Proźba o sprawdzenie kondycji Dysku


(levisek82) #1

Witam. Mam stary dysk p zainstalowaniu HD Tune ukazało mi się warrning i czy warto go ratować i czy się wogóle da się?

338074f1695762231aff2c4af9caf38b.jpg

2.png


(Kociomisio) #2

Zmień tytuł bo to głupio wygląda. Błędy na dysku można skorygować ale trzeba się liczyć z tym że pojawią się następne. Stary dysk zaczyna się psuć i na to niema rady. 


(levisek82) #3

Czyli co Remp zerowanie MHDD zostaje ?

 


(JNJN) #4

Spróbuj go wyzerować w MHDD i zobacz co teraz pokazuje w smart. Może znikną wpisy w pozycji C4 i C5,ale może pojawić się wpis w pozycji 05?


(hirem) #5

Proponowane samo zerowanie, nie robi realokacji, aby miał się pojawić wpis w pozycji 05. Jeśli już, to operacja remap służy temu celowi. Ale w MHDD doświadczyłem nieraz, uruchomienie remap, niekoniecznie powoduje wpisy w pozycji 05, pomimo że C5 się wyzerowało.

Co do kolejności operacji, przeważnie mówią ; zerowanie i remap. Albo tylko jedna wybrana operacja, jak naprawiła problem .Czyli operacje dokonuje się zależnie od sytuacji albo jego rozwoju . Jeśli masz gdzie dane z kopiować , można uruchomić zerowanie i zależnie od wyników, uruchomić remap albo nie,  jak zerowanie już naprawiło problem.


(levisek82) #6

Po wyzerowaniu w C4 teraz pojawiło się 6 a było 5 czyli coś już nie hallo z tym dyskiem jest


(levisek82) #7

By nie zakładać kolejnego tematu. Mam smart drugiego dysku w HD Tune coś pokazuję a w CrystalDiskInfo nic stan dysku dobry.

Scren

74ad7c76a709.jpg

3998f3008a5d.jpg


(hirem) #8

A jak się przedstawia C5 i 05. Nie interpretuj na własną rękę, bo z tego co piszesz wygląda że, ocena na podstawie smartu, to nie Twoja domena.

Co do dysku drugiego, smart ma dziwne wykazywania przy niektórych parametrach. I praktycznie nie bardzo jest jak oceniać, ale z tego co zostaje po za dziwnymi niektórymi parametrami. Chyba jest dobrze o ile nie są odczuwalne problemy z tym dyskiem.


(levisek82) #9

1Dysk C5 nie ruszone i nie ruszone jest 05 tylko w C4 wartość się zmieniła po zerowaniu i remapie


(hirem) #10

Z tego co piszesz, to według smart, nie udała się próba remapu uszkodzonych sektorów, bądź też danych o ile wcześniej przed operacją remap, nie było zerowanie. Bo C4 wykazuje łącznie, udane i nieudane operacje remapu i dlatego taki wniosek się nasuwa. W praktyce do takiego scenariusza z wykazu smart przed i po operacji. Dobrze by było zrobić skan z dos, jak przedstawią się wyniki stanu sektorów. Dobrym programem ,bardziej szczegółowego wykazu stanu sektorów, jest MHDD. Z tym że ten program ma pewne uwarunkowania i należy wcześniej zapoznać się z instrukcją . Między innymi jak badany dysk jest ide, na szeroką taśmę. To uruchomiany MHDD z płyty CD / DVD, żeby napęd,  jak jest też na ide ,nie był na tym samym kablu ide co dysk.  Reszta szczegółów w tutorialach dostępne w necie.  MHDD można uruchomić z pena i instrukcje dotyczące , MHDD z pendriva, też są w necie.


(levisek82) #11

hiren to jest laptop. Trochę to dziwne jest bo HD Tune pokazuje wartość w C4 6 a MHDD już ich nie widzi po ponownym Reampie tylko wartość 1 w C5


(hirem) #12

A jak się przedstawiają wyniki skanu MHDD. Czy jest jedynka przy UNC, albo przy sektorach <500 ,czy sektorach >500, są jakieś liczby.


(levisek82) #13

Nie nie ma nic tylko przy zielonym 150 wartość 1 reszta OK.

Mowa tu o dysku numer 1 oczywiście.


(hirem) #14

Czyli wynik skanu, nie pokrywa się to co wykazuje smart. Żeby tak było, to 1 powinna być przy UNC albo przy >, < 500 ms. Czyli wygląda na to że smart pokazuje nieaktualny stan pierwszego dysku. I stan dysku,brać z wyniku skanu a nie ze smart. Czyli z tego co wykazuje skan, dysk nie ma co remapować i powinien być do użytku. Ewentualnie ,można dla potwierdzenia zrobić skan innym programem np. VIVARD jest np. w paczce hirensa. VIVARD nie wykazuje tak szczegółowo w poszczególnych przedziałach odczytu ms jak MHDD, ale wykaże czy są bady. Albo można przystąpić do użytkowania dysku i dopiero przy odczuwalnych problemach, wskazujące od dysku, można dopiero pobawić się VIVARD- em, jak ponowne skany MHDD będą tak samo wykazywały.


(levisek82) #15

Dobra pobawię się Vivardem CristalDiskInfo co inneho HD Tune co innego pokazuję i bądź tu mądry

Niestety Vivard nie odpalił się piszę ‘Please select drive’ Scan MHDD i HD Tune 1szgo dysku.

f3ed61ecc04f.png

 

cb5b6b6e91ea.jpg


(hirem) #16

Nie przejmuj się, że poszczególne programy nie pokazują tak samo. Jeśli chodzi o C4 ,to jest parametr ważny ale z tych pomocniczych. I nie bierz sobie do serca , że w jednym programie wykazuje a drugim  nie C4. Z tego co wykazuje skan MHDD, dysk powinien być do użytku i nie ma co dramatyzować. Tylko działać z tym dyskiem o ile jest wart użytkowania, tylko ze względu na pojemność jaką ma na dzisiejsze czasy 36 GB. Pendrivy znajdziesz o zbliżonej pojemności albo i większej. Ale jak dysk jest sprawny, to nic nie stoi na przeszkodzie go używać jak chcesz i taka wielkość GB starcza. Tylko teraz przez jakiś czas, musisz monitorować stan dysku. Czy nowe bady będą się pojawiać, jako oznaka, że dysk jednak pada, czy będzie spokój. Czyli przez jakiś czas ,do wyjaśnienia stabilności dysku, nie trzymaj ważnych danych.


(levisek82) #17

hirem wielkie dzięki Ci za pomoc i wyjaśnienie nie trzymam na nim nic tylko system postawiony na starym lapku taki bardziej do zabawy niż pracy. Jeszcze raz wielkie dzięki.