armor FREE:d,

yakste, dzieki za super wyczerpującą odpowiedź :slight_smile: nie spodziewałem sie ze ktos tutaj, tak mi wyjasni wszystkie mnie nortujące wątpliwosci:) poczekam na Online Armor FREE z polska lokalizacja:) nie testowałem jeszcze tego programu:d od kilku dni mysle nad wyborem firewalla, tydzien temu zainstalowalem wina,głownie instaluje aplikacje pobrane z dp ok pozdrawiam:)

outpos frewall pro albo domyślna