Przegrywanie kaset VHS za pomocą stacjonarnej nagrywarki DVD

Cześć,
mam nadzieję, że temat napisałem w odpowiednim dziale.
Chciałbym przegrać swoją kolekcję kaset VHS na DVD za pomocą stacjonarnej nagrywarki DVD Sony RDR-HX520 i odtwarzacza VHS Orion N300E.

Nagrywarkę i odtwarzacz chciałbym podłączyć do telewizora CRT marki Daewoo który z przodu ma
wejście kompozytowe.

Jakich kabli powinienem użyć do podłączenia takiego zestawu?
Serdecznie dziękuję za pomoc.




dae1

Kup grabber na USB za 30PLN, zgrasz materiał na PC, obrobisz w jakimś sofcie do authoringu DVD i wypalisz na płyty na PC/Laptopie.

1 polubienie

Potrzebujesz dwa przewodu chinch. Do wizji po prostu jeden do jednego, a do audio dwa na 1.
Jakość będzie taka sobie. Sugeruję przed przegraniem przynajmniej przewinąć ze dwa razy kasetę.

1 polubienie

@demisen @wasabi1084 dzięki za odpowiedź. Z tego co widzę mój odtwarzacz VHS jest monofoniczny. Czy do rozdzielenia dźwięku na dwa kanały nada się taki rozdzielacz chinch?
https://allegro.pl/oferta/rozdzielacz-rca-chinch-1-wtyk-2-gniazda-3328-10711208559

Tak, nada się. Do tego jedna para chinch i to wszystko.

1 polubienie

Wielkie dzięki za pomoc :slight_smile:

Magnetowid i nagrywarka obsługują S-video.
Zawsze to trochę lepsza jakość (potrzebny przewód S-video) od composite CVBS.
Trzeba wówczas puścić oddzielnym przewodem chinch audio.
Przyda ci się instrukcja obsługi.
Tryb nagrywania daj HQ (najkrótszy czas nagrywania, najlepsza jakość).
https://www.sony.com/electronics/support/res/manuals/Z001/Z001602111.PDF

Jednak najlepszym sposobem jest przegrywanie kaset VHS za pomocą grabbera (jak kolega wcześniej napisał) i tak nagrany materiał na kompie zrzucać sobie jako normalne pliki na płyty DVD jako dane, czyli zgraną kasetę jako plik video na płytę - wówczas odtworzysz taką płytę na każdym kompie i wejdą o wiele dłuższe filmy na tak zapisaną płytę jako dane.
Albo utworzysz sobie płyty DVD Video z menu i rozdziałami (tutaj wejdzie na każdą płytę mniej materiału), czyli będziesz musiał kupić więcej płyt.
Nagrywanie za pomocą nagrywarki jest trochę uciążliwe…dobór długości kasety do płyty i tak dalej…płyty nagrywane tylko jako DVD Video z menu (więcej płyt).
Ale to w zależności ile masz tych kaset, to sobie wybierasz metodę.
Płyta nagrana jako DVD Video (zmieścisz około 2 godzin treści - będzie to zawsze plik MPEG2 (vob)) - odtworzysz na każdym stacjonarnym odtwarzaczu DVD.
Płyta DVD nagrana jako dane (zapis zwykłego pliku - to w zależności ile „waży” utworzony plik prze grabbera, a zmieści się na płycie około 4.7 GB, czyli licząc tak średnio 1 GB na 1 godzinny dobrej jakości plik .mp4/.avi to zmieści się ponad cztery godziny na jednej płycie - w praktyce 1 godzinny plik jakości SD będzie ważył mniej.
Można również zapisać taki film na płycie DVD jako dane, kodowany diviX-em, który odtworzy wiele odtwarzaczy stacjonarnych DVD i wejdzie o wiele więcej na jedną płytę niż jako DVD Video.

1 polubienie

@cyngiel_1 czy chodzi o taki przewód?
https://allegro.pl/oferta/1-sztuka-4-pinowy-kabel-s-video-do-3-rca-10251918552
Przewód S-video podpinam do wejścia s-video nagrywarki dvd i łącze kabel z podwójnym przewodem cinch
https://allegro.pl/oferta/kabel-3x-rca-3xrca-cinch-vitalco-5m-9612175034
i takim rozdzielaczem żeby monofoniczny dźwięk rozdzielić na dwa kanały
https://allegro.pl/oferta/rozdzielacz-rca-chinch-1-wtyk-2-gniazda-3328-10711208559
a potem przewody podpinam z jednej strony do wyjścia w odtwarzaczu vhs i do nagrywarki?

Kiedyś dużo się oglądało z widea. O ile dobrze się orientuję najlepszy obraz był chyba przez ten szeroki jabel Euro.

