Przegrzewający się procesor po włączeniu 4 rdzeni

Witam,

Mój problem wygląda następująco. Gdy włączam w biosie (Płyta główna: asus m4a89gtd pro) obsługę 4 rdzeni w moim procesorze (Phenom 955 x4 3.2 nie podkręcany) temperatury znacznie podskakują i gdy próbuję np.: zrenderować filmik w vegasie to po kilku minutach wyłącza mi się komp. Jest to wina blokady, że komp przy 70 stopniach się wyłącza. Niestety zależy mi na tych 4 rdzeniach gdyż w grach jest większa płynność działania. Można coś na to poradzić? Jak narazie nie stać mnie na lepsze chłodzenie, a taśma była niedawno wymieniana. Czyszczenia kompa pomogło na 2-3 dni później to samo. Chłodzenie mam, które było dostarczone z procesorem

Zmieniałeś pastę termoprzewodzącą na procku?

Mam pomysły (darmowe) który zwali około 10 stopni i stosuje je u siebie, ale zwiększy się głośność i to znacznie :slight_smile: 4 pinowy wtyk od wentylatora procesora wrzucasz pod gniazdo 3 pinowe, dzięki temu będzie zasuwał cały czas z tą samą (maksymalną) prędkością, zwiększy się również maksymalna wartość obrotów, z tyłu obudowy zdejmij wentylator i przykręć na bok obudowy tuż nad procesorem. Obudowa powinna mieć tam wejście na wentyl. Jeśli możesz do na wentylator dajesz też tubę :slight_smile: Będzie głośno. Dodatkowo można zbić około 2 stopnie poprzez zdjęcie kratki z wentylatora zasilacza :slight_smile: Wszystkie sposoby skuteczne i sprawdzone w praktyce :slight_smile: Totalnie darmowo, tylko jest ten szkopuł, że bez słuchawek nie wytrzymasz :slight_smile:

Mam Phenoma II 965 (mamy ten sam rdzeń - Deneb)kręconego do 4 Ghz (na seryjnym napięciu oczywiście, po zmianie ciągnie 4,26 Ghz :p)więc trochę wiem o tym typie procesora :slight_smile: Podaj mi screen z CPU-Z może masz zbyt wysokie napięcie na starcie, ja miałem za wysokie o jakieś 0,1 V :smiley:

niestety w mojej obudowie nie mam ani tuby, ani nie zamontuje wentylatora. Moja obudowa to zalman z9 plus.

Screen z cpu-z: 616971cpu-z.png

Chociaż tą wtyczkę przełącz na 3 pin. Chłodzenie boxowe ja mniemam? A limit temperatury da się zwiększyć, tyle, że zbyt rozsądne to to nie jest XD

Jakie masz temperatury podczas spoczynku? No i co to znaczy, że włączasz obsługę czterech rdzeni? To z iloma CPU pracuje na co dzień?

P.S. BOXowe chłodzenie faktycznie nie jest zbyt wydajne (do tego głośne), ale bez problemu powinno schłodzić ten model nawet z lekkim OC. Komputer stoi przy jakimś źródle ciepła? Coś mi się zdaje, że masz źle zamontowane chłodzenie.

Jeżeli speedfan mnie nie oszukuje to temperatura przy włączonej przeglądarce ma 60 stopni.

W mojej płycie (dokładnie nie wiem jak to działa) jest możliwość włączenia/wyłączenia 4 rdzeni. Coś takiego mam w biosie b1.jpg

P.S.Jeżeli to jest tylko do podkręcania procka to się nie dziwie, ale raczej wątpie. mam inną zakładkę do tego w biosie i w Windowsie. Przy okazji nie wierzę, że ten procesor nie poradził by sobie bez podkręcania w far cry 3. Chyba, że są aż tak słabe te 4 rdzenie

P.S 2 Po zakupieniu nowej obudowy (zalman z9) i zamontowaniu wszystkich podzespołów, procek potrafił trzymać temperaturę nawet 50 stopni.

Jeśli posiadasz Phenoma II X4 955 to wszystkie cztery rdzenie są standardowo aktywne. Ta opcja w BIOSie służy do odblokowania dodatkowych rdzeni np. w podanym na screenie modelu X3. Przywróć standardowe ustawienia BIOSu i sprawdz jak wtedy wygląda sytuacja z temperaturami.

