Przegrzewający się i3-3110M w Lenovo G500

Hej.

Mam problem z laptopem Lenovo G500. W styczniu skończyła się gwarancja i ubezpieczenie. Ok miesiąc temu laptop zaczął pracować głośnej i być cieplejszy. Sprawdziłem temperatury i przy przeglądaniu internetu procesor (i3-3110M) osiąga nawet 60 stopni (mierzone HwInfo64). Laptop nie jest zakurzony bo używany był sporadycznie tylko do internetu. Nigdy nie było grane. Pomyślałem, że czas na wymianę pasty. Pod ręką miałem tylko Pactum PT-1. Wymieniałem ale temperatury nadal są wysokie. Myślałem, że się wygrzeje ale nadal dochodzi do prawie 60 stopni. Wykorzystanie procesora nie przekracza nawet 50%. 

Zamówiłem teraz pastę Gelid i będę próbować ponownie wymieniać ale jeśli by to nie przyniosło rezultatu to jakie wyjście proponujecie? 

A przy pełnym obciążeniu? 

Nie testowałem bo w gry nie gram a programy których używam nie obciążają go aż tak bardzo. Spróbuję odpalić jakiś benchmark to zobaczę. 

Możesz użyć programu orthos czy prime95 do obciążenia procesora. 

Skoro już rozkręciłeś laptopa - to sprawdź (ostrożnie!) stan rurki cieplnej (niestety zdarza się że rurka się rozszczelnia). Objawem jest zazwyczaj bardzo gorąca rurka nad procesorem, i stosunkowo zimne powietrze wydmuchiwane przez wentylator. Jeśli rurka i powietrze będą stosunkowo chłodne - to może oznaczać że masz źle zmontowane chłodzenie (nie przylega dobrze do CPU).

Ostatnia możliwość - to uszkodzenie elektryczne np. płyty głównej. Wykonaj testy polecone przez Longhorn2009 i zwróć uwagę na napięcia zasilania CPU. (tylko nie przesadzaj z prime - obserwuj uważnie wzrost temperatury, bo znam przypadki kiedy ochrona termiczna nie zdążyła zareagować …)

Pół godziny testu w Prime95 przy opcji pierwszej bez obciążania RAM i temperatura nie przekroczyła 70 stopni. Wentylator prawidłowo podwyższył ilość obrotów w porównaniu do idle. Napięcie maksymalne 0.981V. 

Z wentylatora leci gorące powietrze ale jak przyjdzie nowa pasta i rozbiorę go ponownie to sprawdzę rurkę. 

Jest to dla mnie dziwne, czemu w stresie działa prawidłowo a przy umiarkowanym korzystaniu się tak grzeje. 

ja bym raczej pastę mx2 zastosował :slight_smile: jest najbardziej pewna :slight_smile: chłodzenie masz wyczyszczone ? 70 stopni to jeszcze tragedii nie ma na szczęście :slight_smile: OCCT bym zrobił pełny test tam odrazu też grafikę sprawdza.

zależy jak korzystasz z internetu… 60’C przy oglądaniu filmu w HD (720p) to nic nadzwyczajnego… możliwe, że jesteś troszkę przewrażliwiony… Jeśli pod obciążeniem jest temperatura w normie to chyba nie ma się czym przejmować… 

Nie muszę wcale korzystać z laptopa tylko go włączyć i już jest tyle stopni. Nałożę Geilda bo dziś dotarł i zobaczę co będzie. Dzięki za odpowiedzi.