Przegrzewająca się karta graficzna i procesor?

Witam. Posiadam Vistę Home Premium, procesor Intel Core 2 Duo E8200 i kartę graficzną GeForce 9600 GT. Mam pytanie. Czy to, że podczas grania w “wymagające gry” (np. Call of Duty 4, Assassin’s Creed) i to, że po pewnym czasie komputer się sam wyłącza (jakby był wstrzymany) oznacza, że przegrzewa się karta graficzna i procesor? EVEREST Corporate Edition pokazuje następujące temperatury:

Stan bezczynności:

Płyta główna 39 °C (102 °F)

Procesor 65 °C (149 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 70 °C (158 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 70 °C (158 °F)

GPU Diode 54 °C (129 °F)

Komputer “w stresie”:

Płyta główna ok. 40 °C

Procesor ok. 68 °C

Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 ok. 72 °C

Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 ok. 73 °C

GPU Diode ok. 75 °C

Czy mój komputer się przegrzewa? Czy mam użyć nowej warstwy pasty termoobiegowej? Czekam na odp.

Temperatura procesora (rdzeni) jest niepokojąca, jeżeli wentylator chodzi normalnie, to prawdopodobnie rzecz jest w przewodzeniu ciepła między procesorem a radiatorem, więc wymiana pasty termprzewodzącej (polecam Arctic Cooling MX-2) i właściwe zamontowanie radiatora będzie konieczne.

Karta graficzna też trochę się grzeje, ale tak strasznie nie jest, by komputer wyłączać.

Jaki producent i model zasilacza?

Temperatury procesora najlepiej badać programem Core Temp, a karty graficznej GPU-Z, a ogólnie to polecam HWMonitor.

Komp był składany przez Ciebie czy sklep?

Tak jak napisał Adalbert, możliwe iż pasta termoprzewodząca jest źle nałożona lub jest jej za mało.

Lub jest jej za dużo - są pasty bardzo gęste, po nałożeniu za dużej jej ilości nie zostaje dostatecznie rozprowadzona po dociśnięciu radiatora i działa jak izolator termiczny.

Ilość pasty powinna być odpowiednia (nie za dużo i nie za mało) bo służy ona tylko do wyrównania i wypełnienia drobnych nierówności powierzchni radiatora i procesora. Jeśli ten komputer nie miał wymienianej pasty przez np. kilka lat i była to pasta kiepskiej jakości to mogła ona dodatkowo stwardnieć i straciła zdolność wypełniania tych nierówności.

Druga sprawa - czy nagrzane powietrze jest dostatecznie wyciągane z obudowy na zewnątrz przez wentylator zasilacza oraz ewentualnie dodatkowy wentylator obudowy?

Komputer był składany przez firmę komputerową ZNAK (Zawsze Najlepsze Artykuły Komputerowe), jednak 03.03 2009 roku firma upadła (a dokładniej połączyła się z siecią salonów www.inwazjaPC.pl ), lecz nadal prowadzi serwis. Ten wątek jest po to, abym wiedział i powiedział dokładnie, o co chodzi (taka mała konsultacja z internautami przed zaniesieniem kompa do serwisu :smiley: ).

Oni już sprawdzą, czy nie jest za dużo (lub za mało) pasty termoobiegowej. Myślę też, że dla nich założenie właściwie radiatora nie będzie problemem :wink:

Jeśli karta i procesor nie przegrzewają się “tak strasznie”, to co może być problemem wyłączania się komputera? Czy powodem może być zalegający kurz w środku? Ostatni raz czyściłem go w środku ok. 9 miesięcy temu, ponieważ komputer jest w takim miejscu, że trudno go cały czas czyścić.

Temperaturę karty graficznej programy pokazywały podobnie (czyli EVEREST, SpeedFan i GPU-Z), czyli w stanie spoczynku ok. 55 stopni, a “w stresie” ok. 70-75.

Co do procesora to testowałem programami SpeedFan (ok. 70 stopni zarówno w stresie jak i bezczynności) i EVEREST (podobne temperatury). Temperatura rdzeni jest podobna w programach i stanach: ok. 72-73 stopnie.

Nie testowałem nigdy programami Core Temp i HWMonitor. Przetestuję, napiszę jakie wyniki. :slight_smile:

Model zasilacza to: Be Quiet. Straight Pwer Dual Rail BQT E5-450W.

Model wentylatora (może te dane też się przydadzą :wink: ) to: AC Freezer 7 Pro.

Czekam na odp.

Przez 9 miesięcy to możesz już mieć wszystko zawalone kurzem. Jeśli możesz otwierać kompa (brak plomb) nie ma co zwlekać, wyciągaj kompa na “powietrze” i gruntowane odkurzanie i przedmuchiwanie - dopiero po tym będziesz zastanawiał się co dalej.

“Jeśli karta i procesor nie przegrzewają się “tak strasznie””

Karta graficzna “nie przegrzewają się “tak strasznie””, ale o procesorze nic takiego nie mówiliśmy - ponad 70*C bez wielkiego stresu do dużo i to właśnie może być przyczyną wyłączania się kompa.

Jeżeli nie masz plomb to najlepiej samemu otworzyć, zobaczyć co się w środku dzieje i przeczyścić odkurzaczem co się da, jeżeli natomiast są plomby których nie możesz zerwać to leć do serwisu, bo wiele i tak nie nafikasz bez otwierania budy.