P.S. FC3 to chodzi nawet u mnie bez problemu.

Sprawdź bez bocznej blachy ile jest stopni.

no to dziwne, bo u mnie bez włączenia tej funkcji ma problemy z płynnością, a mi na tym zależy. Robię reset biosa i podam za około 30 minut temperatury komputera.

Okej dałem znać, bo już komp mi się wyłączył ;<.

funkcja asus core unlocker jest domyślnie włączona. Temperatury po zresetowaniu biosa nawet o 10 stopni mniejsze, ale odpalając sony vegas magiczną barierę 70 stopni osiągnął w 3 minuty.

Ale dałeś ją na Disable czy nie?

Przyjrzałem się zdjęciu BIOSu i stwierdziłem że mazs proc 3 rdzenie. A teraz go odblokowywujesz. Bez tego dodatkowego rdzenia, wcale się nie dziwie, że temperatura spada.

Używaj 3 rdzeni, daj wentylator pod 3 piny i kręć proca, efekty powinny być podobne.

Inna sprawa, że mówisz, że wcześniej było dobrze :-C

Z tego co zrozumiałem, ten screen pochodzi z internetu, a nie od kolegi.

tak, to było przykładowe zdjęcie z internetu pokazującego jak wygląda ten asus Core Unlocker.

Nie, nie dałem na disable, bo skoro jest domyślnie to zostawiłem domyślnie.Jutro z rana wyłącze to jeżeli zajdzie taka potrzeba i zobaczę po paru godzinach jak trzyma temperaturę procesor

W Twoim przypadku ta opcja ma być wyłączona bo to właśnie ona powoduje problemy z temp, a nie daje kompletnie nic (w tym procesorze nie da się nic odblokować). No, ale skoro jesteś mądrzejszy, ze swojej strony kończę temat i żałuję, że go w ogóle podjąłem. Jak do ściany, miłego “użerania” z temperaturami.

P.S. Sprawdź w google do czego ta funkcja służy i na przyszłość nie tykaj rzeczy o których nie masz zielonego pojęcia.

Ja nie mówię, że jestem mądrzejszy, tylko dlaczego po włączeniu tego czegoś nagle w grach znacząco podskoczyły FPS.

Dobra - nie wiem, nie znam się. Wyłączę to i będę dalej myślał co zrobiłem,że mi fpsy w grach podskoczyły. No może przegiąłem z tym znacząco, ale przyczyniło się do tego, że w gry da się grać. Nawet po wyłączeniu core unlockera sim-city 4 mi zwolnilo, więc naprawdę się nie znam. Może ja coś psuję, zamiast naprawić.

liriusz , wczoraj pisałem z telefonu, stąd nie mogłem rozwinąć myśli. Funkcja ta (oraz pokrewne w płytach innych producentów) służy do odblokowywania rdzeni jak i pamięci L3. Część słabszych procesorów to po prostu wyższe modele z zablokowanymi pewnymi “elementami”, oczywiście najczęściej były one po prostu niesprawne, ale czasem działały bez żadnego problemu lub np. po ustawieniu ciut wyższego napięcia. Tak w skrócie co można było odblokować:

Athlon II X2 - nic

Athlon II X3 - pamięć L3 i/lub dodatkowy rdzeń

Athlon II X4 - pamięć L3

Phenom II X2 - dodatkowe dwa rdzenie

Phenom II X3 - dodatkowy rdzeń

Phenom II X4 - nic (wyjątek to np. model 960T, który jako jedyny był zbudowany na bazie Phenoma II X6, stąd była szansa na odblokowanie dodatkowych dwóch rdzeni).

Skoro posiadasz model 955, nie da się w nim nic odblokować, więc używanie tej funkcji jest bez sensu. Dodatkowo bardzo często powoduje ona wariowanie czujników temperatur, przez co podają fałszywe wartości. Teraz rozumiesz, dlaczego pisałem o jej wyłączeniu?

Podaj screena z CPU-Z przy Core Unlocker na Disabled.

proszę - o to screen 476466XDDD.png