Przebudowa sieci domowej

Witam!

Mam w tej chwili w użyciu RouterBoard RB941-2nD hAP Lite, połączone w trybie Bridge z DGT VDSL od Orange przep. do 80 Mbits, drugie łącze to łącze światłowodowe przep. 100Mbits, na jakimś chińskim routerze ze światłem.

W niedalekiej przyszłości chce wziąć drugie światło 300Mbits rezygnując z Orange. I teraz tu powstaje problem z doborem sprzętu. Chciałbym mocniejszy router na ethernetach 1Gbps. oraz jak nie jest to możliwe w jednym urządzeniu to jakieś radio tez od Mt, jeśli się nie da by było mocne to w router i radio osobno. Zależy mi na radiu 2.4 oraz 5 GHz i dobrym zasięgu bo na teraźniejszym RB jest bardzo ciężko, drugi koniec mieszkania to maskara z zasięgiem a o podwórku to można zapomnieć. Do tego również planuje połączyć te łącza razem na zasadzie 2 pule adresowe, dla każdej jedno łączę, oraz fail to over, by przełączało na drugą sieć w razie awarii pierwszej.

Proszę o sugestie urządzeń bądź urządzenia w dobrej cenie, po chce zrobić dobry a i w miarę tani zestaw (choć wiem że ponoć to nie idzie w parze :slight_smile:), który posłuży kilka lat :slight_smile:

Ten MT to typowy SoHo. Mam w różnych firmach RB951 i nie uświadczyłem problemów z wifi i zasiegiem, no ale ten ma mocniejszą antenę. Jeśli masz możliwość od dostawcy dostać link z wkładką sfp, to może RB2011 lub 2013?

Ewentualnie wymień MT na gigabit bez wifi, a do wifi jeśli ma być ac, polecam Unifi UAP-AC-LR. Trochę kosztowny sprzęt, ale warto.

Od siebie polecę
https://mikrotik.com/product/RB750Gr3
Robi robotę, na fasttracku bez problemu obsługuje łącze 1 gbps, bez fasttracka ok. 300 mbps czyli tyle ile będziesz miał do dyspozycji.

Do tego mam unifi AC lite i razem działa to idealnie. Koszt tych 2 zabawek to ponad 500 zł, ale myślę, że spokojnie posłuży kilka lat :slight_smile: