Przegrzewanie procesora w laptopie

Problem dotyczy laptopa Acer Aspire 3000 z procesorem Athlon 2800. Od pewnego czasu zaczął się przegrzewać do tego stopnia, że komputer wyłącza się. Temperatura po włączeniu to już 60stopni a później już tylko rośnie. Jak dam procesor na pewny stres to 3min temperatura dochodzi do 115 i wyłącza się (z wiadomych przyczyn). Przeczyściłem radiatory. Nałożyłem pastę choć wcześniej jej tam nie było (może to model co pasty nie trzeba, ale nigdy nie zaszkodzi). No i nie wiem próbowałem dociskać układ chłodzenia też za wiele nie pomaga. Co dziwne raz mi zaskoczyło i w stresie pracował na ok 60stopniach przez 20 min. Ale po ponownym załączeniu zaczęło dziać się to samo - czyli rozgrzewanie do “czerwoności”

Miałem to samo, tylko że mocniejszy proc - Acerki 3000 strasznie się grzeją.

Mi wystarczyło przejechanie odkurzaczem po rozebranym chłodzeniu - spróbuj.

Posłuchaj kolegi to się przejedziesz jak zabłocki na mydle. Czyszczenie komputera odkurzaczem jest najbardziej idiotyczną rzeczą jaką można zrobić (jeszcze gorzej jak masz metalową końcówkę) !!

Rozbierz laptopa (ściągnij klawiature), otwórz go ile tylko można (NIE DOTYKAJ NIC PALCAMI CHYBA ŻE JEST TO PLASTIK), najlepiej dotknij coś uziemionego zanim się zabierzesz za cokolwiek, połóż lapka na suchej powierzchni (najlepiej drewnianej, najlepiej jak nie stałbyś podczas procesu na sztucznym dywanie). Następnie użyj specjalnego sprayu do przedmuchiwania który można kupić choćby w supermarkecie za 12-13 PLN (spokojnie starczy na więcej niż 5-6 czyszczeń. Nakładasz rurkę do wylotu sprayu i psikasz tam gdzie się nagromadził kurz (urządzenie musi być wyłączone bo spraye są z alkoholem).

Ale pisałem, że wszystko było przedmuchiwane sprężonym powietrzem. Czy sam procesor może wywijać takie numery, że grzeje się za bardzo ?

Dodane 11.06.2010 (Pt) 14:19

Dodam, że radiator odprowadza ciepło bo wentylator zaczyna coraz szybciej działać i wydmuchuje gorące powietrze. Bez obciążenia procesor ma temp. 60 stopni. Nie jest to też wina czujników bo o radiatory można się poparzyć.

A masz włączone “oszczędzanie energii” ?? Tzn czy taktowanie spada jak procek nie jest używany?

Witam ,sprawdź najnowsze sterowniki ,chipset etc. Czyszczenie (przed przystąpieniem dotknij np. grzejnika centralnego ogrzewania , czegoś uziemionego, unikniesz w ten sposób tzw. wyładowania elektrostatycznego) można wykonać odkurzaczem + pędzelek + plastikowa końcówka w większości odkurzaczy występuje. Ewentualnie zastosuj podkładkę chłodzącą. Zwracaj uwagę gdzie stawiasz “laptop” , obrusy , pościel etc. zabronione! Można na biurku i tego typu gładkich obiektach. Jak będziesz używał sprężonego powietrza to lepiej wyjdź na dwór to ominiesz zakurzenia mieszkania.

Oszczędzanie energii nie jest włączone. Procesor po załadowaniu systemu jeśli się nic nie robi skacze sobie jak to zwykle bywa od 0-2% zużycie procesora. Wówczas temperatura jest 60 parę stopni.

Dodane 12.06.2010 (So) 12:29

Dziękuje za dość długi post ale zauważ mój pierwszy opis problemu. Jak widzisz nie należę do pierwszych lepszych użytkowników którym laptop zagrzał się w pościeli albo pierwszy raz w ręce mają sprężone powietrze :smiley:

Tu raczej chodzi o coś bardziej skomplikowanego. Podobno przyczyną mogą być złe napięcia wokół procesora, ale na tym już się nie znam a chętnie posłucham na to jakiś konkretnych rad jak to sprawdzić.

Inne pytanie odnośnie taktowania, czy Cool’n’Quiet masz aktywne w BIOSie? Jesli nie masz to procek cały czas jedzie na maksymalnym taktowaniu (co również oznacza wyższe napięcie).

A takie pytanko, bo rozumiem że sprawdzając temperaturę korzystasz tylko ze wskazań czujnika?

Nie mam dostępu do regulacji procesora w biosie.

Jeżeli chodzi o sprawdzanie temperatury to posługują się:

  1. speed fanem (bo w biosie też nie ma informacji)

  2. oraz łapkami :wink: - dotykam radiatora parzy na całej długości włącznie z przelotem, przy pełnym obciążeniu dmucha niemalże parzące powietrze.

No a nie zaczyna Ci sie przegrzewać tylko dlatego że gorąco jest :)??

Przegrzewać ze względu, że ciepło na dworze to by się mógł ale nie do 115 w tak szybkim czasie.