Zasilacz masz dobry, prawie na pewno nie jest to jego wina.

Komputer ma plomby, prawdopodobnie w tą sobotę zostanie zawieziony do serwisu (jest jednak możliwe, że zostanie zawieziony DOPIERO 16 maja :frowning: ).

Test temperatur Core Temp i HWMonitor zrobię jutro albo pojutrze (lecz bardziej prawdopodobnie w piątek; teraz piszę ten post z laptopa, bo na razie nie mam dostępu do kompa stacjonarnego :slight_smile: ).

Czasami jest tak, że plomby zakładają, ale ich zerwanie nie skutkuje utratą gwarancji, najlepiej zapytać w sklepie. Szczególnie jak masz gwarancję na poszczególne podzespoły, a nie cały zestaw.

Ja też składałem kompa w znaku (za czasów ich istnienia) i na procku było za mało pasty. Po zmianie na nową temp. spadła o 12 stopni…

A plomb nie było :slight_smile:

Zadzwonię do nich w piątek (o ile mają jeszcze jakiś aktualny telefon).

Tak, mam gwarancję na poszczególne podzespoły.

Dodane 08.05.2009 (Pt) 16:49

OK. Mam temperatury :wink:

Core Temp:

Stan bezczynności:

Core #0: 70 stopni.

Core #1: 70 stopni.

Stan “w stresie”:

Core #0: 73 stopnie.

Core #1: 73 stopnie.

HWMonitor:

Stan bezczynności:

SYSTIN: 39 stopni.

CPUTIN: 64 stopni.

Core #0: 69 stopni.

Core #1: 69 stopni.

GPU Core: 54 stopni.

Dysk twardy: 23 stopni.

Stan “w stresie”:

SYSTIN: 40 stopni.

CPUTIN: 69 stopni.

Core #0: 72 stopnie.

Core #1: 72 stopnie.

GPU Core: 72 stopnie.

Dysk twardy: 23 stopnie.

Postanowiłem, że zamiast zadzwonię, to napiszę do nich maila jutro :smiley:

A temperatury są podobne do tamtych z innych programów xD

Dodane 14.05.2009 (Cz) 17:46

No cóż…

Komputer do naprawy w sobotę. Jeden tydzień “w naprawie” pewnie będzie. Jak już dostanę go (ok. 25 maja), to napiszę, co i jak.

:smiley:

Dodane 23.05.2009 (So) 14:53

Naprawa się przedłuża. Coś było niedokładnie zrobione (nie pamiętam, co).

Powiedzieli, że będzie 29 maja :frowning:

Dodane 30.05.2009 (So) 22:04

Kurde… Zdenerwowac się można :evil:

Robili tak długo, ponieważ byłem nie z ICH firmy, tylko ze ZNAKa :-o

Zadzwoniłem do nich wczoraj. Mówili coś tam, ale usłyszałem, jak mówili, że dają mego kompa na “priorytet” :stuck_out_tongue:

Więc cały czas czekam…

Dodane 04.06.2009 (Cz) 19:48

Wzięli się za kompa. Stawiają na procesor (bo: “karta graficzna nie przegrzewa się aż tak”) :stuck_out_tongue: i na kurz. Komp już odkurzony (tak powiedzieli), czekam na niego (być może będzie w poniedziałek) :lol:

i co? już?

A tak… :stuck_out_tongue: Zapomniałem napisać…

Grałem dziś w CoDa 4 przez parę godzin i się nie wyłączył. Informatycy z serwisu powiedzieli, że głównym powodem “wstrzymywania/zacinania” był kurz przez który procesor się nagrzewał. Teraz jest OK.

Dzięki za zaangażowanie w sprawę :smiley:

Dodane 06.06.2009 (So) 21:50

PS. A pasty termoobiegowej była wystarczająca ilość :slight_smile:

termoprzewodzącej, nie obiegowej :stuck_out_tongue:

A tak. Mój błąd :slight_smile:

Dodane 08.06.2009 (Pn) 20:22

OMG!

Czy to jest fabryczne uszkodzenie procesora czy co? (bo “błąd gry” wykluczyłem).

Znowu się wyłączył !!

Pasta - OK. Kurzu - brak.

O co chodzi!!!

Odpal HWMonitor, pograj trochę (ale nie za długo, by się nie wyłączył) wyjdź, zrób screena odpalonego wcześniej okna HWMonitor i wrzuć tutaj do tematu.

Hmm… Uważam, że te temperatury nie różnią się niczym od temperatur komputera niewyczyszczonego :frowning:

http://img15.imageshack.us/img15/1160/gdyniegram.jpg - gdy nic nie robię, tylko pulpit

http://img15.imageshack.us/img15/9894/gdygram.jpg - gdy grałem 20 minut

Coś mi się wydaję, że to za dużo :frowning:

Skąd wiesz, że pasta ok? Bo mi to wygląda na złe założenie chłodzenia (czyli źle i zła nałożona pasta, bądź radiator coś nie styka). 70*C w spoczynku, to zdecydowanie za dużo…

Serwis komputerowy sprawdzał 3 razy (TAK - 3 razy; sam im to powiedziałem, aby bardzo dokładnie to sprawdzili, tj. pasta, radiator, procek, karta graficzna) i powiedział, że jest ok, dobrze nałożone i czysto już wszędzie.

Nic już nie rozumiem :?

No to wejdź jeszcze do BIOSu i zobacz jaką temperaturę pokazuje.