Prywatne licencje u pracodawcy

Witam.

Jestem na etapie szykowania swojego prywatnego laptopa do celów komercyjnych. Mam Windows’a 7 Ultimate BOX, zamówiłem Office 2007 Professional PL BOX Upgrade + Works 9 PL. Na stacjonarnym komputerze wylądują programy z licencjami edukacyjnymi (np. Windows 7 Professional z MSDN AA, Office Home and Student, itp).

Laptopa będę użytkował na początku w pracy (pracuję w urzędzie i będę tam korzystał z własnego laptopa) ewentualnie będę przepisywał dokumenty (np. prace dyplomowe).

Mam kilka pytań:

  1. Czy mogę mieć zainstalowane na komputerze gry (oczywiście legalnie kupione w sklepie, ale z tego co się orientuje to większość ma zastrzeżenie, że są do użytku niekomercyjnego) - nie zamierzam prowadzić żadnej działalności związanej z grami (chcę tylko czasami się odprężyć korzystając z wolnej chwili).

  2. Laptopa użytkuje również na studiach, czy mogę mieć zainstalowane oprogramowanie które będę potrzebował na zajęciach nawet jeśli będzie tylko do użytku niekomercyjnego przy założeniu, że nie będzie miało żadnego związku z prowadzoną przeze mnie działalnością?

  3. Jak w ogóle wygląda korzystanie z prywatnych licencji w razie kontroli u pracodawcy. Windows i Office w wersji komercyjnej, Total Commander i WinRAR nie ma ograniczeń (poza na swoim urzędowym komputerze posiadam licencje na dwa ostatnie programy.

A użytkujesz te gry komercyjnie, czy nie? Zarabiasz na nich? Komercyjny użytek byłby np. w kafejkach internetowych, umożliwiających klientom granie.

Programów “do użytku niekomercyjnego” nie możesz używać w działalności zarobkowej/zawodowej. Czyli nie możesz mieć na dysku dokumentów służbowych wykonanych przy pomocy tychże programów. A w razie czego, to prywatny komputer, tylko go przyniosłeś ze sobą.

Gry niekomercyjnie, ale na komputerze który będzie wykorzystywany komercyjnie. Czyli wystarczy, że nie będzie plików służbowych stworzonych za pomocą programów niekomercyjnych? Przyniosłem ze sobą, ale przede wszystkim będę go aktywnie wykorzystywał - podpinam laptopa i za pomocą pulpitu zdalnego korzystam z wielu innych komputerów, dokumenty będą tworzone przede wszystkim na moim sprzęcie, ale licencja będzie od użytku komercyjnego. Nie wiem jak w takim przypadku z udowodnieniem legalności - w razie kontroli do komputerów i programów pracodawcy wszystkie dokumenty są na miejscu, do mojego sprzętu i softu faktury mam w domu i ewentualnie mogę skany trzymać na dysku lub pendrive (co w sumie i tak robię) - nośniki i oryginały zostają wo domu.

Co do pytań 1 i 2 to nie widzę przeciwwskazań o ile pracodawca nie będzie miał nic przeciwko temu.

ad.3) Jeśli ten laptop jest twój to nie to masz prawo mieć na nim zainstalowane co chcesz i tylko ty ponosisz odpowiedzialność za legalność lub nie zainstalowanych na nim programów.

Jeśli laptop/komputer jest pracodawcy to sprawa bardziej skomplikowana ale jeśli korzystasz z niego tylko ty to to chyba możesz mieć na nim swoje prywatne programy na które masz licencje.

Nie jestem pewien jak jest z oprogramowaniem z MSDN bo to jest specjalna licencja - trzeba by ją dokładnie przestudiować i najlapiej by było jakby wypowiedział się na ten temat prawnik znający temat licencjonowania oprogramowania i znający treść licencji MSDN.

I jeszcze jedno: musisz pamiętać że jeśli masz licencje na użytkowanie danego programu na określonej ilości stanowisk to w danym momencie może on być zainstalowany tylko na tej liczbie komputerów i jak chcesz zainstalować na kolejnym (np. licencja jest na 3 a komp w firmie byłby 4) to musisz z jednego go usunąć.

Musisz też sprawdzić licencję programu czy nie zabrania ona odstąpienia licencji osobie trzeciej.

Hmm…w sumie w firmie to ja odpowiadam za sprzęt i oprogramowanie:P Chciałem się tylko upewnić się odnośnie aplikacji do użytku niekomercyjnego. Jeszcze raz, to z czego będę w pracy korzystał to Windows (zakupiony, nie z MSDN AA - oczywiście z różnych aplikacji którą są w standardzie z windowsem), Office (Professional), Total Commander (mam licencję na siebie + pracodawca ma licencje), WinRAR (mam licencje na siebie + pracodawca ma licencje), ESET Smart Security (tylko moje licencje). Nie będę odstępował licencji osobie trzeciej, tylko wykorzystywał licencje na moim prywatnym komputerze który z własnej nieprzymuszonej woli wykorzystuje w pracy.