Przeciążenie procesora przy udostępnianiu połączenia

Od kilku miesięcy, z nieznanych mi powodów, komputer udostępniający połączenie nie nadaje się do pracy gdy inna osoba korzysta z sieci na innym komputerze podłączonym do sieci domowej. W Menadżerze Zadań nie ma widocznego konkretnego procesu, który by używał tego CPU a w zakładce Wydajność widzę, że użycie CPU jest “skokowe”, tzn. pasek, który informuje o zużyciu lata od 10 do 90, skacze i to dosłownie, zarówno ten pasek jak i komp.

Komputer nie nadaje się wtedy do niczego, pisanie na nim jest trudne, słuchanie muzyki wykluczone a stare gry (Fallout czy Baldurs Gate) klatkują.

Dane techniczne: internet - neostrada 2Mb, router Edimax, firewall firmy Agnitum (Outpost).

Nie widać, ale używa. Zainwestuj w router, a nie biadolisz.

Lepszy i droższy?

Ok, ale co powoduje takie zjawisko?

I nie tylko ja spotkałem się z sytuacją, gdy użycie procesora było spore ale nie przez proces widoczny w Menadżerze Zadań.

Z tego co co piszesz, to rozumiem, że to komputer, a nie router udostępnia połączenie sieciowe, jeśli tak, to nie dziwne, że procesor jest obciążony. Jeśli masz router, to sprawdź logi. Możesz też zmienić firewall, być może wina leży po jego stronie.

Pozdrawiam!

Tak, komputer który jest obciążany, jest odłączony do internetu (rzeczona Neostrada) i połączyłem go kablem sieciowym do routera (Edimax) do którego są podłączone inne komputery.

To chyba nie wina firewalla bo używam go od lat a ten problem pojawił się parę miesięcy temu.

Bierz pod uwagę, że skoro wszystko przechodzi przez twój komputer, to procesor musi być w stanie znieść obciążenie sieci, przez twój komputer przechodzą pakiety sieciowe, nie tylko z twoich połączeń i komputer musi je jeszcze odpowiednio kierować, więc procesor ma prawo być obciążony, a firewall natomiast może sobie nie radzić z nadmiernym ruchem sieciowym.

Jeśli można wiedzieć? Po co dzielisz łącze przez komputer, skoro masz router?

Pozdrawiam!

Ok, pomaga co jakiś czas reset routera.

A jak wygląda podział przez router?

Normalnie, podpinasz kabelek od internetu do routera (wejście WAN) i to praktycznie wszystko. Tak naprawdę router łączy dwie sieci - sieć WAN (internet) z siecią lokalną (sieć LAN).

Pozdrawiam!