Przeglądarka grafiki do bardzo dużych plików

Szukam przeglądarki do bardzo dużych plików graficznych w formatach .jpg i .png, która nie wczytuje w całości obrazu, tylko fragment (np. część widoczną na ekranie), bądź też w jakiś inny sposób umożliwia przeglądanie dużych plików graficznych zużywając mniej RAM-u. Niestety, mam w komputerze mało pamięci i normalne przeglądarki grafiki “zapychają” komputer przy dużych obrazach. Znalazłem taką przeglądarkę Vliv (Very Large Image Viewer) http://delhoume.frederic.free.fr/vliv.htm i jest rewelacyjna (zużycie RAM-u mniej więcej 10-krotnie mniejsze), ale ma jedną zasadniczą wadę - otwiera tylko pliki w formacie .tiff. Z kolei czasem IrfanView przy dużych plikach, gdy brakuje pamięci, otwiera dany plik samemu zmniejszając jego rozmiary liczone w pikselach (ale jest to losowe, dużo częściej też zamula komputer).

Czy ktoś poleciłby coś sensownego?

Spróbuj FastStone Image Viewer. W ustawieniach zaznacz “OpenGL”, a także zmniejsz jakość/wielkość miniatur, aby przy dużej kolekcji nie zżerało RAMu.
http://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm

Nie widzę takiej opcji w ustawieniach, Google też milczy na ten temat.

Co do miniatur to zupełnie nie o to mi chodzi, pytam o przeglądarkę, która zmniejszy poziom zużywanego RAM-u poniżej wartości koniecznej przy wyświetlaniu obrazu w całości. To, o czym piszesz, mogę sobie zrobić w każdej przeglądarce grafiki albo też wyświetlić obraz z poziomu menadżera plików.

Nie wiem czy jest na windowsa, ale jest taki program Galapix Logo lub ImageMagick z opcją ręcznego ustawiania limitu używanej pamięci -> display -limit memory 2gb wielki.png Jeszcze Gimp ma w preferencjach programu ustawienia wielkości używanej pamięci.

Gimp jest na Windowsa, ImageMagick chyba też. A jak działa ten limit pamięci? Program dostosowuje wielkość obrazka do ustawionego limitu? Bo może w ogóle nie wyświetlać takich obrazów, gdy zabraknie pamięci.

Nie słyszałem o przeglądarce czytającej sobie z pliku tylko wyświetlane fragmenty, nie wiem czy to w ogóle możliwe.
A może Irfan View w wersji 64 bitowej? O ile masz 64 bitowy Windows.

Advantages of IrfanView 64-bit over 32-bit version:

  • It can load VERY large files/images (image RAM size over 1.3 GB, for special users)
  • Faster for very large images (25+ Megapixels, loading or image operations)
1 polubienie

Niestety, mam system 32-bitowy.

[quote=“Radek68, post:6, topic:533532”]
Nie słyszałem o przeglądarce czytającej sobie z pliku tylko wyświetlane fragmenty, nie wiem czy to w ogóle możliwe.[/quote]
A jednak jest to możliwe, jest taka przeglądarka dla formatu .tif. Jak cię ciekawi, to pobierz z podanego wyżej linka i ją przetestuj (wspomniana Vliv, instalka waży zaledwie 240 KB). Z tego co wyczytałem, na tej właśnie zasadzie ona działa :slight_smile:
Nie wiem, czy format .tif ma jakieś specjalne właściwości, że dla niego jest to możliwe, a dla innych nie?

NASA ze względu na zdjęci kosmosu w bardzo dużych rozdzielczościach ma taki zestaw oprogramowania FITS. Do oglądania ich. Zobacz czy przeglądarki zdjęć które są w nim się tobie sprawdzą.

Znalazłem takie dwa programy: ER Viewer i FWTools. Ponoć mają możliwość przeglądania dużych plików graficznych przy mniejszym zużyciu RAM. Na razie nie testowałem ich z braku czasu, jak będę miał trochę więcej czasu to je zainstaluję i sprawdzę. Może jednak ktoś już je zna - wtedy będę wdzięczny za opinie.