Przegrzewająca się sekcja zasilania proc

(Begi89) #1

Mam problem z przegrzewającą się sekcją zasilania procesora. Polega to na tym że po dłuższym graniu następuje nagły i spory spadek wydajności w celu schłodzenia...

Nie wiem co by tu i jak zamontować, żeby to chłodzić.

P1010158.JPG

(Xparanienormalnyx) #2

Przede wszystkim trzeba dołożyć dodatkowe wentylatory do obudowy, aby zapewnić większy przepływ powietrza, przynajmniej dwa. Jeden z przodu wdmuchujący powietrze, drugi z tyłu wydmuchujący. Bez tego wiatraki na procku i grafie tylko mielą cały czas to samo, ciepłe powietrze.

(Begi89) #3

mam dodatkowe wentylatory

(Mariosti*) #4

Jakie temperatury osiąga procesor (rdzenie) pod obciążeniem? Nie ma czegoś takiego jak throttling względem temperatury sekcji zasilania...

(Begi89) #5

Temperatury procesora nie przekraczają 51 stopni.

Co to? Nie wiem o czym w ogóle mówisz

(Mariosti*) #6

Napisałeś wcześniej że:

coś takiego w przypadku procesorów (cpu i gpu) nazywane jest throttling'iem i polega na tymczasowym obniżeniu taktowania procesora właśnie w celu schłodzenia. W przypadku sekcji zasilania coś takiego nie występuje, gdyby ona była winowajcą to komputer by się zawieszał i pojawiałyby się bsod'y.

Spróbuj aktualizacji bios'u i ręcznie sprawdź temperaturę radiatora na procesorze. Jeśli chcesz sprawdzić czy faktycznie sekcja zasilania jest zbyt gorąca to sprawdź pod obciążeniem organoleptycznie czy tranzystory parzą (czyli jakieś 80+ stopni), nie chodzi mi o cewki (te z napisem 1R2) bo one mogą osiągać ogromne temperatury i w niczym to nie przeszkadza.

(Begi89) #7

Na dotyk najcieplejszym elementem jest mostek północny jakieś 70-80 stopni - Ta najbardziej zewnętrzna część (zapewne służy tylko do ozdoby). Wewnętrzna część radiatora ma temperaturę taką jak procesor.

Zrobiłem krótki test i sekcja zasilania ma mniej więcej temperaturę procesora (do 51).

Mimo wszystko wydaje mi się, że spadek wydajności powoduje sekcja zasilania.

(JNJN) #8

Raczej spadek wydajności może powodować przegrzanie CPU, GPU, mostka północnego, południowego ?, słaby zasilacz.

(Begi89) #9

Przecie mówię, że temperatury cpu i gpu są dobre

(JNJN) #10

Sekcja zasilania jest przystosowana do pracy w wysokich temperaturach - spróbuj tak ustawić wentylator, aby zimne powietrze chłodziło sekcję zasilania lub załóż radiatory na układy.

Sprawdź dokładność założenia chłodzenia na CPU i GPU i na mostkach - sprawdź temperatury w biosie i co np mówi palec gdy dotkniesz radiatora CPU i GPU i mostków ?, elementy są letnie, ciepłe czy parzą palec.

I to, zdjąć radiator i nowa pasta plus do tego założyć wentylator na radiator i sprawdź temperaturę w biosie.