Przegrzewająca się karta graficzna i procesor?

(trubul.as999) #1

Witam. Posiadam Vistę Home Premium, procesor Intel Core 2 Duo E8200 i kartę graficzną GeForce 9600 GT. Mam pytanie. Czy to, że podczas grania w "wymagające gry" (np. Call of Duty 4, Assassin's Creed) i to, że po pewnym czasie komputer się sam wyłącza (jakby był wstrzymany) oznacza, że przegrzewa się karta graficzna i procesor? EVEREST Corporate Edition pokazuje następujące temperatury:

Stan bezczynności:

Płyta główna 39 °C (102 °F)

Procesor 65 °C (149 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 70 °C (158 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 70 °C (158 °F)

GPU Diode 54 °C (129 °F)

Komputer "w stresie":

Płyta główna ok. 40 °C

Procesor ok. 68 °C

Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 ok. 72 °C

Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 ok. 73 °C

GPU Diode ok. 75 °C

Czy mój komputer się przegrzewa? Czy mam użyć nowej warstwy pasty termoobiegowej? Czekam na odp.

(Adalbert) #2

Temperatura procesora (rdzeni) jest niepokojąca, jeżeli wentylator chodzi normalnie, to prawdopodobnie rzecz jest w przewodzeniu ciepła między procesorem a radiatorem, więc wymiana pasty termprzewodzącej (polecam Arctic Cooling MX-2) i właściwe zamontowanie radiatora będzie konieczne.

Karta graficzna też trochę się grzeje, ale tak strasznie nie jest, by komputer wyłączać.

Jaki producent i model zasilacza?

Temperatury procesora najlepiej badać programem Core Temp, a karty graficznej GPU-Z, a ogólnie to polecam HWMonitor.

(Nethalythic) #3

Komp był składany przez Ciebie czy sklep?

Tak jak napisał Adalbert, możliwe iż pasta termoprzewodząca jest źle nałożona lub jest jej za mało.

(Cedar) #4

Lub jest jej za dużo - są pasty bardzo gęste, po nałożeniu za dużej jej ilości nie zostaje dostatecznie rozprowadzona po dociśnięciu radiatora i działa jak izolator termiczny.

Ilość pasty powinna być odpowiednia (nie za dużo i nie za mało) bo służy ona tylko do wyrównania i wypełnienia drobnych nierówności powierzchni radiatora i procesora. Jeśli ten komputer nie miał wymienianej pasty przez np. kilka lat i była to pasta kiepskiej jakości to mogła ona dodatkowo stwardnieć i straciła zdolność wypełniania tych nierówności.

Druga sprawa - czy nagrzane powietrze jest dostatecznie wyciągane z obudowy na zewnątrz przez wentylator zasilacza oraz ewentualnie dodatkowy wentylator obudowy?

(trubul.as999) #5

Komputer był składany przez firmę komputerową ZNAK (Zawsze Najlepsze Artykuły Komputerowe), jednak 03.03 2009 roku firma upadła (a dokładniej połączyła się z siecią salonów www.inwazjaPC.pl), lecz nadal prowadzi serwis. Ten wątek jest po to, abym wiedział i powiedział dokładnie, o co chodzi (taka mała konsultacja z internautami przed zaniesieniem kompa do serwisu :smiley: ).

Oni już sprawdzą, czy nie jest za dużo (lub za mało) pasty termoobiegowej. Myślę też, że dla nich założenie właściwie radiatora nie będzie problemem :wink:

Jeśli karta i procesor nie przegrzewają się "tak strasznie", to co może być problemem wyłączania się komputera? Czy powodem może być zalegający kurz w środku? Ostatni raz czyściłem go w środku ok. 9 miesięcy temu, ponieważ komputer jest w takim miejscu, że trudno go cały czas czyścić.

Temperaturę karty graficznej programy pokazywały podobnie (czyli EVEREST, SpeedFan i GPU-Z), czyli w stanie spoczynku ok. 55 stopni, a "w stresie" ok. 70-75.

Co do procesora to testowałem programami SpeedFan (ok. 70 stopni zarówno w stresie jak i bezczynności) i EVEREST (podobne temperatury). Temperatura rdzeni jest podobna w programach i stanach: ok. 72-73 stopnie.

Nie testowałem nigdy programami Core Temp i HWMonitor. Przetestuję, napiszę jakie wyniki. :slight_smile:

Model zasilacza to: Be Quiet. Straight Pwer Dual Rail BQT E5-450W.

Model wentylatora (może te dane też się przydadzą :wink: ) to: AC Freezer 7 Pro.

Czekam na odp.

(Cedar) #6

Przez 9 miesięcy to możesz już mieć wszystko zawalone kurzem. Jeśli możesz otwierać kompa (brak plomb) nie ma co zwlekać, wyciągaj kompa na "powietrze" i gruntowane odkurzanie i przedmuchiwanie - dopiero po tym będziesz zastanawiał się co dalej.

(Adalbert) #7

"Jeśli karta i procesor nie przegrzewają się "tak strasznie""

Karta graficzna "nie przegrzewają się "tak strasznie"", ale o procesorze nic takiego nie mówiliśmy - ponad 70*C bez wielkiego stresu do dużo i to właśnie może być przyczyną wyłączania się kompa.

Jeżeli nie masz plomb to najlepiej samemu otworzyć, zobaczyć co się w środku dzieje i przeczyścić odkurzaczem co się da, jeżeli natomiast są plomby których nie możesz zerwać to leć do serwisu, bo wiele i tak nie nafikasz bez otwierania budy.

Zasilacz masz dobry, prawie na pewno nie jest to jego wina.