Sorrki, pomyliłem się co do wyjścia S-video w odtwarzaczu VHS (nie ma takiego). :man_facepalming:
Więc połączenie S-video jest nieaktualne.
Pozostają zwykłe chinche.
Czyli taki zwykły kabel podłączasz żółty (VIDEO out) do wyjścia odtwarzacza VHS i biały (AUDIO out) do wyjścia odtwarzacza VHS, i odpowiednio żółty do wejścia video z przodu nagrywarki i biały do wejścia L(MONO) nagrywarki (nagrywarka obsługuje dźwięk mono z jednego kanału lewego) więc nie potrzeba przejściówki.
Trzeba wówczas w nagrywarce wybrać dźwięk mono.
Czerwony przewód pozostaje wolny.
https://allegro.pl/oferta/kabel-video-3x-rca-cinch-3x-rca-cinch-1-5-m-11044346735
Możesz kupić też taki tylko z dwoma wtykami.
TV z nagrywarką podłącz drugim takim samym kablem chinch (wyjście LINE 2 OUT) nagrywarki [żółty, biały i czerwony] a jeśli nie będziesz miał podglądu obrazu na TV to podłącz TV z nagrywarką za pomocą kabla EURO wtykając go w wyjście LINE1 TV nagrywarki i wejście EURO w TV.
https://allegro.pl/oferta/przewod-kabel-euro-scart-1-5m-21pin-dvb-t-dvd-stb-9764146139

1 polubienie

@cyngiel_1
Kupiłem Kabel 3xRCA i wtyk żółty i biały podłączyłem odpowiednio do wyjścia video i audio odtwarzacza VHS a z przodu nagrywarki DVD podłaczylem drugi koniec cinchy wtyk zołty do video i biały do (L)Mono.
TV z nagrywarką DVD połączyłem kablem EURO. Podczas odtworzenia kasety VHS mam dźwięk, ale nie ma obrazu. Co jest nie tak?

Tak na odległość trudno stwierdzić.
Po pierwsze, masz przy takim podłączeniu obraz z samej nagrywarki?
TV z nagrywarką podłącz pod wyjście nagrywarki LINE1 (TV).
Czyli odtwarzanie jakiegoś filmu z płyty DVD na przykład (lub po prostu menu nagrywarki) i jest podgląd na TV - czy nie masz tylko podglądu z kasety VHS puszczonej na odtwarzaczu.
Poza tym jeśli TV odbiera film puszczony na nagrywarce z płyty a nie ma podglądu magnetowidu…to trzeba wybrać odpowiednie wejście w nagrywarce (LINE2) jako wejście sygnału do nagrywania.
Przejrzyj jeszcze instrukcję obsługi tam są wymienione sytuacje, kiedy nie można otrzymać podglądu z magnetowidu na TV poprzez nagrywarkę.
Od razu pisałem, że owszem da się to zrobić, jednak najlepszym wyjściem jest grabber.
Musisz sprawdzać jeszcze wszystkie dostępne wejścia w nagrywarce i opcje.
Skoro jest dźwięk to wydaje się, że obraz powinien również się pojawiać na TV…
Może sam kabel jest uszkodzony, to wykorzystaj w zamian za żółty ten wolny czerwony, podłączając go w miejsce żółtego.
Poza tym, możliwe, że trzeba ręcznie przestawić system obrazu w TV, czyli próbować z PALI/II SECAM i tak dalej.
Trzeba doczytać w instrukcji, w jakiej konfiguracji urządzeń nagrywarka udostępnia podgląd nagrywanego materiału na TV.
Nagrywarka ma mnóstwo ustawień i trzeba to wszystko dobrze poustawiać, aby zadziałało.
Według instrukcji można podłączyć odtwarzacz VHS do wejścia z przodu nagrywarki a więc tak jak masz podłączone.
TV z nagrywarką poprzez EURO (LINE1) TV , czyli też tak jak masz podłączone.
Pozostaje jeszcze wszystko dobrze poustawiać w menu nagrywarki.
Oczywiście rozumiem, ze masz obraz tak jak wyżej pisałem z nagrywarki na TV, czyli jakiegoś filmu z płyty, czy w ogóle menu samej nagrywarki na TV, a nie masz „podglądu” kaset VHS z odtwarzacza, czyli pozostają odpowiednie ustawienia jedynie w menu nagrywarki (ewentualnie jak nie ma w ogóle podglądu nawet menu nagrywarki TV to jeszcze ustawienia w TV).

1 polubienie

Pomogło przestawienie nagrywarki na PAL w menu, jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc :slight_smile:

O widzisz…to wszystko dlatego, że nagrywarka ma mnóstwo ustawień:)
Teraz będziesz musiał przebrnąć przez samo nagrywanie (od razu na płytę)…bo nie wiem, czy twoja nagrywarka ma możliwość nagrywania na płytę materiału nagranego najpierw na twardy dysk, co ułatwiłoby sprawę w doborze materiału do pojemności płyty, czyli około 2 godzin.
Ale to już sam pewnie rozkminisz.
Żeby dało się oglądać w ogóle taki materiał w tak niskiej rozdzielczości na współczesnych TV, to nagrywaj w najwyższej jakości, czyli HD - czyli porządny bitrate. Samo jeśli dostępne HD+ chyba, o ile pamiętam - już nie za bardzo wpływa na wyjściowy efekt obrazu, ale jeśli jest dostępny to warto sprawdzić.
Warto kupić jedną płytę DVD RW, aby móc sobie sprawdzać efekt zapisu na płytę i moc ją ponownie nagrywać. Jest droższa, ale pozwala na wielokrotne nagrywanie i sprawdzenie sobie ustawień, czy wszystko dobrze się nagrywa. Trzeba tylko w instrukcji sprawdzić jakie obsługuje, czy DVD+RW, czy DVD-RW.

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.