Przegrzewająca się karta


(Maroc65) #1

Witam. Dziś podłączyłem do komputera kartę radeon x1950gt. W spoczynku jej temperatura wacha się między 76-79st, wymieniałem w niej paste termoprzewodzącą i nie wiem co może być przyczyną tej temp.

Zasilacz: Fortron 350W

Płyta główna: pm8m3-v

Procesor: Intel Celeron 3.2GHz

RAM: 2GB DDR

Win XP 32bit

 

Proszę o jakieś porady.


(ADR1991) #2

A przed wymianą pasty jaką temperaturę osiągała karta w spoczynku?


(Maroc65) #3

Wcześniej miałem inną kartę włożoną (geforce 2 :P). Tego radeona dopiero kupiłem (używanego ofc.)


(Ja$) #4

Przyczyn może być kilka np. zastosowana pasta termo-przewodząca jest złej jakości lub źle położona, zły docisk radiatora do GPU (sprawdź organoleptyczne czy radiator odbiera ciepło (jest gorący), uszkodzony - zacierający się wentylator, uszkodzony czujnik temperatury itp.

W tej sytuacji wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie zwrot karty sprzedającemu.   


(Maroc65) #5

Witam. Dziś po ponownym nałożeniu pasty temperatura spadła do 60st. przy obrotach wentylatora na 41% (poprzednio ponad 70% i temp wczesniej wspomniana). Najwidoczniej coś było nie tak, choć zmieniałem ją również na CPU i tam było od razu ok.

 

Co do past, to w tej chwili mam białą Cooler Master V1 IC Value. Z tego co wyczytałem, to szare podobno lepiej sie sprawują. Czy między nimi rzeczywiście można dostrzec znaczące różnice?


(Odyniec_Stary) #6

Kolor to kwestia producenta i typu pasty. Ta pasta jest dosyć dobra. Na pewno nie opłaca się kupować pasty o wartości przekraczającej wartość samej karty.

 

Jaki to model 1950 GT? Referenty grzeją się dość znacznie.


(Ja$) #7

…biała, to pewnie na bazie silikonu, delikatnie rzecz ujmując nie jest najlepsza do tego celu. Oczywiście, że pasta termo-przewodząca ma bardzo duże znaczenie. Polecam pastę Arctic MX-2 oraz zapoznanie się z artykułem Test past termoprzewodzących – mity i fakty na str. 5 masz test sposobów nakładania pasty. 


(Maroc65) #8

Dzięki Wam za pomoc :slight_smile: Myślę, że póki co będzie okej.