Przegrzewająca się karta graficzna

Witam

Jak w temacie, mam problem z kartą graficzną. Podczas długotrwałego używania komputera, nagrzewa się niemiłosiernie do bardzo wysokiej temperatury, po czym komputer się zacina i sam resetuje (po 15-25 minutach pracy). Dzieje się tak od pojawienia się erroru, nie pamiętam już treści, ale sterowniki przestały pracować, widok był jak w trybie awaryjnym. Karta graficzna nie była sprawdzana na innym komputerze.

Tutaj bardziej kieruje do Was pytanie czy istnieje jakaś mozliwość obnizenia wydajności karty graficznej tak by nie nagrzewała się do takiej temperatury. Nie wiem dokłanie jak to sprecyzować. Lub czy wiecie w czym tkwi problem. Sterowniki wgrywane od zera, najnowsze. Problem pojawił się kilka dni temu. Komputer pracował po kilka-kilkanaście godzin dziennie, beż żadnego problemu.

(System Win XP, grafika GeForce 7300GT, płyta głowna Gigabyte ga m559 s3 S Series AM 2.)

Bardzo proszę o jakieś wskazówki. Najwyżej oddam grafikę, bo jest na gwarancji i wkręce dodatkowy wiatraczek.

Pozdrawiam i dziękuje z góry za wszelkie informacje.

rosenrot ,

Poczytaj - Konkretne tematy… ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post.

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie.

W celu dokonania zaleconej korekty - proszę użyć przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Może coś szwankuje z wiatrakiem na tej karcie. Jest na rdzeniu pasta?

Pasta jest ?, zapewne sylikownowe g__no, wyczyśc wiatraczek

Jaki konkretnie model? Może pasywnie chłodzony i sie prxegrzewa (typowa cecha GF-ów).

@ Agaton

Poniosło mnie, temat pisany na szybko. Nie chce robić burdelu na forum. Jeśli czegoś tematowi brakuje, to zwróć mi uwagę, a poprawie.

@ dudpis

Ten model karty graficznej nie ma wiatraczka. (No chyba że ktoś mi go wykręcił na prywatce).

@ Darth ReX

Model karty graficznej: GeForce 7300GT i tu dosłownie cytuje napis z pudełka: TurboForce NX73T series Graphics Accelerator. GV-NX73T/256M/PCIE.

Problem w tym, że nie przegrzewał się nigdy. Od czasu tego erroru grzeje się jak szalony.

Sterowniki odinstalowane, rejestr czyszczony, najnowsze sterowniki zainstalowane, rejestr czyszczony, directy rownież, sprawdzane komendą ‘dxdiag’ - Wszystkie testy porobione, nie ma zadnych problemów, karta grafiki dociśnięta, RAMy także, odkurzone z wszelkich kurzy. A jednak podczas gry czy innej czynności pojawiają się niby “krzaczki” koloru czarnego przez 1-2 sekundy. Sprawdzę temperature, napisze.

//Edit [21]

Właściwości czujnika:

Typ czujnika ITE IT8712F (ISA 290h)

Typ czujnika procesora graficznego Driver (NV-DRV)

Temperatury:

Procesor 4 °C (39 °F)

Aux 25 °C (77 °F)

Procesor graficzny 75 °C (167 °F)

Seagate ST3250620AS 40 °C (104 °F)

Wentylatory:

Procesor 3068 RPM

Wartości napięć:

Napięcie rdzenia procesora 2.29 V

+2.5 V 2.69 V

+3.3 V 3.12 V

+5 V 4.76 V

+12 V 11.52 V

+5 V podczas wstrzymania pracy 4.70 V

VBAT baterii CMOS 3.12 V

Debug Info F DC FF FF

Debug Info T 25 242 04

Debug Info V 8F A8 C3 B1 B4 3E 46 (77)

Usuń kurz ze środka komputera.

Jak brak efektów to Masz dwa wyjścia. Pierwsze zmienić chłodzenie na karcie na wydajniejsze z wiatrakiem. Drugie, domontować wiatraki. Możesz spróbować samemu założyć wiatrak na radiator karty lub wspomóc obieg powietrza w obudowie. W tym przypadku uporządkuj kable, a następnie zamontuj wiatrak wciągający chłodne powietrze z przodu obudowy, na dole oraz drugi, wyciągający u góry, z tyłu obudowy.

Ewentualnie zmień pastę na grafie pod radiatorem (może być mało skuteczne).

Użyj everest ultimate dla dokładniejszego sprawdzenia temperatur i napięć: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … +4.50.1330

Coś Twój zasilacz wygląda na słabiutki. Co to za jeden, tj marka+moc?

Usunięty całkowicie.

Chyba z tuzin wiatraków, skoro w temperaturze pokojowej, przy otwartej obudowie, wyciagnięty ze stanowiska komputer, a raczej jego procesor graficzny osiąga 55 °C w ok. 5 minut. Dodam, że nic na nim nie robie w tym czasie.

P.S: Już 60 °C i rośnie. Temat można zamknąć, oddam kartę do gwarancji i jakoś wytrzymam 2-3 tygodnie bez komputera, bo w Polsce firmy mają klienta za (i tu cenzura). Jak to można w taki sposób traktować klientów, by tyle czekać…

P.S2: Ale jestem wylewny dziś. Kończe bo czuje topiony plastik. 65 °C. Zasilacz Tracer 400 W.

Zasilacz nie wyrabia, trzeba go też zmienić. Na linii 3.3V Masz za niskie napięcie (poniżej normy 3.14V). Napięcie na linii +5V też na granicy normy (4,75 V). Tylko +12V mieści się jeszcze w normie (min 11,40 V).

no to już wiemy o co chodzi :slight_smile:

twój zasilacz jest beznadziejny, nie trzyma napięć, może spalić kompa, zmień go na np. Chieftec 400W

tutaj zobacz jakie są najlepsze a jakie najgorsze firmy (chodzi o zasilacze)

http://www.oc-forum.org/Zasilacze-najle … 13020.html

albo jak nie masz kasy to jakiegoś fortrona

Albo modecom MC 350W, jeśli chcesz 400, to Chieftec CTP-400-12G “Green Angel”.

No to kolejne 400zł nie moje… Oby 400…

Dziękuje za podpowiedzi. Kłaniam się.

witajcie koledzy mordy Wy moje,mam pytanie,otóż mam kartę graficzną nvidia gt 8800 i na everescie ultima wykrywa mi direct 11,a przecież ta karta z tego co wiem nie obsługuje tego directa,jak to możliwe???

Dodane 22.07.2010 (Cz) 22:16

jeszcze jedno dlaczego program speed fan podaje mi inna ,wyższą temperaturę karty i procesorów a everest niższą??? uruchomiłem oba programy w tym samym czasie i tak np. na speed fanie mam takie temperatury swoich 4 rdzeni 52,46,45 i 50 a na evereście kolejno 42,37,35 i 40 jakies cuda czy co???