Protokół do wideorozmów

Witam wszystkich,

Mam dość chyba nietypowy problem. Wstępnie powiem, że używam Ubuntu 12.04 i komunikatora Pidgin 2.10. Na nim konto gg oraz aqq(jabber). Nigdy praktycznie korzystałem z wideo rozmów ale teraz wymyśliłem sobie, że czas zacząć.

Pidgin, wiem, obsługuje wideo rozmowy oraz potrafi zintegrować się za Skypem ale to jest opcja najprostsza i chciałbym jej uniknąć (nie dlatego, że najprostsza tylko dlatego, że bez wyraźnej przyczyny nie przepadam za Skypem). Żeby korzystać z tej opcji przez protokół aqq obie strony muszą mieć AQQ (wg dewelopera) więc raczej odpada. Dość ograniczony zakres a ja nie mam ochoty próbować AQQ na wine.

Toteż tutaj zaczyna się moja prośba, wiecie czy i jak pod linuksem da się korzystać z wideo rozmów nie posiadając konta skype i móc kontaktować się z osobami które z takiego konta korzystają (bo wiadomo-najpopularniejszy)? Wiem, że protokół jest zamknięty ale gdzieś czytałem, że został rozpracowany i może się da…

Dzięki za każdą odpowiedź!

Pozdrawiam

Rozszerzenie protokołu XMPP pozwalające na rozmowy audio i video nazywa się jingle.

Nie wszystkie komunikatory mają obsługę jingle ale jest ono stosunkowo popularne. Jako pierwsze jingle pojawiło się w gtalku, już kilka lat temu. Pidgin wspiera to od wersji 2.6.0, więc powinno działać.

Trochę więcej na ten temat jest na stronie http://michael.stapelberg.de/Artikel/vi … ith_pidgin (po angielsku)

Tak na marginesie to nie ma czegoś takiego jak protokół aqq, program aqq wykorzystuje protokół XMPP/jabber.

WTW pod Wine.