Przegrzewanie kompa i reset :(

Witam

mam mały problemik, od dobrego miesiąca zaczoł resetować się komputer… Jak mam uruchomiony pulpit (sam) moze z otwartymi folderami jest git, lecz jak odale gre (nawet Minecraft [full screen] ) to i tak po 10min. komputer zaczyna głośno chodzić, z tyłu kompa robi się jak w piecu i nagle Reset …

Temperatury bez uruchomionej gry:

Płyta główna 60°C (140 °F)

Procesor 58 °C (136 °F)

AUX 44 °C (111 °F)

Wentylator:

Procesor 3375 RPM

Wartości napięć:

Napięcie rdzenia procesora 1.06 V

+2.5 V 1.87 V

+3.3 V 3.23 V

+12 V 12.29 V

+5 V podczas wstrzymania pracy 5.46 V

VBAT baterii CMOS 2.96 V

Debug Info F C8 FF 00

Debug Info T 44 60 58

Debug Info V 42 75 CA FF C0 03 06 (77)

Proszę o pomoc fachowców z tego forum i zgóry Dziękuję.

  1. Zasilacz - Jaka firma? Jaka moc?

  2. Napisz jaki masz sprzęt - Procek, grafa, dysk itp.

Nie znając w/w polecałbym zakup sprężonego powietrza i przedmuchanie wentylatorów. Ponadto niewykluczone, że konieczny będzie zakup nowego zasilacza.

temp nie sa az tak strasznie wysokie i nie powinny powodowac restartów

podaj jeszcze temp karty graficznej

Proponowałbym pierwsze przeczyścić jak kolega phx84lbn , sugerował. Temperatury za wysokie jak piszesz w IDLE 58 stopni. To po uruchomieniu gry z dziesięć stopni albo więcej jest wyższa i w biosie możesz mieć naprzykład ustawione że przy 70 czy 75 stopniach ma się resetować. Możesz mieć zapchane radiatory i wiatraki procesora i grafiki i sprawdzenie i przedmuchanie ostrożnie na wyłączonym komuterze. Przed czynnościami porządkowymi w śroku kompa dla pewności dotknij się rękami kaloryfera części nie malowanej żeby ładunki elektrostatyczne rozładować. I zobaczysz czy ustało wycie wiatraków i reset kompa.

Nie wiem jaki masz chipset i jak płyta główna ale dla mnie jedną z kluczowych temperatur, na którą zresztą mało kto zwraca uwagę, to temperatura chipsetu(płyta główna). Sam spotkałem się z sytuacjami w której różnica raptem 2-4 stopni C powodowała restarty, przy już i tak mocno obciążonym termicznie chipie. Proponuję ci zainstalowanie benchmarka obciążającego procek-grafa i obserwowanie rosnących temperatur (w everest lub podobnych) dla procesor-grafika-chipset(płyta główna) do momentu restartu, będziesz mniej więcej wiedział ile było na danej sekcji.

p.s. mając już te dane wpisz jeszcze, płyta główna, procesor , grafa żeby było z czym porównywać

phx84lbn

  1. nie wiem jaki zasilacz ;/ musiałbym rozebrać kompa a aktualnie nie mogę…

  2. Windows 7 Home Premium 32bit,

Procesor: AMD Athlon X2 250 Processor 3.00GHz

Ram; 2x po 2GM (dostępne 3,50GM)

Typ BIOS Award Modular (12/30/08)

Karta Graficzna Nvidia GeForce GTS 250

Dysk C: ogolnie 48.8GB ( wolne 200MB ;/ )

Dysk D: 79.1GB ( wolne 50GB )

Jeszcze w programie Everest, jest zakładka (chyba zakładka) Problemy i Sugestie i tam pisze

Problem Jest tylko 5% wolnego miejsca na dysku C:.

Nie wiem czy o to ci chodziło (jaki mam sprzęt) bo jestem tak zwanie Zielony w takich rzeczach… z góry dzięki i sory za błędy :slight_smile: :frowning:

Przeczyść trochę dysk C, pousuwaj zbędne pliki/poprzenoś na dysk D.

Jak nie podasz zasilacza to Ci nie pomożemy niestety.

Temperatury są ewidentnie za wysokie.

Rozkręcić musisz inaczej nie dowiesz się co jest przyczyną tak wysokich temperatur.

Zbyt wysokie temperatury mogą być spowodowane złą wentylacją w obudowie i/lub zakurzonym wnętrzu zwłaszcza radiatorach procesora i karty graficznej (wygląda na to, że procesor ledwo dycha najpewniej z powodu kurzowych baranków zamieszkujących stadami jego radiator ;)) i/lub wypalona pasta termoprzewodząca na podzespołach.

Pamietam jedynie jak wuja mi mowił ze mam zasilacz 550W albo 550V

Musisz podać konkretny model, markę i moc.

postaram się dziś to jeszcze sprawdzić… a czy pasta termoprewodząca pomoże coś?? (mam procesor 2x rdzeniowy)

Gościu w komputroniku mówił ze to nic nie pomoze bo jest 2 rdze… a ja wole sie jeszcze was spytac… :slight_smile:

Hahahahahahahahaha :biggrin:

Niezły koleś pracuje w Komputroniku.

Pastę termoprzewodzącą należy nakładać nawet jak procesor jest 8 rdzeniowy.

Myślę że zbije temperatury o jakieś 4/5 stopni.

Podam Ci krótką instrukcje co masz zrobić:

  1. Odkręć obudowę.

  2. Weź odkurzacz i z grubsza odkurz wewnątrz obudowy.

  3. Gdy już tam jesteś wymontuj chłodzenie procesora, przeczyść radiator i wiatrak (dokładnie).

  4. Wyczyść procesor ze starej pasty termoprzewodzącej (o ile tam w ogóle była/jest)

  5. Nałóż cienką warstwę pasty na procesor, zamontuj chłodzenie.

  6. Teraz wyjmij kartę graficzną, zdejmij chłodzenie, przeczyść je.

  7. Wyczyść chipset karty graficznej (znajduje się zazwyczaj pod chłodzeniem, taki srebrny kwadracik)

  8. Nałóż cienką warstwę pasty termoprzewodzącej na chipset, zamontuj chłodzenie karty, wepnij ją.

  9. Przed przykręceniem obudowy zobacz co jest napisane na nalepce zasilacza i nam to podaj.

Już się tego jaśniej napisać nie da.

A paste kupić lepiej taką tanią… czy z górnej półki ??

bartek1586 dzieki za instrukcje jak kupie paste przyda się :smiley:

Lepiej kupić trochę droższą pastę, np. Arctic Silver 5.

Arctic Silver 5 to staroć i nie daje rady. Niedawno kupiłem Arctic MX-4 (25 zeta), różnica wydajności w stosunku do AS5 spora, dodatkowa zaleta to że świetnie się rozprowadza i dlatego warto dołożyć te 10 zeta więcej.

Pasta to najlepiej Arctic MX-2 oraz Zalman STG2 (Silver 5 to średniak i w dodatku już nieopłacalny). Podałbym link do stosownego testu ale ostatnio ktoś uznał, że linkowanie do wartościowych testów jest spamem. Musisz zatem sobie sam to wyGooglować: “Test past termoprzewodzących – mity i fakty” :slight_smile: