Przebudowa komputera na mini ITX

Hej, chodzi mi ostatno po głowe aby zmniejszyć trochę komputer, bo obecna obudowa jest dla mnie za duża. Patrzalem troche na youtubie i wychodzi na to ze całkiem rozsądna jest obudowa np. Cooler Master MasterBox NR200 ale jestem otwarty na propozycje (super gdyby obudowa miała rączkę do przenoszenia, zależy mi na małej w miare ładnej obudowie cena nie gra do końca roli, ale żadne podświetlania rgb czy inne wodotryski mnei nie interesują). Mam jeden dysk M.2 PCIe NVMe kupiony w zeszłym roku więc jest ok, do tego bym dokupil 1x SSD z 1 albo 2 TB a dyski 3,5 cala bym wyrzucił.
Teraz mam dwa pomysły:

  1. Wymiana całego komputera , tutaj największy mam dylemat z kartą graficzna bo ceny są zabójcze, ewentualnie myślałem zeby zostawić karte graficzna z obecnego kompa i najwyżej w przyszłości wymienić na coś lepszego, pytanie czy tak się da? jeśli chodzi o wejśćia te express

  2. Wymienić tylko obudowa + płyte główna + zasilacz i dorzucić 16 gb ram zeby miec 32. Tak aby mieć w sumie obecnego kompa tylko w nowej mniejszej obudowie.

Nie wiem tylko jak z chlódzeniem, teraz widze są popularne jakieś takie zestawy z zamkniętym obiegiem ze z procka ida dwie rurki do wentylatorów zupełnie się na tym nie znam. Pytanie jak takie rozwiązanie znosi przenoszenie/przemieszczenia komputera np. samochodem.

Obecnie posiadam taki zestaw

|1|ASRock Z170 EXTREME4
|2|Intel Core i7-6700K|
|3|SilentiumPC Fortis 3
|4|HyperX 2x 8GB [DDR4 2133MHz Cl14 Fury Black]|
|5|GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB WindForce|
|6|SilentiumPC Pax M70 Pure Black|
|7|be quiet! Pure Power L8 CM 630W
8 2xDysk 3,5 cala 1 TB , 1x Dysk 3,5 Cala 3 TB
9 1x DySK 2,5 cala SSD 256 gb
10 Samsung 500 gb M.2 PCIe NVMe (kupiony w zeszłym roku)

Pordzcie coś, jaka obudwa i dwa warianty

  1. Z nowym komputere
  2. Tylko z wymiana podzespołów

Aha do czego komputer, Programy Adobe After Effects, Ilustrator, XD, Figma, to komp glownie do pracy gry to spontanicznie coś tam odpale np. GTA V ale ja nie potrzebuje turbo grafiki ani super 120 klatek.

BUDŻET:
Wersja 1 nowy komp 5000-8000 zł
Wersja 2 tyle ile potrzeba czyi Płyta + obudwa z zasilaczem + ram + dysk ssd

Będzie start odżutowca.

Opcja numer trzy, chyba najbardziej rozsądna. Sprzedać całe mobo, kupic za to cos pokroju I5-10000/Ryzena 3600 (nie wiem na ile te programy faktycznie korzystaja z wielu watków, ale 4 drzeniowce średnio sie opłącają).

Do nowego zestawu przełozyć kartę, zasialcz i dyski, GPU wymienisz po szale kopania.
Dlaczego tak? Nie sądzę, ze zakup mniejszej, kilkuletniej płyty ma sens, szczególnie, że masz procek K, więc kręcony.

Zacznij od napisania budżetu

Dzięki za odpowiedz :slight_smile:
Parę pytań :slight_smile:
“Będzie start odżutowaca” ? możesz wyjaśnić bo nie zrozumiałem, jeśli jest jakaś lepsza obudowa to śmiało jestem otwarty na propozycje

No może źle się wyraźiłem opcja nr 1 to twoja opcja nr 3 Z zestawu zostawił bym właśnie tylko karte graifczną, dysk NVMe a resztę nowa + starego części bym sprzedał.
No własnie nie wiem ja Ryzeny z Adobe się dogadują a to dla mnie najistotniejsze (najistotniejszy jest After Effects), nawet jeśli bedę musiał zapłacić więcej za Intela…

Co do procka to mimo ze jest K to nigdy go nie kręciłem xD

Ok, słuszna uwaga, z Aktualizowałem

Gdybyś podkręcał, dodał ciepła kartę, to w małej obudowie wszystko sie będzie gotowało, a to przełoży się na szybkość pracy wentylatorów. No ale powiedzmy, że bez OC i z kartą rzędu 100-120W będzie kulturalnie.

Obecnie 6 rdzeniowe Intele 10000 wychodzą taniej od Ryzenów, a wydajność wygląda tak (1ka to sumaryczna). Są tez Ryzeny 3600X, już bazowo podkręcone, ale amd bezproblemowo podkręcisz ze 100-200 nawet na płycie ze średniej półki.

Oglądałem pare recenzji na YT z tą obudową jak robia gaming pc i wkladają tam Gf3000 i temperatury były 68-70 stopni i mówili ze spoko dlatego o takiej myślałem, ale generalnie mała obudowa to jest tak jakby w tym całym przedsięwzięciu najważniejsze.

Czy mówisz o i5 ze względu na temeprature? czemu nie i7?

Co do kręcenia, to ja generalnie potrzebuje stabilnego kompa do pracy więc nie zależy mi na podkręcaniu jakoś specjalnie. Te pare % więcej mocy w stosunku do tego ze komputer mi się ugotuje zepsuje nic mi nie da.