(trubul.as999) #8

Komputer ma plomby, prawdopodobnie w tą sobotę zostanie zawieziony do serwisu (jest jednak możliwe, że zostanie zawieziony DOPIERO 16 maja :frowning: ).

Test temperatur Core Temp i HWMonitor zrobię jutro albo pojutrze (lecz bardziej prawdopodobnie w piątek; teraz piszę ten post z laptopa, bo na razie nie mam dostępu do kompa stacjonarnego :slight_smile: ).

(Adalbert) #9

Czasami jest tak, że plomby zakładają, ale ich zerwanie nie skutkuje utratą gwarancji, najlepiej zapytać w sklepie. Szczególnie jak masz gwarancję na poszczególne podzespoły, a nie cały zestaw.

(Nethalythic) #10

Ja też składałem kompa w znaku (za czasów ich istnienia) i na procku było za mało pasty. Po zmianie na nową temp. spadła o 12 stopni...

A plomb nie było :slight_smile:

(trubul.as999) #11

Zadzwonię do nich w piątek (o ile mają jeszcze jakiś aktualny telefon).

Tak, mam gwarancję na poszczególne podzespoły.

-- Dodane 08.05.2009 (Pt) 16:49 --

OK. Mam temperatury :wink:

Core Temp:

Stan bezczynności:

Core #0: 70 stopni.

Core #1: 70 stopni.

Stan "w stresie":

Core #0: 73 stopnie.

Core #1: 73 stopnie.

HWMonitor:

Stan bezczynności:

SYSTIN: 39 stopni.

CPUTIN: 64 stopni.

Core #0: 69 stopni.

Core #1: 69 stopni.

GPU Core: 54 stopni.

Dysk twardy: 23 stopni.

Stan "w stresie":

SYSTIN: 40 stopni.

CPUTIN: 69 stopni.

Core #0: 72 stopnie.

Core #1: 72 stopnie.

GPU Core: 72 stopnie.

Dysk twardy: 23 stopnie.

Postanowiłem, że zamiast zadzwonię, to napiszę do nich maila jutro :smiley:

A temperatury są podobne do tamtych z innych programów xD

-- Dodane 14.05.2009 (Cz) 17:46 --

No cóż...

Komputer do naprawy w sobotę. Jeden tydzień "w naprawie" pewnie będzie. Jak już dostanę go (ok. 25 maja), to napiszę, co i jak.

:smiley:

-- Dodane 23.05.2009 (So) 14:53 --

Naprawa się przedłuża. Coś było niedokładnie zrobione (nie pamiętam, co).

Powiedzieli, że będzie 29 maja :frowning:

-- Dodane 30.05.2009 (So) 22:04 --

Kurde... Zdenerwowac się można :evil:

Robili tak długo, ponieważ byłem nie z ICH firmy, tylko ze ZNAKa :-o

Zadzwoniłem do nich wczoraj. Mówili coś tam, ale usłyszałem, jak mówili, że dają mego kompa na "priorytet" :stuck_out_tongue:

Więc cały czas czekam...

-- Dodane 04.06.2009 (Cz) 19:48 --

Wzięli się za kompa. Stawiają na procesor (bo: "karta graficzna nie przegrzewa się aż tak") :stuck_out_tongue: i na kurz. Komp już odkurzony (tak powiedzieli), czekam na niego (być może będzie w poniedziałek) :lol:

(Andora Sanmarino) #12

i co? już?

(trubul.as999) #13

A tak... :stuck_out_tongue: Zapomniałem napisać...

Grałem dziś w CoDa 4 przez parę godzin i się nie wyłączył. Informatycy z serwisu powiedzieli, że głównym powodem "wstrzymywania/zacinania" był kurz przez który procesor się nagrzewał. Teraz jest OK.

Dzięki za zaangażowanie w sprawę :smiley:

-- Dodane 06.06.2009 (So) 21:50 --

PS. A pasty termoobiegowej była wystarczająca ilość :slight_smile:

(Adalbert) #14

termoprzewodzącej, nie obiegowej :stuck_out_tongue:

(trubul.as999) #15

A tak. Mój błąd :slight_smile:

-- Dodane 08.06.2009 (Pn) 20:22 --

OMG!

Czy to jest fabryczne uszkodzenie procesora czy co? (bo "błąd gry" wykluczyłem).

Znowu się wyłączył !!

Pasta - OK. Kurzu - brak.

O co chodzi????!

(Adalbert) #16

Odpal HWMonitor, pograj trochę (ale nie za długo, by się nie wyłączył) wyjdź, zrób screena odpalonego wcześniej okna HWMonitor i wrzuć tutaj do tematu.

(trubul.as999) #17

Hmm.. Uważam, że te temperatury nie różnią się niczym od temperatur komputera niewyczyszczonego :frowning:

http://img15.imageshack.us/img15/1160/gdyniegram.jpg - gdy nic nie robię, tylko pulpit

http://img15.imageshack.us/img15/9894/gdygram.jpg - gdy grałem 20 minut

Coś mi się wydaję, że to za dużo :frowning:

(Adalbert) #18

Skąd wiesz, że pasta ok? Bo mi to wygląda na złe założenie chłodzenia (czyli źle i zła nałożona pasta, bądź radiator coś nie styka). 70*C w spoczynku, to zdecydowanie za dużo...

(trubul.as999) #19

Serwis komputerowy sprawdzał 3 razy (TAK - 3 razy; sam im to powiedziałem, aby bardzo dokładnie to sprawdzili, tj. pasta, radiator, procek, karta graficzna) i powiedział, że jest ok, dobrze nałożone i czysto już wszędzie.

Nic już nie rozumiem :?

(Adalbert) #20

No to wejdź jeszcze do BIOSu i zobacz jaką temperaturę pokazuje.