Przegrzewający się laptop

Witam kolegów

Posiadam laptopa Asus K52F i mam problem z bardzo wysokimi temperaturami (patrz zdjęcie). Przeszukałem internet ale wszędzie kończy się na tym, żeby oddać do serwisu/przedmuchać sprężonym powietrzem/zmienić pastę. Laptopa rozkręciłem, wyczyściłem, wentylator przedmuchałem, zmieniłem pastę na tą od Fera 2 (HE 1224). Temperatury się nie zmieniły, wentylator chodzi na 100% (po ok 3 min od włączenia), a po jakimś czasie komputer się wyłącza. Z góry dziękuję za pomoc.

post-158190-0-03045400-1392811059_thumb.

Wygląda, że masz uszkodzone chłodzenie lub CPU lub chip i pilnie serwis - masz prawie 90 stopni na CPU?

No na to wygląda. Jest szansa żeby coś samemu wymyślić?

Tylko żeby nie skończyło się tragicznie :slight_smile:

 

@mrFreeze

Było czysto. Temperatury bez zmian

To raczej coś może być uszkodzone? jednak proponuję serwis. Ale zrób później po naprawie sprawdzenie temperatur pod obciążeniem.

Chciałbym uniknąć serwisu, jednak przy komputerze trochę potrafię zrobić :slight_smile:

jeszcze może być jeden problem - rozszczelniony heat pipe - sprawdź czy jest cały ciepły jak pracuje komp czy tylko część od procesora -

 

jeżeli tylko cześć to znaczy że jest do wymiany 

Masz jakiś konkretny sposób, żeby to sprawdzić?

Czyli ta miedziana cześć. Sprawdź ręką czy jest gorąca na całości czy tylko przy procesorze.

Jak na moje to do połowy, dalej to normalnie mogę ją dotykać palcem

Wg mnie heat pipe do wymiany ale niech wypowiedzą się inni.

 

http://allegro.pl/chlodzenie-uklad-wentylator-radiator-asus-k52f-i3972096517.html

Widać na procesorze graficznym jakby płyn po alkoholu czy benzynie (raczej to jest to) albo na procesorze jakiś srebrny element (raczej nie). Dla potwierdzenia wstawiam zdjęcia i proszę o potwierdzenie tego, że mam zamówić chłodzenie (żeby kasy nie wywalić chociaż 40 zł to nie majątek)

ijs9.jpg

ctuz.jpg

iuaz.jpg

Aby to stwierdzić dokładnie, należy wykonać pomiar temperatur  elektronicznym termometrem na poszczególnych elementach, a tak to gdybanie.

 

Bo to może być problem: braku styku chłodzenia z elementem, brak pasty lub stara lub uszkodzenie elementu lub brak przewodności cieplnej.

ja sprawdzam takie sprawy trochę mało profesionalnie

Jednym palcem dotykam rurki przy procesorze, drugim przy grafice, trzecim obok wentylatora

 

W zasadzie dobry heatpipe powinien mieć bardzo zbliżoną temperaturę na całej długości.

 

mam teraz dokładnie ten model na serwisie i sprawdziłem, że temperatury są podobne na końcach +/- 2 stopnie

 

Można i tak, ale faktycznie to mało profesjonalne jak na serwis?

Komu mówisz o braku profesjonalizmu? Jeśli do mnie, to nie prowadzę serwisu, więc organoleptyczne pomiary mi wystarczą :slight_smile: … jeśli chodzi o kolegę pepo9 to przecież on napisał, że mierzył temperatury, więc wnioskuje że użył termometru, gdyż ja nie potrafię na palcach określić dwu stopniowej różnicy (nie mówiąc, że na procesorze jest 90 i trzymaj tam palec :-D), a Ty? :slight_smile:

 

Chciałem tylko przypomnieć, że wymiana elementów chłodzących, past, thermopadów, to nie tak łatwo w laptopie. To nie komp stacjonarny, gdzie wymienia się pastę i już i w miarę bezpieczna zabawa. W laptopie mogą być różne niespodzianki i należy doradzać ostrożnie pracę przy chłodzeniu (oprócz oczyszczania z kurzu), bo efekt może być gorszy niż przed naprawą, bo:

  • o ile wymiana pasty to mniejszy problem, zawsze dajemy dobrej jakości

  • to wymiana thermopadów lub zastąpienie go pastą może przynieść różne efekty (thermopady mają różną grubość, przewodność i producenta?) i np: jest szczelina między chłodzeniem, a chipem lub grafiką 1 mm i ktoś tam wsadza pastę i mamy temperaturę wyższą niż była

  • heat pipe są z reguły delikatne i łatwo to uszkodzić, rzadko się psują, ale zdarza się, że gaz ucieknie lub mają wadę fabryczną. Z reguły, dobry ma na całej długości równomierną temperaturę (ale to wcale nie znaczy, że pracuje OK)

  • często za temperaturę danego elementu odpowiada: sterownik płyty, grafiki, bios, a nie układ chłodzący

  • i zdecydowana większość laptopów niestety się mocno grzeje, ze względu na konstrukcję i NIC nie zrobimy?

Ale czy grzanie w granicach 90 stopni to normalne grzanie?

termopada wezmę ze starego heat pipe i będzie dobrze. 

 

Nie, ale nie zawsze to tak prosto zrobić w laptopach.

 

 

Załóż i sprawdź.

 

Edit:

 

Tylko takich elementów nie powinno się powtórnie zakładać,  tylko nowe, ale spróbuj.