Ewentualnie rozważam jeszcze po prostu gamingowy laptop ale tutaj troche się boje ze po 2-3 latach 1) bedzie gówno warty 2) po prostu się zepsuje

A masz klimę? Dodaj sobie do tych 16-20 stopni w pomieszczeniu +10-15 latem w upały i wtedy będzie mniej spoko. :wink:

Jeżeli starczy Ci na I7/Ryzena7/9, to bierz nawet najtańszą, będziesz miał komputer na minimum 5, jak nie więcej, lat. Obecnie i5 z serii 10000 ma 6 rdzeni 12 wątków, a i7 o 2/4 więcej.

Nie mam klimy.

A jeszcze aporpo chlodzenia, bo w obecnej obudowie mam taki masywny radiator + wentylator , ale teraz widze są popularne takie chlodzenie wodne coś w tym stylu NZXT Kraken Z63 2x140mm
W taką mała obudowe też da się włóżyć albo klasyczny radioator + wiatrak albo wlasnie takie wodne chłodzenie. No i tak mówisz o tych temperaturach a to wodne chłodzenie nie powinno być turbo wydajne? nawet w takiej małej obudowie?

Jak na mITX to obudowa jest przyzwoita.
Jeżeli chodzi o programy to Ilustrator XD Figma nie powinny obciążyć Tobie za bardzo komputera
After Effect nie wiem może troszkę bardziej obciąży

Jak patrzę na twój obecny zestaw to już widzę, że będziesz miał problem z dyskami
Obudowa może pomieścić max 2x 3,5" 1x 2,5" oraz M.2 w zależności od płyty czyli jeden dysk 3,5 nie wejdzie.

W wersji 2 wymiana podzespołów by się sprowadziła do wymiany jak najmniejszej części bo już podstawka jest poprzedniej generacji. Czyli obudowa + płyta główna czyli ~800zł i jeden dysk pozostałby na półce. Dla płyty głównej byłby chipset b jako, że nie podkręcasz.
[edit + jeszcze zasilacz SFX-L)

Obudowa, wspiera chłodzenie do 155mm aczkolwiek, jeżeli nie zamotujesz ramki na wentylatory z boku to zmieścisz chłodzenie 158 więc taki jak ty masz.

Chłodzenie wodne też musi oddawać temperaturę przez chłodnice. Wiec jeżeli chłodnica jest w małej obudowie bez cyrkulacji powietrza to też jest ograniczona.

Tak AE napewno mocno obciąża komputer.

Tak tak dyski w ogóle mogę wywalić. Dokupić jeden nowy SSD 1-2 TB + wykorzystać ten M.2 i tyle. Te dyski 3,5 na półke moge odłożyć.

A możesz polecić jakaś płyte? Pod tego procka? Co do kręcenia to mimo ze mam wersje K to i tak nigdy nic nie kręciłem tym procesorem wiec nie zależy mi.

Chłodzenie, hmm to w takiej obudowie na co byś postawił?

Pod i7 6700? Będzie ciężko, bo pewnie w grę tylko wchodzą użytki, ewentualnie niedobitki magazynowe…

No może być używka. Tylko jak byś podał jakieś modele to bym sobie już poszukał.



1 polubienie

Poczytałem trochę, I coraz bardziej myślę jednak o całkowicie nowym zestawie (z obecnego kompa przekładam dysk M.2 oraz Kartę Graficzną (teraz są za drogie żeby wymieniać)). Poczytałem, że do tego co potrzebuje to teraz bardzo dobrze sprawdzają się Ryzeny 5600 lub 5800.

Czy ktoś chciał by mi tu złożyć zestaw np.w komputroniku?

  • Razen 5800
  • plyta główna (obecnie w starym PC mam AsRocka przez 5 lat nie sprawiała próblemów wiec może znowu tej firmy)
  • Ram 2x16 (32) GB
  • Dysk SSD 1TB (i tutaj albo płyta co ma x2 wejscie M.2 albo jeden M.2 a drugi zwykly 2,5)
  • Obudowa Cooler Master MasterBox NR200 Biała, chyba ,że ktoś poleca podobnej wielkości ale inna
  • Zasilacz do tej małej obudowy to chyba są SFX, obecnie mam be quiet! i też przez 5 lat zero problemów wiec moze znowu coś tej firmy
  • Chłodzenie, no i tutaj zupełnie nie wiem czy zwykłe czy wodne, zdaje się na was.

SFX? Uciekaj. Jeżeli faktycznie wejdzie tylko mały zasilacz, to najlepszy moment do zmiany obudowy, te mikruski mają moc rzędu 250-350W Niby to wystarczy, ale pamiętaj, że dodajesz grafike… Czyli musisz mieć tam minimum te 450, żeby spokojnie myśleć i nie jechac ponad 80%, bo to i mało kulturalna praca i niezdrowe. :wink:

To ja to tutaj zostawie…

Nawet BeQuiet ma w ofercie ale nie polecam bo cena podobna jak do seasonica a zamiast 10 lat tylko 3 lata gwarancji

Tzn, właśnie nie wiem czy tylko taki mały wchodzi. Nie do końca rozumiem specyfikacji obudowy ze strony producenta

A, że maja po 600 W to wiem np. z tego filmiku + tak naprawde ten filmik mnie mocno przekonał do obudowy, ale jestem otwarty na propozycje

Masz tam napisane wymiary nawet jak by wszedł większy to musisz brać pod uwagę że on sam tam w środku nie będzie i możne zawadzać o inne komponenty jak płyta główna…

Twoja Obudowa

Seasonic który poleciłem
image

-bump-

Ogólnie ten rok jest fatalny na kupowanie kompa i nie tylko ceny poszły niemiłosiernie do góry to jeszcze większość sklepów jest mało zatowarowanych , wszędzie brak, a jak coś jest to jakiś przepłacony szmelc nie warty uwagi. Choć nawet ich z czasem brakuje na stanie w sklepach…